fbpx

Slay the Spire – postacie. Która najlepsza? Jak odblokować? Cień, Pancernik i Defekt

W Slay the Spire możemy wcielić się w cztery unikalne postacie: od wojownika, który zawarł pakt z demonami, po bojową maszynę ze świadomością. Pytanie brzmi: który z bohaterów w grze faktycznie jest najpotężniejszy? Którą klasę najlepiej wybrać?

2 kwietnia 2022

Na pewno każdemu graczowi tego tytułu przeszło przez myśl to pytanie. Odpowiedź nie jest jednak na tyle prosta, by zawrzeć ją w jednym, krótkim, „czarno-białym” zdaniu. Zacznijmy więc od tego, co najważniejsze.

Który bohater jest najlepszy?

No i tutaj dochodzimy do plot twistu. Slay the Spire jest bowiem grą bardzo, ale to bardzo dobrze zbalansowaną. Każda postać jest dobra, ma swoje wady i zalety. Owszem, niektórzy mogą twierdzić co innego, ale wynika to po prostu z preferencji konkretnego gracza. Ogólnie jednak przyjmuje się, że Pancernik ma dość niski sufit umiejętności, to oznacza, że stosunkowo łatwo osiągnąć maksymalne umiejętności grania nim. Niech to jednak nie odstrasza cię od grania nim, jest to najbardziej wszechstronna postać z całej czwórki!

Postacie w Slay the Spire (klasy). Pancernik, Cień, Defekt oraz… sekretny czwarty bohater

Pancernik to pierwsza postać, która jest odblokowana. Wyróżnia się swoim początkowym artefaktem, który przywraca mu 6 HP pod koniec każdej walki. Ten niepozorny atut jest prawdopodobnie najpotężniejszym przedmiotem w całej grze. Otwiera on masę strategii, w których nie tylko można bezproblemowo ignorować braki w bloku, ale też używać megapotężnych kart kosztujących punkty życia. Pancernik posiada też dużo kart zwiększających siłę postaci, bezpośrednio zwiększając zadawane obrażenia, a także kilka ciekawych defensywnych kart, takich jak Barykada sprawiająca, że punkty bloku już nie są tymczasowe.

Panel Pancernika

Cień to najbardziej efektowna postać. Skupiona na używaniu dużej liczby kart w pojedynczej turze zabójczyni jest w stanie zadawać ogromne ilości obrażeń przy użyciu odpowiedniej kombinacji kart. Może nie posiada siły Pancernika, ale jest w stanie rzucać dosłownie tuzinami sztyletów bez korzystania z energii, osłabiać przeciwników i powoli (lub bardzo szybko) zabijać oponentów truciznami. Prywatnie zresztą jest to moja ulubiona klasa.

Panel Cienia z Slay the Spire

Defekt korzysta z kul żywiołów, aby razić błyskawicami, tworzyć lodowe tarcze lub otrzymywać masowe ilości energii. Kluczem do gry Defektem jest zarządzanie tymi potężnymi anomaliami na czele z niestabilnymi Czarnymi Kulami. Ta postać posiada również jedne z najmocniejszych kart Mocy, potrafiące w ciągu kilku tur zamienić cię w niezniszczalnego terminatora.

Panel Defekta

Ostatnia, czwarta postać jest najtrudniejszą klasą do ogarnięcia i – szczerze powiedziawszy – niezbyt satysfakcjonującą do grania. Ale przede wszystkim jest sekretna, więc pozostawię ją w tym poradniku w spokoju.

Jak odblokować kolejnych bohaterów?

Aby odblokować kolejnego bohatera, należy najpierw ukończyć podejście poprzednim. Oznacza to, że po śmierci Pancernika otrzymasz możliwość gry Cieniem, a po odejściu tej postaci będziesz mógł wybrać Defekta. Wyjątkiem jest ostatnia postać, której otrzymanie wymaga pokonania bossa trzeciego aktu, gdy pozostałe postacie są już odblokowane. Nie muszę chyba mówić, że jest to dość dużym wyzwaniem.

Mocne i słabe strony postaci z Slay the Spire

O ile szczegóły mogą się różnić w zależności od talii, o tyle można zauważyć pewne charakterystyki danych postaci:

 • Pancernik
  • Bardzo dobre karty defensywne
  • Zdolny do kumulowania niebywałych ilości siły
  • Mocniejsze karty wymagają uiszczenia dodatkowego kosztu w kartach bądź życiu
 • Cień
  • Niesamowita ekonomia energii, może zagrywać niebywałe liczby kart w jednej turze
  • Potrafi zadawać nawet kilkaset obrażeń na turę
  • Marne umiejętności obronne
  • Może mieć problem w walce z większą liczbą przeciwników naraz
 • Defekt
  • Bardzo wszechstronna postać, potrafiąca dostosować się do każdej sytuacji
  • Większość obrażeń zadaje umiejętnościami nie atakami (to może być zarówno wada, jak i zaleta)
  • Jack of all trades, master of none.

Jaką postać wybrać?

W gruncie rzeczy ten poradnik pełni jedynie funkcję informacyjną. Kluczem do zabawy podczas gry w Slay the Spire jest granie tak, jak chcesz. Jeżeli szukasz czegoś w miarę relaksującego, zagraj Pancernikiem. Chcesz poczuć dreszczyk emocji, kiedy od sromotnej porażki do spektakularnego sukcesu wystarczy jedna karta? Polecam Cienia. A może satysfakcjonuje cię kombinowanie i zarządzanie swoimi zasobami? Defektor jest idealny dla ciebie. Graj tak, jak chcesz; nie ma złej strategii, są tylko te, które są po prostu fajne, niekoniecznie dobre.

Bartłomiej Gawryszuk

Gracz od urodzenia, wielbiciel rachunku prawdopodobieństwa, projektant gier, poeta, człowiek. Dumny posiadacz bardzo imponującej kolekcji gier (o wiele za dużej zdaniem wielu), mnogiej osobowości i słodkiego kota potrafiącego wyłączyć komputer trzy razy w ciągu minuty. Z jakiegoś powodu uwielbia gry z motywem nieumarłych, piesze wędrówki i wszelkiej maści gry kooperacyjne. Godzinami potrafi gadać dlaczego World War Z Maxa Brooksa to najlepsza książka na świecie, pomimo wrodzonej awersji do horrorów.
UWaga! Gorące informacje!