DeepCool AK500 – nadchodzi konkurencja dla Fortisa 5?

Przeglądając internet natrafiłem na nieopublikowane chłodzenie, którego nie da się wyszukać na stronie producenta, aczkolwiek jest one widoczne w wyszukiwarce Google. Czy AK500 – gdyż taką nazwę nosi zbliżające się chłodzenie firmy DeepCool – będzie bezpośrednim konkurentem dla Fortisa 5 od SilentiumPC?

9 sierpnia 2022
Na skróty
  • Odnalazłem chłodzenie DeepCool AK500 przed jego premierą na nieopublikowanej stronie marki.
  • Jednostka podobnie jak cała seria AK jest wyposażona w wyśmienity wentylator FK120.
  • Z wyglądu cooler będzie konkurować z Fortisem 5 od SilentiumPC.
  • Produkt jest kompatybilny z najnowszymi podstawkami LGA1700 oraz AM5.

Cooler jest zbudowany z asymetrycznej wieży wyposażonej w pięć ciepłowodów o średnicy 6 mm, które nie mają bezpośredniego kontaktu z czapką procesora. Jednostka została wyposażona w ozdobny top, który można zdjąć uzyskując w ten sposób około 1-2mm dodatkowego miejsca oraz wentylator DeepCool FK120 opracowany w celu zapewnienia wysokiego ciśnienia statycznego na całej długości łopatki. Chłodzenie jest w całości niklowane.

Z racji asymetrycznego umiejscowienia wieży chłodzenie nie koliduje z pamięciami RAM na platformach mainstreamowych także nie ma ograniczenia co do ich maksymalnej wysokości, natomiast w przypadku platform HEDT z pamięciami w konfiguracji Quad-channel – pod tylną częścią chłodzenia zmieszczą się pamięci do wysokości 45mm. Podstawa jednostki jest fabrycznie wypolerowana oraz wyszlifowana, uzyskując mały stożek na jej środku w celu poprawienia docisku do krzywych IHS najnowszych procesorów.

DeepCool AK500 – chłodzenie gotowe na najnowsze procesory

Rozmiary chłodzenia to 158 x 129 x 90 mm (wysokość x szerokość x głębokość), natomiast coldplate ma wymiary 40 x 40 mm. Do jednostki producent dołącza „low noise adapter” zmniejszający napięcie wchodzące do wentylatora prawdopodobnie do 9 V – ta informacja nie została podana. Oprócz tego otrzymujemy strzykawkę pasty termoprzewodzącej firmy DeepCool (producent nie sprecyzował czy jest to pasta Z3, Z5 czy też Z9), śrubokręt w postaci klucza imbusowego z główką Philipsa oraz dodatkowe zapinki do wentylatora – sumarycznie otrzymujemy zapinki w cztery zestawie. Chłodzenie jest kompatybilne z podstawkami Intela w postaci LGA115x/1200/1700/2066/2011-v3 oraz AMD w postaci AM4/AM5.

Końcówka tego roku w kwestii chłodzeń powietrznych zapowiada się bardzo ciekawie. Zbliża się debiut chłodzenia DeepCool AK500, marka be quiet! z pewnością odświeży swoją serię chłodzeń Dark Rock o nowy wentylator Silent Wings 4, natomiast z niepublicznych źródeł wiem, iż marka Arctic szykuje high-endowy cooler. No i nie możemy zapomnieć jeszcze o fakcie, iż marka SilentiumPC nie wydała na rynek następcy Grandisa 3.

Cena chłodzenia nie jest znana, aczkolwiek, biorąc pod uwagę wycenę AK400 w okolicy 36.99 $ oraz AK620 w okolicy 69.99 $, możemy się spodziewać, iż AK500 zadebiutuje w cenie od 44.99 do 54.99 $ co skutkować będzie ceną w okolicy od 209 do 259 złotych.

Kacper Fryta

Stargardzianin specjalizujący się w sprzęcie hardware – od 8 lat amatorsko, od ponad 3 na poziomie profesjonalnym. Hobbysta, entuzjasta, redaktor z kilkuletnim doświadczeniem. Prywatnie uwielbia powidła truskawkowe oraz dobrze zrobiony ryż w zalewie maślano-ketchupowej.
UWaga! Gorące informacje!