Test obudowy Fractal Design Meshify 2 Compact RGB – podświetlana wentylacja klasy premium

6 października 2022,
20:01
Jacek Lisiecki

Dokładnie dwa tygodnie temu dobrze znana wszystkim entuzjastom sprzętu komputerowego firma Fractal Design zaprezentowała nowy wariant obudowy Meshify 2 Compact wyposażony w wentylatory z podświetleniem RGB. Jakie zmiany względem pierwowzoru zostały wprowadzone przez szwedzkich inżynierów i czy warto dołożyć nieco więcej gotówki do obudowy, która zachwycać ma zarówno świetną wentylacją, jak i efektowną iluminacją? Oto nasz test i recenzja Fractal Design Meshify 2 Compact RGB w czarnym wariancie kolorystycznym ze szkłem hartowanym.

Test Fractal Design Meshify 2 Compact RGB i obudowa z włączonym podświetleniem LED
Nagroda GAMESGURU - "Imponująca jakość"

Obudowa, która tym razem trafiła na nasz stół recenzencki, to sprzęt, o jakim wielu fanów budowania zestawów komputerowych może marzyć. Połączenie świetnej, przemyślanej konstrukcji, wyjątkowej wydajności i uniwersalnego, designerskiego wyglądu, który cieszyć oko będzie nie tylko przez pierwszy rok, ale również przez wiele kolejnych lat. Projektanci obudowy Fractal Design Meshify 2 Compact RGB spisali się praktycznie w każdej materii i nie zdziwcie się, jeżeli trudno wam będzie znaleźć równie kompletną propozycję w ofertach zdecydowanej większości innych firm na rynku. Minimalne niedociągnięcia, które udało nam się wyłapać, to jedynie efekt troski o długowieczność tak dobrego produktu, którego zakup dla konsumenta będzie decyzją, której zmieniać nie będzie trzeba przez najbliższe lata. Za obudową premium idzie również cena ściśle powiązana z tak dopracowanym sprzętem, dlatego próg ten może dla wielu użytkowników być nie do przeskoczenia. Czy jednak sprawiedliwym będzie wymagać od sprzętu, w który włożono tak dużo pracy, niedużej kwoty na półce sklepowej? Cóż… Nikt nie zabrania nam marzyć.

4.5 /5
Nagroda GAMESGURU - "Imponująca jakość"
  • Minimalistyczny, ale wciąż efektowny design
  • Przemyślana konstrukcja wnętrza
  • Dużo przestrzeni do montażu podzespołów mimo małych gabarytów obudowy
  • Świetna wentylacja
  • Konfigurowalne podświetlenie RGB, które naprawdę robi wrażenie
  • Plastikowe elementy montażowe drzwiczek mogą ulec uszkodzeniu po dłuższym czasie intensywnego użytkowania obudowy
  • Wysoka (choć adekwatna) cena

Typ: Medium Tower
Standard zasilacza: ATX
Miejsce na zasilacz: Dół obudowy z tyłu
Format płyty głównej: ATX, MicroATX, Mini-ITX
Wysokość: 475 mm
Długość: 424 mm
Szerokość: 210 mm
Waga obudowy: 9,3 kg
Materiał szkieletu obudowy: Stal
Materiał przedniego panelu: Tworzywo i stalowa siatka
Przedni panel z drzwiczkami: Nie
Maskownice na napędy: Nie
Złącza przedniego panelu: 1x USB 3,1 Gen 2 Type-C, 2x USB 3,0, Audio I/O, Power button, Reset button
Boczny panel z oknem: Tak (hartowane szkło z lewej strony)
Ilość wewnętrznych zatok 3.5: 2 szt
Ilość wewnętrznych zatok 2.5: 2 szt
Sloty kart rozszerzeń: 7 szt
Położenie dysków twardych: Horyzontalne (poprzeczne)
Sposób montażu urządzeń: Ramki
Obsługa bez wkrętaka: Tak
Wentylatory zainstalowane: 3 szt
Wentylatory maksymalna ilość: 7 szt
Filtry przeciwkurzowe: Tak
Limit wysokości chłodzenia CPU: 169 mm
Limit długości karty graficznej: 341 mm
Limit długości zasilacza: 165 mm

Pudełko i zabezpieczenie zawartości

Jak pewnie wszyscy doskonale zdajecie sobie sprawę, wysokiej jakości sprzęt komputerowy można często poznać już po sposobie jego zapakowania. Nie jest to może regułą, ale w zdecydowanej większości przypadków urządzenia klasy premium są skrywane w atrakcyjnych wizualnie a nieraz wręcz zaskakująco pomysłowych pudełkach. Z drugiej strony zazwyczaj im produkt większy gabarytowo, tym na dalszy plan w oczach producentów schodzi kwestia opakowania. Obudowy w większości są przykładem właśnie takich produktów, choć wśród wyjątków od tej reguły wymienić możemy chociażby model Cooler Master H500M, który cieszy oko jeszcze przed rozcięciem taśm na pudle.

Fractal Design mniej więcej od serii Define 7 również w tym zakresie wykonał zauważalne kroki naprzód, czego efektem jest atrakcyjnie wyglądające i solidnie przygotowane opakowanie w recenzowanym tu modelu Fractal Design Meshify 2 Compact RGB. Pudełko z szarego kartonu zostało opatrzone szczegółowymi informacjami o sprzęcie, logo producenta, a także wizualizacjami obudowy, która skrywana jest wewnątrz. Dobre wrażenia nie kończą się na stronie zewnętrznej. Solidne zabezpieczenia w postaci dużych i dokładnie dopasowanych do kształtu obudowy styropianowych bloków powinny ustrzec delikatną zawartość nawet przed agresywnymi kurierami.

Inaczej niż w przypadku pozostałych recenzowanych przez nas obudów marki Fractal Design tym razem nie znajdziemy tu jednak dużego dodatkowego pudełka z akcesoriami. Oczywiście znajduje się ono w zestawie, jednak zostało schowane wewnątrz samej skrzynki, czyli tak jak ma to miejsce zazwyczaj w przypadku obudów komputerowych innych producentów.

Wygląd zewnętrzny i budowa

Fractal Design Meshify 2 Compact RGB to rozwinięcie modelu Meshify 2 Compact, który z kolei jest mniejszym bratem Meshify 2. Konstrukcją jednak sprzęt ten bezpośrednio odnosi się do starszej skrzynki Meshify C szwedzkiego producenta i pod kątem zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i samej budowy mamy tu do czynienia z konstrukcjami bardzo podobnymi.

Front obudowy – charakterystyczny design

Przód obudowy to wyróżnik tej serii obudów Fractala. Geometrycznie ukształtowany panel wykonany z metalowej siatki ma zapewnić nie tylko atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim przewiewność konstrukcji. Szwedzki producent na przestrzeni lat dał poznać się jako zwolennik nurtu scandinavian design w ujęciu komputerowym (oczywiście nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę kraj pochodzenia marki). Nieco szalony front to w pewnym sensie odstępstwo od powściągliwej, prostej formy, która charakterystyczna jest dla produktów Fractala.

Całość wciąż jednak wygląda nad wyraz minimalistycznie, a ten odrobinę bardziej przyciągający uwagę element nadaje całości wyraźnego pazura i przywołuje na myśl ostre krawędzie lodowców lub kry lodowej, do czego też sami projektanci mieli się w tym wypadku odwoływać.

Przedni panel został zrealizowany w formie drzwiczek, które możemy otwierać, by uzyskać dostęp do wentylatorów oraz nylonowego filtra przeciwkurzowego zamontowanego na drzwiczkach. By wyjąć filtr należy całkowicie zdemontować drzwiczki (co wykonuje się właściwie jednym ruchem). Wszystko zostało w tym miejscu zrealizowane ze starannością, choć przyczepić można byłoby się do plastikowych elementów montażowych wspomnianych drzwiczek. Przy intensywnym użytkowaniu, częstym otwieraniu przedniego panelu i wyjmowaniu filtra w celu jego wyczyszczenia części te mogą ulec uszkodzeniu, choć oczywiście wydarzyć tak się nie musi. Na pewno jednak na trwałość całości pozytywnie wpłynęłoby tutaj zastosowanie trwalszego materiału w postaci metalu.

Ponad wentylatorami, na samej górze przedniego panelu, ale pod drzwiczkami znajdziemy podłużną kontrolkę LED, która również podświetlana jest w systemie RGB. Klasycznie informować nas będzie ona o pracy naszego komputera.

Główna zmiana w stosunku do Meshify 2 Compact

Pod metalową siatką zamontowane są trzy 120-milimetrowe wentylatory Aspect 12 RGB PWM, które w przypadku Fractal Design Meshify 2 Compact RGB, są największą atrakcją i główną zmianą w stosunku do modelu bez podświetlenia. W tradycyjnym Meshify 2 Compact w tym miejscu znajdowały się bowiem dwa klasyczne 140-milimetrowe wiatraki z czarnymi śmigłami pozbawionymi iluminacji.

Tym, co może zwrócić uwagę osób, które nie miały wcześniej do czynienia z produktami szwedzkiej marki, będą łopatki w mlecznobiałym kolorze. W wentylatorach z podświetleniem RGB często widzimy kompozyt mniej lub bardziej przezroczysty, jednak Fractal Design decyduje się tu na inne rozwiązanie, które daje naprawdę atrakcyjny wizualnie efekt. Nie dość, że same śmigła bez podświetlenia wyglądają zdecydowanie ładniej, niż gdybyśmy mieli tu wykorzystany przezroczysty plastik, to mlecznobiały materiał pozytywnie wpływa na rozchodzenie się iluminacji z diod zatopionych wewnątrz kompozytu. Identycznie sprawa miała się w przypadku testowanego przez nas chłodzenia Fractal Design Celsius+ S28 Prisma, gdzie podświetlenie potrafiło wywołać naprawdę duże wrażenie.

Panel górny

Na panel górny obudowy Fractal Design Meshify 2 Compact RGB składa się kilka ciekawych elementów. Zacznijmy od interfejsu I/O ze złączami i przyciskami, który leży na pograniczu panelu przedniego i górnego. Wśród oferowanych portów znajdziemy dwa złącza USB 3.0, jedno USB 3.1 Gen 2 Type-C, a także standardowy pakiet audio, czyli wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe. Ponadto producent umieścił tutaj nie tylko przycisk zasilania, ale również przełącznik do kontroli podświetlenia z autorskim efektem Fractal Northern Lights.

Panel na topie – podobnie jak praktycznie cała konstrukcja – wykonany został z metalu. W ramie umieszczone zostało osiatkowanie, które pozwala ulatywać ciepłemu powietrzu gromadzącemu się w górnej części obudowy. Po demontażu górnej ściany (ponownie wystarczy tutaj jeden ruch do góry, by panel wyskoczył z zatrzasków) naszym oczom ukaże się kolejny filtr przeciwkurzowy, który swobodnie możemy zdjąć, by dostać się do szkieletu obudowy.

Bardzo ważnym udogodnieniem, które w swoich obudowach stosuje Fractal Design, jest banalnie prosty demontaż górnej części konstrukcji. Pozwala to na łatwy i szybki dostęp do wnętrza skrzynki nie tylko od boku po zdjęciu paneli bocznych, ale również od góry, co w wielu przypadkach jest dużym atutem. W ten sposób możemy również w prosty sposób umieścić chłodnicę na wyjętej kratce, a dopiero później całość zamontować na obudowie.

Panele boczne

Opisywany w niniejszej recenzji model to wariant z panelem bocznym wykonanym ze szkła hartowanego. Dokładna nazwa wersji obudowy to Fractal Design Meshify 2 Compact RGB Black TG Light Tint, co oznacza, że całość jest czarnej wersji kolorystycznej. Skrót TG odpowiada za Tempered Glass a wariant stopnia przyciemnienia szkła w naszym przypadku to nieco jaśniejsza wersja niż od dostępnej w ofercie wersji Dark Tint. W efekcie mamy tutaj lepszy wgląd we wnętrze komputera, jednak w dalszym ciągu nie jest to całkowicie przezroczyste szkło. To kompromisowe rozwiązanie powinno przypaść do gustu zdecydowanej większości konsumentów.

Ogromną zaletą paneli bocznych w obudowach szwedzkiej marki jest ich sposób montażu. Całość została całkowicie pozbawiona śrubek, a w celu zdjęcia panelu wystarczy pociągnąć go za specjalną kompozytową nakładkę. Rozwiązanie to tyczy się zarówno boku wykonanego z metalu, jak i szklanej szyby.

Spód i tył obudowy

Dolna część konstrukcji to solidna metalowa, kratkowana płyta, która opiera się na czterech kilkucentymetrowych nóżkach. Każda ze stopek od spodu została wykończona gumowymi podkładkami, dzięki czemu obudowa jest dodatkowo zabezpieczona przed ewentualnym niepożądanym przesuwaniem się po podłożu. Co więcej, dodatkowy dystans pomiędzy powierzchnią, na której będzie stał komputer, a obudową pozytywnie wpływa na wentylację wnętrza, która w przypadku modelu Fractal Design Meshify 2 Compact RGB jest przecież aspektem szczególnie istotnym.

Producent także w tym miejscu umieścił długi nylonowy filtr przeciwkurzowy w plastikowej ramce, który w łatwy sposób możemy wyjąć bez konieczności odwracania całej obudowy. Dostęp do filtra mamy bowiem od przodu, gdzie w dowolnym momencie możemy chwycić za specjalnie przygotowane zgrubienie kompozytu, by wyciągnąć tenże.

Tylna ściana obudowy jest standardowo okratowana, a na samym jej dole znajdziemy otwór, który pozwoli nam umieścić zasilacz w piwnicy. Ramka zasilacza przykręcana jest dwoma śrubkami.

Wnętrze konstrukcji

Przede wszystkim do czynienia mamy z obudową stosunkowo małych rozmiarów. W rzeczywistości jednak okazuje się, że Fractal Design Meshify 2 Compact RGB jest skrzynką na tyle pojemną, że kompaktowe wymiary nie przeszkadzają w tworzeniu w jej wnętrzu naprawdę pokaźnych zestawów. Możemy umieścić tutaj płytę główną ATX, kartę graficzną o długości do 354 mm, a na froncie konstrukcji znajdzie się wystarczająco przestrzeni, by zamontować nawet 360-milimetrową chłodnicę chłodzenia wodnego. To wszystko przy zachowaniu wspomnianych kompaktowych wymiarów skrzynki, które zamykają się w następujących wartościach: 424 mm × 210 mm × 475 mm [dł. × szer. × wys.].

Komora główna

Pisałem, że obudowa jest kompatybilna z najpopularniejszym formatem płyty głównej, czyli ATX. Oczywiście zamontować możemy tu również mniejsze MOBO takie jak mATX czy Mini-ITX. Wnętrze zostało podzielone na dwa moduły – komorę główną oraz piwnicę. W tej pierwszej nie mamy zamontowanych domyślnie żadnych sanek na dyski, jednak na powierzchni piwnicy znajdują się dwa miejsca dedykowane montażowi tacek pod 2,5-calowe dyski SSD, więc jeśli najdzie was ochota na umieszczenie nośników danych wewnątrz głównej komory, to jak najbardziej istnieje tu taka możliwość.

Główna ściana z tacką na płytę główną posiada kilka gumowanych przepustów na przewody, dzięki czemu możemy wygodnie i estetycznie rozplanować cable management wewnątrz naszego komputera w trakcie instalacji wszystkich potrzebnych podzespołów. W ściance tylnej przewidziano oczywiście miejsca na wyloty złącz kart rozszerzeń, których w tej obudowie znajdziemy dokładnie siedem.

Na górze tylnej ściany skrzynki Fractal Design Meshify 2 Compact RGB znajduje się jeden 120-milimetrowy wentylator Aspect 12 RGB PWM, a więc dokładnie takie samo śmigło, jak te trzy zamontowane na froncie obudowy. Oczywiście tutaj ponownie mamy do dyspozycji podświetlenie RGB. Nie ma w tym miejscu możliwości montażu wentylatora 140-milimetrowego.

Piwnica

Drugą z komór, która składa się na wnętrze konstrukcji, jest piwnica przeznaczona do montażu zasilacza. W miejscu na PSU zostały zamontowane antywibracyjne gumowe podkładki, które przy okazji dystansują sam zasilacz od metalowej kratki wspomagając proces jego wentylacji. Głębiej znajduje się koszyk z parą metalowych sanek na dyski – klasycznie zamontować można tu nośniki 3,5 cala oraz 2,5 cala.

Dostęp do piwnicy mamy oczywiście nie tylko poprzez otwór na zasilacz w dolnej części tylnej ściany obudowy, ale przede wszystkim po demontażu prawego panelu bocznego. To z tego miejsca możemy swobodnie montować dyski w koszyku, a nawet zdemontować sam koszyk, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Za tacką płyty głównej

Po zdjęciu prawego panelu bocznego wykonanego z metalu uzyskujemy dostęp do tego, co kryje się za tacką płyty głównej. Widzimy tutaj drugą stronę przepustów na przewody, pęk przewodów puszczony lewą stroną wzdłuż wyznaczonej „ścieżki”, którą wytyczają opaski na rzepy z logiem producenta pozwalające nam na schludne ułożenie wszystkich kabli. Tutaj mieszczą się kolejne w obudowie Fractal Design Meshify 2 Compact RGB stelaże na dyski SSD, które montujemy pionowo. Same dyski do tacek przykręcimy dedykowanymi śrubami, ale tacki następnie możemy zamontować już bez użycia narzędzi.

W tylnej części obudowy znajdziemy kolejne trzy opaski zapinane na rzep, które w praktycznie każdym przypadku przydadzą nam się, by poprowadzić tędy przewód od dodatkowego zasilania procesora (EPS). Poza tymi przygotowanymi miejscami na okablowanie znajdziemy tu również kolejne punkty do przeplecenia opasek zaciskowych, rozmieszczone w środkowej części tacki oraz nad ogromnym wycięciem dającym dostęp do backplate’u chłodzenia procesora.

Montaż podzespołów

Fractal Design Meshify 2 Compact RGB jest obudową – jak sama nazwa wskazuje – kompaktową, a więc proces montażu podzespołów wewnątrz takiej skrzynki zazwyczaj wiąże się z pewnymi ograniczeniami i utrudnieniami. W jednym z poprzednich akapitów wspomniałem, że mniejsze rozmiary tego modelu są w pewnym sensie złudne, bowiem przemyślana konstrukcja wnętrza, a także budowa całej skrzynki fundują nam w rzeczywistości sporo przestrzeni. Taki stan rzeczy ma bezpośredni wpływ na wygodę montażu podzespołów, które nie tylko możemy bardzo swobodnie dobierać, nie martwiąc się o brak wystarczającej ilości miejsca, ale również nad wyraz łatwo montować wewnątrz skrzynki.

Ogromnym ułatwieniem całego procesu składania komputera wewnątrz modelu Fractal Design Meshify 2 Compact RGB jest wspomniana przeze mnie wcześniej możliwość szybkiego i wygodnego demontażu górnej części konstrukcji wraz całym panelem. Takie rozwiązanie pozwala na jeszcze łatwiejszy dostęp do środka obudowy i montaż wszystkich koniecznych części oraz urządzeń.

Wydajność i wentylacja

Bohater niniejszej recenzji nie bez powodu w swojej nazwie zawiera słowo Meshify. W tej serii obudów szwedzki producent stawia przede wszystkim na wentylację podzespołów znajdujących się wewnątrz komputera. Założenie to jest w pełni realizowane i potwierdza to praktycznie każda część tej konstrukcji. Przede wszystkim metalową siatkę mesh znajdziemy zarówno na froncie, jak i na topie obudowy. W celu zwiększenia możliwości przepływu powietrza mamy możliwość zdemontować każdy z trzech filtrów przeciwkurzowych, które choć są praktyczne, to częściowo ograniczają swobodną wentylację wnętrza skrzynki.

Podsumowanie recenzji

Na łamach portalu GAMESGURU testowaliśmy i recenzowaliśmy dla was już sporo różnego rodzaju obudów komputerowych, jednak modele proponowane przez Fractal Design praktycznie za każdym razem lądowały bardzo wysoko w naszych notowaniach. Trudno powiedzieć, by w tym przypadku miało być inaczej z kilku przyczyn, o których poniżej.

Przede wszystkim testowana obudowa Fractal Design Meshify 2 Compact RGB to konstrukcja wykonana starannie, z dbałością o szczegóły i w sposób szalenie przemyślany. Wszystkie rozwiązania, na które zdecydowali się projektanci i inżynierowie odpowiedzialni za prace koncepcyjną, są trafnymi wyborami i przekładają się na jeszcze wyższą jakość oferowanego przez Szwedów sprzętu. Do budowy użyte zostały wysokiej jakości materiały – to co powinno być metalowe, faktycznie takie jest (nie licząc zaczepów drzwiczek lub innych elementów wypinanych z konstrukcji). Design całości jest nie tylko bardzo funkcjonalny i estetyczny, ale też powinien trafić w gusta naprawdę wielu użytkowników, a podświetlenie RGB sprawia, że do grona potencjalnie zadowolonych konsumentów doliczyć można fanów wielokolorowych iluminacji.

Jak sama nazwa wskazuje, do czynienia mamy tu z obudową kompaktową, która swoimi niewielkimi rozmiarami pozwala na umiejscowienie jej w przestrzeniach niekoniecznie najdogodniejszych. Składacie porządny komputer do swojego pokoju w akademiku (i macie jeszcze trochę gotówki spod choinki)? Dobrze trafiliście. Mimo stosunkowo małego gabarytu całego sprzętu przemyślana konstrukcja wnętrza obudowy sprawia, że zmieścimy tutaj nawet pokaźnych rozmiarów komponenty, dzięki czemu Meshify 2 Compact RGB staje się jednym z najlepszych wyborów dla osób poszukujących nieco mniejszej obudowy wysokiej klasy. Liczyć trzeba się jednak ze stosunkowo wysoką ceną, ale jakości premium rzadko kiedy uświadczyć możemy w niższym segmencie budżetowym.

Jacek Lisiecki

Zawodowo fotograf, hobbystycznie pasjonat sprzętu komputerowego i gier wideo wszelkiej maści. Ze słowem pisanym ściśle związany od kilkunastu lat. Każdą wolną chwilę poświęca na łączenie tego, co szczerze kocha w życiu robić.