Project Zomboid – krawiectwo i szycie ubrań na potęgę! Do czego służy? Jak z niego korzystać?

Do czego służy krawiectwo w Project Zomboid? Czy szycie ubrań jest przydatne? Jak łatanie spodni może uratować ci życie w świecie opanowanym przez zombie? Tego wszystkiego dowiesz się z tej części naszego poradnika do Project Zomboid.

22 sierpnia 2022

Może nie wydaje się to być przydatna umiejętność, ale okazuje się, że zdolność szycia jest tym bardziej przydatna, im więcej nieumarłych panoszy się po ulicach. Dlaczego? Zaraz sami się przekonacie.

Krawiectwo w Project Zomboid. Do czego służy?

Dopóki Project Zomboid nie otrzyma „antyzombiakowych” zbroi z prawdziwego zdarzenia, krawiectwo służy do naprawy i ulepszania ubrań – pancerza chroniącego przed ugryzieniami i zadrapaniami. Jako umiejętność ściśle polegająca na korzystaniu z systemu craftingu jest ona idealnym wsparciem grupy przetrwańców, jak i pojedynczego śmiałka mającego cierpliwość poświęcić czas na jej naukę.

Nauka krawiectwa

Krawiectwo to umiejętność, która staje się znacznie lepsza z kolejnymi poziomami i wraz z nimi szybciej przychodzi jej nauka. Jeżeli planujesz postać specjalizującą się w sztuce ulepszania ubrań do statusu legendarnego ekwipunku do walki z zombiakami, przydatna może być cecha Krawiec (o cechach w PZ i ich wyborze więcej przeczytacie w osobnym poradniku), ponieważ nie ma na razie zawodu w Project Zomboid, który wspiera tę umiejętność.

Najłatwiejszym sposobem na uczenie się krawiectwa jest… darcie szmat. Za każdym razem kiedy otrzymasz nić z tego procesu, otrzymasz doświadczenie. Z każdym poziomem szansa na to jest większa. Zalecane jest także przeczytanie odpowiednich książek, aby otrzymać mnożnik zdobywanego XP.

Potrzebne narzędzia i materiały

Głównym narzędziem krawca jest igła używająca jednostek nici jako „amunicji”. Każda czynność wykonywana na ubraniu (poza jego darciem)

Narzędzia krawiectwa w Project Zomboid

Jak zdobyć materiały?

Prawdziwe efekty daje używanie lepszych materiałów niż ściery. Dżins i skóra są znacznie lepsze, ale wymagają posiadania nożyczek, aby je pozyskać.

Profity krawiectwa w Project Zomboid

Wysoki poziom krawiectwa jest niezbędny do dłuższego przetrwania, szczególnie jeżeli nie stronisz od (mądrej) walki z zarażonymi. Tak jak piszę w poradniku o unikaniu ran, ugryzień i leczeniu w Project Zomboid, szaty nie czynią człowieka, ale na pewno go chronią. Odpowiedni outfit jest nieodzowną częścią ekwipunku zabójcy zombie, będący dosłowną zbroją przeciwko zarażeniu.

Poprawny strój
Tak wygląda dobry strój antyzombiakowy.

Naprawa

Podczas wyrywania się z objęcia gnijących szponów ubrania mogą się rozerwać, tworząc dziury. Dziury ZERUJĄ otrzymywaną ochronę z tytułu noszenia danego ubrania! Reperowanie ich jest banalne, jednak zwykła łata nie przywróci całości oferowanej ochrony. Dopiero od poziomu 8 otrzymasz możliwość reperowania ubrań przy użyciu odpowiednich materiałów, aby wyglądały jak nowe (nie wszystkie ubrania mogą być reperowane w ten sposób).

Panel krawiectwa

Ulepszanie

Ubrania można również wzmacniać. Tu się zaczyna prawdziwa zabawa. Przy odpowiedniej kombinacji wzmocnień i ubrań jest możliwe osiągnięcie 100% ochrony, ale profity wzmocnień są odczuwalne nie tylko w takim ekstremalnym przypadku.

Tabelka materiałów

Poniżej znajduje się mojego autorstwa tabelka ilustrująca zależność ochrony zapewnianej przez różnego rodzaju materiały w zależności od poziomu krawca.

Tabelka materiałów krawieckich Project Zomboid

Podsumowanie

Krawiectwo nie jest niezbędne. Możliwa jest gra bez walki z nieumarłymi, możliwa jest walka z nimi bez ryzyka ugryzienia. Jest natomiast pomocna. Pasywnie zwiększa szanse na przeżycie twojej postaci po nawet najmniejszej inwestycji czasu. Zdecydowanie przydatna umiejętność.

Bartłomiej Gawryszuk

Gracz od urodzenia, wielbiciel rachunku prawdopodobieństwa, projektant gier, poeta, człowiek. Dumny posiadacz bardzo imponującej kolekcji gier (o wiele za dużej zdaniem wielu), mnogiej osobowości i słodkiego kota potrafiącego wyłączyć komputer trzy razy w ciągu minuty. Z jakiegoś powodu uwielbia gry z motywem nieumarłych, piesze wędrówki i wszelkiej maści gry kooperacyjne. Godzinami potrafi gadać dlaczego World War Z Maxa Brooksa to najlepsza książka na świecie, pomimo wrodzonej awersji do horrorów.
UWaga! Gorące informacje!