Curse of the Dead Gods – mapa, pomieszczenia i taktyki. Poradnik do gry

Od samego początku podróży po Ruinach stoi przed tobą wiele różnych dróg do wyboru i tyle samo pytań. Którą wybrać? Czy jest najlepsza lub najgorsza trasa? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania odnośnie strategii w Curse of the Dead Gods.

10 maja 2022

Wbrew pozorom, celem Curse of the Dead Gods wcale nie jest wyniesienie jak największej ilości azteckiego złota. Podziemne świątynie głównych azteckich bóstw zostały spaczone, razem z ich czempionami i awatarami. Twoim zadaniem jest ich wszystkich zgładzić. W zależności od przygody twoja ekspedycja może mieć różną długość, jednak jej cel jest zawsze taki sam – dotrzeć do końca. Sposób, w jaki tego dokonasz, zależy od ciebie. Nawiasem mówiąc, myślę, że nikt nie obrazi się, jak przy okazji ponapychasz kieszenie artefaktami….

Curse of the Dead Gods – mapa. Rodzaje pomieszczeń

Legenda mapy z Curse of the Dead Gods

Zanim przejdziemy do listy tłumaczącej co i jak, warto powiedzieć o tym, że wszystkie komnaty dzielą się na dwa typy: Przygody i Starcia. Podczas gdy Przygody są pełne pułapek, sekretów i do tego są dołożeni przeciwnicy, Starcia to arena, na której pojawiają się kolejni przeciwnicy, dopóki bożki nie zdecydują, że masz już dosyć.

  • Złoto – Przygoda na podczas której zbierzesz dość sporo złota. Na końcu czeka cię skrzynia z dodatkowym złotem i (nie zawsze) losowym przedmiotem.
  • Broń – Starcie, po którym będziesz mógł złożyć ofiarę, dzięki której otrzymasz nową broń
  • Ulepszenie – Również Starcie. Tym razem podołanie mu pozwoli ci ulepszyć jedną z twoich broni. Ważne jest, że tutaj nadal działają przeżuty (o nich później), więc dana broń nie ma tylko jednego ulepszenia
  • Relikt – Przygoda. Na końcu czeka cię możliwość złożenia ofiary, aby otrzymać potężny relikt.
  • Atrybuty – Także Przygoda. Na końcu możesz złożyć ofiarę, aby otrzymać 5 punktów jednego z dwóch uprzednio wylosowanych atrybutów… albo zapłacić podwójną cenę, aby podbić obie statystyki.
  • Leczenie – Jedyna komnata bez walki. Pozwala ci uleczyć procent życia w zamian za poddanie się spaczeniu.
  • Wyzwanie– Wyjątkowe Starcie, które im szybciej zakończysz, tym więcej złota podarują ci bogowie.
  • Skarbiec– Starcie, które kończy się jeżeli przyjmiesz jakikolwiek cios. Podołaj wyzwaniu, a skarbiec podzieli się z tobą swoją zawartością…
  • Czempion– No… ten tego… Boss.
  • Niewiadoma– Dowolne spośród powyższych (oprócz Czempiona oczywiście).

Zarządzanie zasobami – złoto, życie i spaczenie

I wbrew pozorom nie jest to tylko wymyślny sposób powiedzenia „trzymaj swoje hapeki powyżej zera, inaczej zginiesz”. Ale po kolei.

Spaczenie

Jeżeli chodzi o spaczenie – to najważniejsza rzecz w tej grze. Na początku każdego poziomu otrzymujesz jego stałą ilość, ataki dalej niszczące zdrowie psychiczne są nie do zablokowania, jedyne stabilne źródło leczenia nakłada olbrzymie jego ilości, a do tego na każdym kroku jesteśmy nęceni możliwością złożenia ofiary z krwi. Pierwsze twoje wyprawy pewnie skończą się bardzo chaotyczną śmiercią, będącej wynikiem wielu, wielu klątw wywołanych, nakładającemu się, zgubnemu wpływowi Ruin.

Przeklęta ręka z Curse of the Dead Gods

Z racji, że nie da się całkowicie ominąć całego spaczenia, wszystkie środki ograniczające jego otrzymywanie, bądź chociaż minimalnie przywracające normalność bohatera, są bardzo, bardzo cenne. Potężniejsze bronie usuwają jeden punkt spaczenia przy pokonaniu wroga, a kilka z umiejętności Węża są w stanie efektywnie zredukować zagrożenie ze strony mrocznej natury azteckich świątyń.

Perk węża

Wraz z kolejnymi podejściami nauczysz się radzić sobie z coraz większą ilością klątw no i przede wszystkim unikać przeklętych ataków.

Życie

Wbrew pozorom wcale nie najważniejszy zasób. Uniki i bloki są jak najbardziej do wyćwiczenia. Dużo ulepszonych broni i artefaktów oferuje jakiś rodzaj leczenia. Zazwyczaj jeżeli masz umrzeć, to zadzieje się to bardzo szybko, na skutek kilku klątw, bossa i szczypty nieuwagi.

Złoto

Ważniejsze niż się wydaje. Dlaczego? Jeśli chcesz uzyskać jakiś przedmiot, masz 2 opcje: płacić złotem lub uzyskać spaczenie. Z racji, że alternatywa – jak opisałem szeroko powyżej – jest mało przyjemna, zalecane jest płacenie gotówką.

Ofiara w złocie

Boskie przysługi – dokręcanie śruby w Curse of the Dead Gods

Dla fanów dalszej optymalizacji twórcy gry stworzyli system Boskich Przysług. Za małe ilości kryształowych czaszek (waluty zdobywanej pomiędzy ekspedycjami) można kupić przerzuty oferowanych przedmiotów przy ołtarzach. Umożliwia to znacznie większą kontrolę nad całokształtem builda bez polegania na losowości.

Boska Przysługa

Bartłomiej Gawryszuk

Gracz od urodzenia, wielbiciel rachunku prawdopodobieństwa, projektant gier, poeta, człowiek. Dumny posiadacz bardzo imponującej kolekcji gier (o wiele za dużej zdaniem wielu), mnogiej osobowości i słodkiego kota potrafiącego wyłączyć komputer trzy razy w ciągu minuty. Z jakiegoś powodu uwielbia gry z motywem nieumarłych, piesze wędrówki i wszelkiej maści gry kooperacyjne. Godzinami potrafi gadać dlaczego World War Z Maxa Brooksa to najlepsza książka na świecie, pomimo wrodzonej awersji do horrorów.
UWaga! Gorące informacje!