Project Zomboid – poradnik. Jak zacząć, by przetrwać wśród zombie? Wskazówki i porady

Project Zomboid to gra brutalna nawet dla postapokaliptycznych weteranów. Produkcja studia The Indie Zone przez niektórych określana jest izometrycznym odpowiednikiem DayZ – kultowego, a przy tym także wymagającego survivala również osadzonego w świecie opanowanym przez zombie. Ten poradnik do Project Zomboid pomoże wam przetrwać kilka pierwszych dni apokalipsy i unikać tragicznej w skutkach konfrontacji z zarażonymi.

16 stycznia 2022

Poradnik do Project Zomboid. Pierwsze kroki w grze

Po stworzeniu postaci i wybraniu poziomu trudności gra od razu wrzuci cię w sam środek epidemii. No… może nie w sam środek, bo zaczniesz w zaciszu losowego domku w hrabstwie Knox. Pierwszym twoim zadaniem będzie stworzenie bardziej lub mniej tymczasowego schronienia, dopóki nie zdecydujesz się na trwalsze zamieszkanie konkretnej parceli. Jeżeli to twój pierwszy raz, to pod żadnym pozorem nie wychodź z budynku. Walka z zarażonymi, jako że jest bardzo, bardzo niebezpieczna, zostanie opisana w dalszej części poradnika. Pamiętaj, że w Project Zomboid jedno ugryzienie nierzadko jest wyrokiem śmierci!

Nie panikuj, nie biegaj, nie hałasuj

Poruszając się szybciej, nie tylko marnujesz energię, ale też zwracasz na siebie uwagę potencjalnych zarażonych. Staraj się unikać biegania i wykonywania czynności, które nie zwiększą twoich szans na przeżycie. Jeśli natomiast zdecydujesz się na wypróbowanie możliwości pojazdów obecnych w grze, koniecznie zapoznaj się najpierw z naszym poradnikiem: Jak naprawić i uruchomić samochód w Project Zomboid.

Porada na początek? Zabezpiecz swój dom

Twój dom lub mieszkanie to jedyne miejsce, które na pewno jest bezpieczne. Aby tak zostało, upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są zamknięte. Następnie zasłoń wszystkie okna na poziomie gruntu. Jeżeli nie posiadasz zasłon lub żaluzji, prześcieradło również się nada. Wyłącz również wszystkie urządzenia wydające dźwięk, takie jak radia czy telewizory. W ten sposób minimalizujesz szanse bycia zauważonym przez ewentualnych zarażonych, otrzymując cenne chwile relatywnego bezpieczeństwa.

Postać z Project Zomboid oraz zombie w drzwiach zabezpieczonego domu
Źródło: opracowanie własne

Zdobądź przedmioty i przeprowadź inwentaryzację

Jeden z podstawowych punktów naszego poradnika do Project Zomboid to przemyślana inwentaryzacja. Przeszukaj dom w poszukiwaniu czegokolwiek, co może ci się przydać. Pamiętaj o zachowaniu ciszy, inaczej zarażeni szybko zainteresują się twoim schronieniem. Półki mogą zawierać książki z cenną wiedzą, łazienka leki czy inne środki medyczne, w kuchni znajdziesz zarówno świeże i puszkowane jedzenie, jak i różnego rodzaju improwizowaną broń (patelnie, sztućce, rondle). Jeżeli planujesz opuścić swoje lokum w poszukiwaniu lokalu bardziej odpowiedniego na apokaliptyczną bazę, powinieneś zabrać ze sobą:

  • kilka sztuk broni białej,
  • bandaże (albo podarte kawałki ubrań),
  • kilka konserw oraz otwieracz do puszek,
  • butelka lub inny pojemnik z wodą lub innym płynem,
  • tyle świeżego jedzenia, ile znajdziesz.
Postać z gry zbierająca przedmioty i wyposażenie ze stołu
Źródło: opracowanie własne

Przemieszczanie się i instrukcja efektywnej walki w świecie Project Zomboid

Starcia z nieumarłymi zazwyczaj nie kończą się dobrze. Bez dobrej taktyki i wyposażenia nawet pojedynczy zarażony jest olbrzymim zagrożeniem. Z tego powodu każde wyjście z bazy powinno mieć bardzo jasny cel, a wycieczka musi być dobrze zaplanowana.

Jakie są najlepsze bronie?

Zapomnij o spluwach. Po pierwsze są praktycznie niemożliwe do znalezienia. Po drugie wymagają amunicji i umiejętności ich obsługi, żeby cokolwiek ustrzelić. Po trzecie są głośne. Bardzo głośne. Pojedynczy strzał może uśmiercić jednego przeciwnika, jednak co z tego, jeśli sprowadzi ci na głowę kolejnych dziesięciu? Dlatego postaw na tradycyjne rozwiązania. Zarówno w przypadku pojedynczych zombie, jak i większych grupek najlepszym rozwiązaniem jest broń obuchowa. Jeżeli masz wynieść tylko jedną informację z tego poradnika do Project Zomboid, to zapamiętaj, że młotek, patelnia, kij to najlepsze bronie na nieumarłych.

Poradnik do Project Zomboid - bohaterka walcząca z zombie z bronią w ręce
Źródło: opracowanie własne

Jak skutecznie walczyć w Project Zomboid?

Jeżeli wiesz, co robisz, jeden zarażony nie powinien być żadnym problemem. Najlepszą strategią jest przewrócenie oponenta (można to zrobić nawet popychając go na różne obiekty) i dokończenie roboty kilkoma celnymi kopnięciami w głowę. Tę samą strategię można użyć na mniejszych grupkach (2–3 osoby). Bardzo ważne jest posiadanie w polu widzenia wszystkich atakujących i stałe utrzymywanie dystansu.

Jedyną wadą tej taktyki jest jej długi czas trwania. Czas eliminacji grupy kwadratowo rośnie wraz z jej wielkością, tak więc po kilku minutach traktowania hordy nieumarłych patelnią może dojść do sytuacji, kiedy po prostu zabraknie nam sił do dalszej walki. W tej sytuacji zazwyczaj dochodzi do bardzo szybkiej porażki podczas próby ucieczki.

Najlepsza wskazówka na początek – unikanie walki i uciekanie przed zombie

Sztuka omijania konfrontacji jest najprawdopodobniej jeszcze ważniejsza od sztuki jej prowadzenia. Zombie są powolne, na tyle powolne, że aby im uciec na otwartym polu, wystarczy… chodzić. Krótki trucht zazwyczaj sprawia, że zyskujesz chwilkę, aby schronić się w pobliskim budynku i zrobić przerwę na suchy prowiant i mokre picie. Alternatywą jest ominięcie zgniłków, skradając się lub przechodząc przez zarośla. Z tego powodu walka powinna być prowadzona w ostateczności, z racji ryzyka, jakie za sobą niesie.

Wskazówki do gry - postać uciekająca przed zombie
Źródło: opracowanie własne

Cała wiedza zawarta w tej części poradnika do Project Zomboid powinna umożliwić ci przeżycie przynajmniej kilku dni. Od razu ostrzegam: będziesz umierać. Wiele razy. Ale pamiętaj, że każda kolejna porażka przybliża cię do sukcesu. Każda kolejna śmierć zwiększa twoje umiejętności. Zanim się obejrzysz, będziesz mistrzem przetrwania.

Jeżeli natomiast jesteście ciekawi, jaką taktykę obrony na wypadek prawdziwej apokalipsy zombie w realnym świecie przygotował rząd USA, zapraszamy was do lektury naszego artykułu o tajemniczym dokumencie CONPLAN 8888, który na taki wypadek opracowali amerykańscy stratedzy wojenni.

Bartłomiej Gawryszuk

Gracz od urodzenia, wielbiciel rachunku prawdopodobieństwa, projektant gier, poeta, człowiek. Dumny posiadacz bardzo imponującej kolekcji gier (o wiele za dużej zdaniem wielu), mnogiej osobowości i słodkiego kota potrafiącego wyłączyć komputer trzy razy w ciągu minuty. Z jakiegoś powodu uwielbia gry z motywem nieumarłych, piesze wędrówki i wszelkiej maści gry kooperacyjne. Godzinami potrafi gadać dlaczego World War Z Maxa Brooksa to najlepsza książka na świecie, pomimo wrodzonej awersji do horrorów.
UWaga! Gorące informacje!