The Day Before na krótkim zwiastunie. Fntastic nadal wierzy w swoją grę

7 czerwca 2023,
20:28
Dorota Żak
New Fortune City w The Day Before

Studio Fntastic dawno obiecało nam ambitny i mocno rozbudowany survival, jednak ostatni czas nie był dla The Day Before zbyt korzystny i wyrozumiały. Gra zmagała się z wieloma problemami, takimi jak przesunięcie premiery z marca na listopad, nie przypadający graczom do gustu zwiastun czy zarejestrowanie znaku towarowego przez inną firmę. Po drodze tytuł został usunięty ze Steama, choć według zapewnień twórców ma na niego wrócić. Gra doczeka się też otwartych beta testów, ale szczegółów jeszcze nie podano.

Przy tym wszystkim zrozumiałe stałoby się zniechęcenie Fntastic. Mimo to dzieje się coś zupełnie innego. Studio nadal wierzy w swój projekt i dzieli się materiałami na jego temat. Do sieci trafił dzisiaj krótki zwiastun, który przypomina o dacie premiery. Niestety nie zobaczymy na nim faktycznego gameplayu, a trwający około pół minuty filmik z samochodem jeżdżącym po opustoszałym mieście. Gdzieś po drodze przebiegnie jeleń, pojawi się napis, że mamy szykować się na „najlepsze survivalowe doświadczenie roku” i na tym właściwie się kończy.

Co dalej z The Day Before?

Uzupełnieniem zwiastuna staje się wywiad przeprowadzony z Eduardem i Aisenem Gotovtsevami przez portal WellPlayed. Przedstawiciele Fntastic opowiedzieli w nim o bieżących sprawach, elementach produkcji oraz swoich priorytetach.

Kwestie prawne dotyczące tytułu gry naturalnie zostały poruszone jako pierwsze. Fntastic nie planuje zmiany nazwy, wierzy także, że wszystkie związane z nią kwestie szybko się wyjaśnią, a The Day Before powróci na Steama, gdzie gracze dodadzą produkcję do listy życzeń. W wypowiedziach wywiadowanych wyraźnie przebija się olbrzymia ambicja studia. Jak zapewniają, ich cel to zmienienie branży gier i „pokazanie zwykłym ludziom, że w życiu wszystko jest możliwe”.

The Day Before to faktycznie najbardziej ambitne i największe wyzwanie, jakie podjęliśmy w Fntastic i jesteśmy z tego powodu niesamowicie podekscytowani. Wierzymy w naszą zdolność do zrealizowania wizji na grę, a to dzięki unikalnemu połączeniu nienasycenia naszego zespołu, naszej kultury pracy, naszego wydawcy, Mytony, oraz wsparcia naszych zewnętrznych wolontariuszy.

Fntastic

Zwłaszcza ta ostatnia kwestia przykuła uwagę Zacha Jacksona, który przeprowadził wywiad. Jak przyznało Fntastic, część wolontariuszy dostaje za swoją pracę zapłatę, ale reszta robi to pro bono. Do ich zadań należy m.in. wymyślanie easter eggów do gry, a zainteresowanych taką formą współpracy był ponad 300 osób.

Pojazd w The Day Before

Zombie, ale nie tylko

W wywiadzie padło też kilka słów na temat tego, czego możemy spodziewać się w rozgrywce w The Day Before, która ma zapewnić realizm i immersję. Jak już wiemy, dostaniemy w swoje ręce survival dla wielu graczy w postapokaliptycznym świecie pełnym zombie. Nieumarłych pojawi się kilka typów, jednak twórcy przewidują, że oprócz walki z nimi wejdziemy także w liczne interakcje z innymi grającymi. Bezpieczną przestrzenią stwarzającą warunki do handlu, odpoczynku i innych aktywności stanie się Woodberry Survivor Colony.

Oprócz tego w grze zakupimy pojazdy pozwalające przemieszczać się po okolicy, a także własny dom, który spersonalizujemy i wykorzystamy jako bazę oraz miejsce spotkań ze znajomymi. Nie zabraknie też tematu wielkich korporacji w postaci Azure Initiative włączonej w świat The Day Before.

Czy rozmach gry brzmi zbyt pięknie, by okazał się prawdziwy? Być może. Wcześniejsze problemy tytułu z pewnością nie pomagają i sprawiają, że podchodzimy do tematu raczej sceptycznie. Mimo to Fntastic nadal wierzy w The Day Before i planuje wydać grę na PC 10 listopada tego roku. Po premierze pojawią się informacje o dacie debiutu konsolowej wersji oraz roadmapa z listą zawartości, jaka trafi do tytułu z kolejnymi aktualizacjami.