fbpx

Project Zomboid – zbieractwo. Ukryta mechanika zdobywania przedmiotów

Zbieractwo w Project Zomboid to ekstremalnie mało znany „tryb detektywistyczny”. Służy on do szukania od grzybów i drewna na opał, przez leki i złom, po ukrytą broń i amunicję. Dowiedz się jak znaleźć ukryte skarby dzięki temu poradnikowi!

29 sierpnia 2022

Niewielu graczy zna mechanikę zbieractwa w Project Zomboid. A szkoda. Jest to bowiem bardzo prosty sposób na znajdywanie dodatkowych przedmiotów, szczególnie jeśli wiesz, co robisz. W tym poradniku tłumaczę, jak działa zbieractwo, a także gdzie i kiedy szukać, aby znaleźć to, czego najbardziej potrzebujesz.

Ogólne zasady zbieractwa w Project Zomboid

Aby cokolwiek zbierać, najpierw musisz włączyć tryb zbieractwa:

Panel zbieractwa w Project Zomboid

Następnie szukaj ukrytych obiektów, wypatrując strzałek:

Drugi krok zbieractwa

Kiedy będziesz blisko obiektu, pozostań przy nim, dopóki nie zniknie symbol oka:

Symbol oka w trakcie poszukiwania przedmiotu

Czynniki wpływające na zbieractwo w Project Zomboid

Na to ile znajdziesz fantów i jakiego będą rodzaju, wpływa właściwie wszystko, o czym możesz tylko pomyśleć. Zasad jest tyle, że gdybym próbował je wszystkie wytłumaczyć, ten poradnik dot. trybu zbieractwa w Project Zomboid byłby właściwie książką, więc omówię tylko te najważniejsze.

Jak igły w stogu siana – Jeżeli jesteś zmęczony, spanikowany, chory, albo jest po prostu ciemno, znalezienie czegokolwiek będzie znacznie trudniejsze.

Zima – Od grudnia do lutego znalezienie jedzenia na łonie natury jest niemożliwe (wyłączając trzy gatunki dzikich owoców).

Specjalizacje – Zawody zwiększają szansę na znalezienie poszczególnych kategorii. Weteran częściej znajdzie amunicję, szef kuchni łatwiej odszuka grzyby, a leśniczy jest ekspertem w zbieraniu dzikich roślin.

Lokalizacje – Z tego samego powodu, dla którego drewna na opał szuka się w lesie, rośliny łatwiej znaleźć na farmach. Parkingi są idealnym miejscem na poszukiwanie kamieni i złomu. Ubrania i medykamenty znajdziesz w miastach.

Kategorie znalezisk

 • Przynęty i insekty – Idealny moment na szukanie tych małych stworzonek jest kiedy pada. Szukanie nocą jeszcze bardziej zwiększa szanse na znalezienie większej ilości.
 • Grzyby i jagody – Oczywiście, najlepszym miejscem na grzybo-jagodo-branie jest las. Dodatkowo najwięcej grzybów znajduje się w nocy, tuż po deszczu.
 • Rośliny – Wszelakiego rodzaju jadalne owoce i warzywa można znaleźć na polach i farmach.
 • Drewno – Stanowi większą część znalezisk w lasach i na łąkach (około 50%), przy czym na jesień możesz znaleźć go nawet o połowę więcej. Poza gałęziami i patykami możesz znaleźć całe konary, które możesz przerobić na deski.
 • Śmieci – W ramach tej kategorii przedmiotów, głównie znajdywanych w miastach, znajdziesz też przydatne przedmioty do craftingu i naprawy narzędzi.
 • Medyczne rośliny – Aby móc je znajdywać, potrzebna ci jest umiejętność zielarza, dostępna przy tworzeniu postaci lub po przeczytaniu odpowiedniego magazynu. Co ciekawe jest to jedyny rodzaj przedmiotu nie do znalezienia w terenach miejskich
 • Kamienie – Służą do tworzenia kamiennych narzędzi i broni. Parkingi i ulice mają aż 80% występowania kamieni, więc jeżeli akurat ich potrzebujesz, to są to idealne miejsca.
 • Leśne rzadkości – Zestawy ogniskowe i namioty. Możliwe do znalezienia tylko w lesie z prawdopodobieństwem 1 do 396.
 • Przedmioty – Przydatne materiały, narzędzia, magazyny i torby.
 • Broń – Od łyżki po karabin szturmowy. Najczęściej znajdywane w miastach.
 • Ubrania – Najczęściej są to czapki i rękawiczki. Znacznie częściej występują w miastach, ale często pojawiają się też na obszarach wiejskich.
 • Amunicja – Rzadko znajdywana na każdym obszarze, dwa razy częściej w miastach. Co ciekawe znaleźć da się kilka kul, cały magazynek lub nawet wielgachne pudło naboi.
 • Środki medyczne – Praktycznie znajdywane tylko w miastach. Lekarze mają 50% większą szansę na ich znalezienie.

Bartłomiej Gawryszuk

Gracz od urodzenia, wielbiciel rachunku prawdopodobieństwa, projektant gier, poeta, człowiek. Dumny posiadacz bardzo imponującej kolekcji gier (o wiele za dużej zdaniem wielu), mnogiej osobowości i słodkiego kota potrafiącego wyłączyć komputer trzy razy w ciągu minuty. Z jakiegoś powodu uwielbia gry z motywem nieumarłych, piesze wędrówki i wszelkiej maści gry kooperacyjne. Godzinami potrafi gadać dlaczego World War Z Maxa Brooksa to najlepsza książka na świecie, pomimo wrodzonej awersji do horrorów.
UWaga! Gorące informacje!