Strajk pracowników Ubisoftu we Francji. Deweloperzy domagają się wyższych wynagrodzeń

15 lutego 2024,
12:45
Kaja Piaścik
Asasyn podczas ataku przy gilotynie w Assassin's Creed Unity

W środę 14 lutego odbył się strajk francuskich pracowników Ubisoftu, którzy domagali się od firmy podwyżki wynagrodzeń.

Syndicat des Travailleurs du Jeu Vidéo, czyli francuski związek zawodowy branży gamingowej, poinformował o nadchodzącym strajku na początku lutego. Jednodniowy protest został zorganizowany w wyniku niepowodzenia trwających przez ostatnie tygodnie corocznych negocjacji ze związkami zawodowymi w sprawie płac.

Wniosek jest oczywisty: obniżenie naszego standardu życia dla liderów Ubisoftu nie jest bugiem, ale funkcją.

STJV

Jak podało STJV, przez drugi rok z rzędu kierownictwo Ubisoftu zaoferowało podwyżki poniżej wzrostu inflacji, mimo że w jednym z niedawnych raportów finansowych przychody z drugiego kwartału bieżącego roku finansowego zostały określone jako „powyżej oczekiwań”.

Według zapowiedzi przekazanych na portalu X przez STJV pikiety odbywały się w Annecy, Montpellier i Paryżu.

Strajk we francuskich oddziałach Ubisoftu

Jak związek zawodowy Solidaires Informatique Jeu Vidéo ogłosił na początku miesiąca na dawnym Twitterze, „pracownicy Ubisoftu zasługują na realne podwyżki płac, a nie okruchy od kierownictwa.”

W osobnym oświadczeniu organizacja poinformowała, że związki zawodowe domagały się podwyżki płac o 5%, jednak w zależności od studia zaoferowany został wrost rzędu 2-3%. Jak przekazuje portal PC Gamer, Solidaires Informatique twierdzi, że niezadowalające oferty ze strony Ubisoftu zostały złożone „pod pretekstem bezsensownej polityki cięcia kosztów” i w celu popchnięcia pracowników do „naturalnego odejścia”.

Napięć w Ubisofcie ciąg dalszy

Z drugiej strony Ubisoft przygotowuje się aktualnie do premiery dwóch dużych tytułów – Assassin’s Creed Codename Red i Star Wars Outlaws, które zostały zapowiedziane na nadchodzący rok podatkowy w ostatnim raporcie finansowym.

Ostatnio firma wprowadziła też warianty oferty Ubisoft+, które wiązały się z podwyżką cen. W styczniu Philippe Tremblay, dyrektor subskrypcji w Ubisofcie, mówił o zaletach i rosnącym znaczeniu subskrypcji gamingowych, do których powinni przyzwyczajać się gracze: „chodzi o to, by czuć się komfortowo, nie będąc właścicielem swojej gry”.

W zeszłym miesiącu serwis Insider Gaming informował o pogarszającej się sytuacji w firmie.

Wewnętrzne morale jest najniższe w historii, a pracownicy obawiają się, że wydawca może być kolejnym, który doczeka się poważnej restrukturyzacji, co nieuchronnie doprowadzi do utraty pracy przez dużą liczbę osób.

Tom Henderson, Insider Gaming

W listopadzie 2023 roku pracę straciło prawie stu pracowników Ubisoft Montreal. Ciągnące się problemy Ubisoftu, nie tylko we francuskich oddziałach, oznaczają zatem prawdopodobnie kolejne zwolnienia.