Mody do Valheim – lista najlepszych modyfikacji do gry

W tym artykule przygotowaliśmy dla was listę zawierającą wszystkie najciekawsze i najlepsze mody do Valheim. Jeżeli zwykła rozgrywka w jednym z największych hitów w historii Steama już nieco się wam znudziła, trafiliście w idealne miejsce, by doświadczyć gry studia Iron Gate na nowo!

23 marca 2021

Choć Valheim nie posiada jeszcze oficjalnego wsparcia dla modów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z pewnych usprawnień przygotowanych przez społeczność gry. A tych jest całkiem sporo. Żaden rynek nie lubi próżni. Również gracze największego hitu studia Iron Gate zdążyli wziąć sprawy we własne ręce i stworzyli pokaźną liczbę najróżniejszych modyfikacji. Dzięki nim zabawa w świecie gry rozciągnie się na kolejne długie godziny.

Aby ułatwić wam poszukiwania, w tym tekście stworzyliśmy dla was listę najciekawszych i najprzydatniejszych modów do Valheim, które urozmaicają rozgrywkę. Wśród nich znajdziecie takie, które wpływają na:

  • liczbę posiadanych przedmiotów;
  • pojemność ekwipunku;
  • umiejętności naszej postaci;
  • system craftingu;
  • odkrywanie świata;
  • zwiększenie zasięgu mapy;
  • poprawienie opcji dostępnych już w grze;
  • zmiana tekstur oraz grafiki;
  • i wiele więcej!

Najważniejszy mod do Valheim, czyli Valheim Plus

Uznany przez społeczność za jeden z najbardziej istotnych modów Valheim Plus mocno ulepsza cały gameplay. Z jego pomocą będziemy mogli m.in. modyfikować wskaźniki życia i wytrzymałości, inaczej ustawić kamerę, zmienić poziom trudności czy zwiększyć pojemność ekwipunku. Na tym nie koniec. Valheim Plus wpływa także na crafting, budowanie oraz tworzenie przedmiotów. Listę tego, na co dokładnie pozwala nam ten mod, znajdziecie tutaj. Od razu uprzedzamy, że jest tego naprawdę dużo. Istny must-have dla graczy.

Better Interface – nowy, ulepszony interfejs

Cechą dobrego interfejsu jest sprawne przekazywanie informacji. W Valheim nie jest z tym źle, ale niektórzy gracze uznali, że pewne rzeczy nadal można poprawić, i stworzyli mod Better Interface, dzięki któremu interfejs gry staje się bardziej przejrzysty. Przy okazji pokazuje nam m.in. poziomy przedmiotów w formie gwiazdek świadczących o stopniu ich ulepszenia oraz dodatkowe informacje o tym, co dzieje się w świecie dookoła nas (spójrzcie na obrazek poniżej).

Mod na interfejs w Valheim
Dodatkowe informacje w interfejsie. Źródło: NexusMods

More Slots – mod doValheim wprowadzający więcej miejsca na przedmioty

W wielu grach zdarza się, że chcemy posiadać więcej przedmiotów, niż mieści się w naszym ekwipunku. A kiedy ten się wypełni, musimy decydować, co zatrzymać i co wyrzucić. Również Valheim ma ten problem. Na szczęście naprzeciw wychodzą nam takie modyfikacje, jak More Slots, które dodają do ekwipunku więcej miejsca. Z nim możemy kontynuować chomikowanie wszystkich znalezionych przedmiotów właściwie bez ograniczeń.

Equipment & Quick Slots – dodatkowe pola w ekwipunku

No właśnie, skoro już jesteśmy przy ograniczonej ilości miejsca w ekwipunku, to w Valheim pojawia się jeszcze jedna uciążliwa kwestia. Brakuje tam pól przypisanych konkretnie do zbroi i hełmu, co może być czasami dość niewygodne. Rozwiązuje to mod Equipment & Quick Slots, który dodaje dedykowane miejsca na każdy element zbroi. Oprócz nich pojawią się także kolejne trzy pola na przedmioty, których chcielibyśmy szybko użyć w grze. Możemy wykorzystać je choćby na eliksiry, tak jak autorzy modyfikacji.

Mod do Valheim, który poprawia ekwipunek
Więcej miejsca na zbroję w ekwipunku. Źródło: NexusMods

Craft Build Smelt Cook Fuel Pull From Containers

Mod ten sprawi, że w trakcie craftingu, budowania, gotowania czy dorzucania opału do ogniska będziemy mogli korzystać z przedmiotów znajdujących się w pobliskiej skrzyni bez konieczności otwierania tej skrzyni. Dzięki niemu cały proces tworzenia staje się wygodniejszy i nie musimy co chwilę sprawdzać, gdzie pochowaliśmy rzeczy, które nagle są nam potrzebne.

BuildShare, czyli jak zapisać budowlę i wgrać inną?

Dzięki temu modowi zyskujemy możliwość, aby zbudować w swoim świecie konstrukcje stworzone wcześniej przez innych graczy. Co więcej, działa to też w drugą stronę. Możemy zapisać własne budowle, aby inni później z nich skorzystali. A jeśli przed rozpoczęciem budowy chcemy zobaczyć, jak dana konstrukcja będzie prezentować się na mapie, możemy uzyskać jej podgląd. BuildShare pozwala nam zrobić to wszystko w prosty sposób.

First Person PerspectiveValheim w FPP (z widokiem z pierwszej osoby)

Tutaj mamy dla was dwie propozycje, które działają bardzo podobnie, a mianowicie pozwalają zmienić perspektywę w Valheim z trzecioosobowej na pierwszoosobową. Do wyboru mamy mod First Person View oraz Loki’s First Person Valheim Mod. W obu z nich możliwe jest również przełączanie między pierwszoosobową i trzecioosobową perspektywą, więc od nas zależy, na jaką wersja pasuje nam w danym momencie.

Valheim Legends – wybierz swoją klasę

A może macie ochotę na zabawę z różnymi rodzajami postaci, tak jak jest to możliwe w RPG-ach? Mod Valheim Legends pozwala wybrać jedną z 12 różnych klas postaci (Valkyrie, Ranger, Berserker, Mage, Druid, Shaman, Duelist, Enchanter, Metavoker, Monk, Priest, Rogue) i wykorzystać jej umiejętności w grze. Każda z nich ma przypisane 3 wyjątkowe cechy, które możemy później rozwijać.

Time Mod – zmiana czasu w grze

Valheim nie oferuje możliwości zapauzowania gry, co sprawia, że odchodząc od komputera, pozostawiamy naszą postać odsłoniętą na różne wydarzenia. Jasne, zawsze możemy za każdym razem wyłączać grę i później znowu ją włączać, ale chyba nie o to w tym chodzi. Wystarczy jednak zainstalować Time Mod i będziemy mogli pauzować Valheim, ile dusza zapragnie. Oprócz tego modyfikacja ta pozwala nam spowolnić lub przyspieszyć czas gry.

Map Sync – synchronizacja mapy u wielu graczy

W Valheim możemy zagrać ze znajomymi i współpracować przy tworzeniu bazy lub zbieraniu surowców. Trudno jednak wskazać dokładne miejsce ich występowania przy braku możliwości dzielenia się mapą. Każdy gracz ma przypisany własny postęp oraz odkrycia i niestety nie istnieje opcja ich wymiany. Chyba że ściągniemy mod Map Sync, który pozwoli nam podzielić się mapą z innymi graczami. Wtedy z łatwością zobaczymy efekty eksploracji pozostałych wikingów, przy okazji korzystając z ich kartograficznych odkryć.

Bigger Discovery Radius – mod na większy zasięg mapy w Valheim

Podobnie jak w przypadku modów zmieniających perspektywę na pierwszoosobową, również tutaj mamy dla was dwie możliwości. Obie z nich odnoszą się do zwiększenia zasięgu odkrywania mapy i pozwolą nam dostosować jego zakres. Bigger Boat Map Explore Radius wykorzystamy wyłącznie, podróżując statkiem. Z kolei Bigger Minimap Discovery Radius działa zarówno na statku, jak i w przypadku poruszania się na piechotę.

Podróżowanie statkiem
Zwiedzać świat można na piechotę albo statkiem. Źródło: Steam

Unrestricted Portals – przenoszenie przedmiotów przez portale

Aby ułatwić graczom zbieranie surowców w Valheim, do gry zostały dodane portale. Te jednak nie pozwalają nam przenosić ze sobą wszystkich rodzajów przedmiotów. Niektóre z nich nadal wymagają biegania po mapie. Mod Unrestricted Portals sprawi, że możemy przeskakiwać przez portale z dowolnymi rzeczami w ekwipunku bez konieczności odbywania długich podróży. Pozwala też na dostosowanie niektórych opcji „pod siebie”. Od nas zależy, jakie przedmioty i w jakiej liczbie będziemy mogli przenosić przez portal. Dzięki temu każda rozgrywka może stać się jeszcze bardziej unikalna.

Skyheim – usprawniona magia

Głównym celem Skyheim jest balansowanie systemu magii w grze. Z nim po pokonaniu każdego bossa otrzymamy specjalny przedmiot, który można wykorzystać do wytworzenia lub ulepszenia posiadanych już run. Te z kolei dadzą nam dostęp do zaklęć, zarówno niszczących, jak i wspomagających. Dodatkowo Skyheim wprowadza do gry manę jako zasób oraz jej stały system odnawiania.

Better Archery – strzelanie z łuku, tylko lepsze!

Tym razem pora na mod usprawniający łucznictwo. Po jego dodaniu będziemy mogli stworzyć kołczan, w którym schowamy różne rodzaje strzał. Łatwiejsze stanie się także celowanie, bo mod pozwala na zbliżenie przy naciąganiu łuku. Kolejnym usprawnieniem pozwalającym wczuć się jeszcze lepiej w klimat świata wikingów jest możliwość odzyskiwania wystrzelonych wcześniej strzał. Oprócz tych ognistych, które naturalnie ulegają spaleniu.

Mod usprawniający łucznictwo w Valheim
W skórzanym kołczanie schowamy różne rodzaje strzał. Źródło: NexusMods

Attach Armors – wieszanie zbroi na ścianie

Macie może ochotę upiększyć swoją bazę przez powieszenie na ścianie ozdobnego pancerza? Nie ma problemu. Z modem Attach Armors stworzymy ciekawie wyglądającą ekspozycję, którą będą mogli podziwiać inni (jeśli również dodali do gry tę modyfikację).

Custom Textures – modyfikacja tekstur i grafiki

A może by tak lekko zmodyfikować to, jak Valheim wygląda? Z modem Custom Textures nie tylko będziemy mogli załadować do gry tekstury przygotowane przez innych graczy, ale również stworzyć własne. A przy okazji nie jest to zbyt skomplikowane – jak mówią autorzy, do stworzenia tekstury wystarczy załadować plik w formacie PNG do odpowiedniego folderu i już możemy cieszyć się nowym wyglądem Valheim. Tekstury nałożymy na różne przedmioty, budynki czy broń.

Zmieniona tekstura w grze
Niecodzienna tekstura młotka. Źródło: NexusMods

Jak dodać mody do Valheim?

Niestety nie mamy dla was ostatecznej odpowiedzi, którą można zastosować do każdego jednego modu do gry. Modyfikacje rządzą się w końcu swoimi prawami. Każda z nich wymaga swojego własnego podejścia. Z pomocą przychodzą tutaj strony poszczególnych modów, na których twórcy opisują, jak wgrać je do Valheim i jak z nich korzystać. W niektórych przypadkach są to całkiem długie instrukcje, wyjaśniające dokładnie jak dana modyfikacja działa i jak nie pogubić się w jej ustawieniach. Linki do nich znajdziecie przy poszczególnych, opisywanych wyżej przykładach.

Dorota Żak

Absolwentka UJ, nałogowo ogląda filmy, żeby utrzymać status filmoznawcy. W wolnym czasie można znaleźć ją z książką i koniecznie z kubkiem dobrej herbaty pod ręką. Dalej smuci ją zakończenie trylogii Mass Effect, ale gdyby do końca życia miała grać tylko w jedną grę, pewnie padłoby na Fallout: New Vegas.
UWaga! Gorące informacje!