fbpx

Xbox może po raz pierwszy w historii wyprzedzić Sony pod względem przychodów z gier

20 listopada 2023,
12:05
Arek Grabowski
Logo Xboxa

Serwis Newzoo opublikował nowy raport, który mówi, że Xbox mógł już teraz wyprzedzić Sony pod względem przychodów z gier, jeżeli Activision Blizzard zostałoby przejęte nieco wcześniej. To pierwszy raz od lat (lub od zawsze), kiedy Microsoft może wyprzedzić SIE. Niedawno informowaliśmy, że Xbox osiągnął rekordowe przychody z gier – ta sytuacja również wskazuje na szybki rozwój firmy po przejęciu Activision Blizzard. Prognoza wskazuje jednak, że Microsoft mógłby wyprzedzić takich gigantów jak Apple czy też Sony już niebawem.

Prognoza wyników przychodów z gier

Obecnie Xbox plasuje się aż na 4. miejscu za Tencent, Sony oraz Apple. Activision Blizzard natomiast widzimy na 7. miejscu. Jeżeli przejęcie nastąpiłoby w zeszłym roku, Xbox już teraz zająłby z Microsoftem 2. lokatę. Serwis Windows Central poinformował, że byłaby to pierwsza sytuacja w historii, kiedy PlayStation zostałoby wyprzedzone przez konkurencję. Tencent natomiast najpewniej ciągle będzie pozostawać na szczycie. To ogromna korporacja, która kilkukrotnie wyprzedza przychody innych firm związanych z grami.

Jaką przewagę nad PlayStation zyskał Xbox dzięki przejęciu Activision Blizzard?

Sony razem z PlayStation osiągnęło 8,08 miliarda dolarów przychodu według powyższego raportu. Microsoft natomiast otrzymał nieco ponad 6 miliardów, więc różnica jest zauważalna. Mimo wszystko Activision Blizzard osiągnęło kolejne prawie 4,5 miliarda dolarów przychodu. Oznacza to, że połączenie zysków obu tych firm dałoby znacznie wyższe wyniki niż PlayStation.

Wcześniejsze przejęcie Activision Blizzard zagwarantowałoby lepszą pozycję Microsoftu już teraz. Sony i PlayStation muszą mocno się postarać, by jakakolwiek konkurencja była możliwa. Tak ogromna firma jak Activision Blizzard dysponuje ikonicznymi dla branży gier markami jak Diablo, Overwatch czy World of Warcraft. Nic dziwnego, że pomogło to Microsoftowi „dostać się na szczyt”.