Castle TriCon – planszówkowy konwent w cyfrowym świecie

Pod koniec lutego odbędzie się planszówkowy konwent Castle TriCon. Jego forma jest dość nietypowa, bo jak najbardziej ma przypominać granie w grę.

18 lutego 2021
Na skróty
  • Castle TriCon odbędzie się 26 i 27 lutego.
  • Organizatorami imprezy są HeidelBÄR Games, Czech Games Edition i Horrible Guild.
  • Udział w wydarzeniu jest darmowy.

Castle TriCon to konwent skupiony na grach planszowych, organizowany przez HeidelBÄR Games, Czech Games Edition i Horrible Guild. Tegoroczna edycja odbędzie się 26 i 27 lutego, a udział w niej jest darmowy. Podobnie jak wiele imprez tego typu z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie musiało przenieść się do internetu, bo była to jedyna szansa na jego realizację. Jego organizatorzy wykazali się jednak dużą kreatywnością, starając się wykorzystać fakt przeniesienia do sieci na swoją korzyść.

Cyfrowy konwent z nowymi pomysłami?

Zwykle przenosiny konwentów do internetu wyglądają dość podobnie. Ich organizatorzy dają nam dostęp do streamów, różnych materiałów i organizują spotkania z twórcami online. Czasami starają się zaangażować bardziej odbiorców, np. przez ogłaszanie konkursów. Często jednak nasza obecność na tego typu eventach jest dość bierna – przede wszystkim słuchamy i oglądamy, siedząc przez komputerem lub z telefonem w dłoni. Jasne, możemy się wypowiedzieć na czacie, zadać jakieś pytania albo coś skomentować, ale to niewystarczający substytut fizycznego udziału w tego typu wydarzeniach.

Dlatego też Castle TriCon stara się iść o krok dalej. Zamiast skupiać się tylko udostępnianiu streamów, jego organizatorzy przygotowali dla uczestników bardziej angażujący rodzaj gry. Biorąc udział w wydarzeniu, tworzymy cyfrowego awatara, za którego pomocą możemy biegać po mapie 3D i brać udział w przygotowanych dla nas atrakcjach. Wśród nich przewidziane zostały cyfrowe wersje różnych planszówek, w które zagramy z innymi uczestnikami konwentu. Organizatorzy zachęcają także do zwiedzania mapy i nawiązywania znajomości z innymi gośćmi.

Raz już wyszło, zróbmy to znowu

Tegoroczna edycja Castle TriCon jest już kolejną organizowaną w nietypowej formie przypominającej grę 3D. Pomysł testowany był już we wrześniu 2020 i najwyraźniej całkiem nieźle się sprawdził, skoro organizatorzy imprezy do niego wracają. Do udziału z pewnością zachęca brak dodatkowych opłat. Informacje na temat darmowych biletów znajdziemy na stronie wydarzenia.

Dorota Żak

Absolwentka UJ, nałogowo ogląda filmy, żeby utrzymać status filmoznawcy. W wolnym czasie można znaleźć ją z książką i koniecznie z kubkiem dobrej herbaty pod ręką. Dalej smuci ją zakończenie trylogii Mass Effect, ale gdyby do końca życia miała grać tylko w jedną grę, pewnie padłoby na Fallout: New Vegas.
UWaga! Gorące informacje!