Project Zomboid – kody, komendy i panel Cheats. Jak używać?

W Project Zomboid kody, komendy i cheaty są jak czarna magia – wszyscy wiedzą, że istnieją, ale tylko wybrani ich używają. Dowiedz się jak korzystać z nich w trybach singleplayer i multiplayer.

26 października 2022

Niezależnie czy jesteś adminem serwera, testujesz bazę marzeń, czy po prostu chcesz trochę pooszukiwać w trybie singleplayer – Project Zomboid posiada funkcje umożliwiające to wszystko.

Project Zomboid i kody oraz czym się różnią od komend?

Komendy są pisane na czacie, podczas gdy kody są wprowadzane poprzez konkretny input. W przypadku Project Zomboid kody są wprowadzane poprzez menu debugowania, ale o tym później. Od strony technicznej, kody mogą być używane tylko przez hosta serwera. To oznacza, że nie działają one na dedykowanych serwerach.

Tutaj wkraczają komendy, które działają przesyłając polecenie do hosta serwera. W większości są one używane do zarządzania nim, ustawiając hasło, dając lub zabierając dostęp do serwera poszczególnym użytkownikom

Lista komend w Project Zomboid

Na ten moment (Build 41) liczba komend jest dość mocno ograniczona, większość z nich służy do zarządzania serwerem. Wpisuje się je na czacie (domyślnie klawisz „T”).

  • /save – Wymusza zapis stanu świata, przydatne kiedy mamy do dyspozycji wadliwy serwer.
  • /adduser – Jeżeli używamy serwera z „białą listą” pozwala danemu użytkownikowi na dołączenie do serwera.
  • /removeuserfromwhitelist – usuwa użytkownika z listy.
  • /stoprain, /startrain – Kolejno stopuje i wznawia deszcz.
  • /godmod – Zapewnia niewrażliwość na obrażenia.
  • /invisible – Sprawia, że zombiaki będą cię ignorować.
  • /createhorde „liczba” – tworzy hordę blisko twojej lokacji

Jak włączyć w Project Zomboid kody?

Tu sprawa się troszeczkę komplikuje. Aby uruchomić w Project Zomboid kody w trybie single-player, należy włączyć tryb debugowania we właściwościach gry.

Panel właściwości steam Project Zomboid

W tym celu należy wprowadzić „-debug” w opcjach uruchamiania (rysunek powyżej). Po wejściu do gry w prawym górnym rogu powinien się pojawić nowy symbol:

Panel debugowania w Project Zomboid

Daje on dostęp do kilku innych paneli, które dają możliwość manipulowania wszystkimi aspektami świata gry. Wśród nich jest panel oszustw (Project Zomboid cheats), który nie wymaga tłumaczenia.

Panel oszustw Project Zomboid

Pomimo tego, że są to opcje domyślnie niedostępne dla graczy, nawet w języku polskim nie wymagają one tłumaczenia, aby móc z nich korzystać.

Panel statystyk w Project Zomboid

Bartłomiej Gawryszuk

Gracz od urodzenia, wielbiciel rachunku prawdopodobieństwa, projektant gier, poeta, człowiek. Dumny posiadacz bardzo imponującej kolekcji gier (o wiele za dużej zdaniem wielu), mnogiej osobowości i słodkiego kota potrafiącego wyłączyć komputer trzy razy w ciągu minuty. Z jakiegoś powodu uwielbia gry z motywem nieumarłych, piesze wędrówki i wszelkiej maści gry kooperacyjne. Godzinami potrafi gadać dlaczego World War Z Maxa Brooksa to najlepsza książka na świecie, pomimo wrodzonej awersji do horrorów.
UWaga! Gorące informacje!