Planszowa wersja Stardew Valley już w sprzedaży

A może by tak rzucić wszystko i pojechać… do Stardew Valley? Albo jeszcze lepiej, zagrać w nową, opartą na niej planszówkę – Stardew Valley: The Board Game.

24 lutego 2021
Na skróty
  • Stardew Valley: The Board Game to planszówka inspirowana cyfrową wersją gry.
  • Jej poziom skomplikowania ma być podobny jak w oryginale.
  • Przy jej tworzeniu pracował sam Eric Barone.

Eric Barone zdobył już rzesze fanów, tworząc grę o zajmowaniu się farmą. Od premiery tytułu w 2016 roku jego popularność nie maleje, co więcej, Stardew Valley wciąż otrzymuje regularne aktualizacje. Tym razem jednak Barone postanowił zaskoczyć wielbicieli gry czymś nowym, a konkretniej planszówką opartą na swojej produkcji.

Stardew Valley: The Board Game – garść informacji na początek

Założenie jest takie, że planszowa wersja Stardew Valley ma oddawać klimat jak najbardziej zbliżony do swojej oryginalnej komputerowej wersji. Można powiedzieć, że jest jej odmianą offline. O to, żeby była jak najbardziej angażująca, zadbał przede wszystkim duet Eric Barone i Matt Griffin, który po ponad dwóch latach pracy i wielu wersjach gry planszowej stworzył jej finalną wersję.

Niech nie zwiedzie was przyjemna dla oka oprawa wizualna gry – planszówka ma oferować graczom duży poziom skomplikowania, więc za łatwo nie będzie. Nawet jeśli znamy zasady, rozgrywka ma być wyzwaniem.

Dla kogo, gdzie i jak grać?

Gra przeznaczona jest dla 1–4 graczy w wieku od 13 lat wzwyż. W standardowej wersji rozgrywki każdy gracz będzie potrzebował 45 minut odpowiadających rocznemu cyklowi świata na wykonanie wszystkich akcji. Możliwe stanie się skrócenie tego czasu oraz dostosowanie zasad, aby gra była łatwiejsza lub trudniejsza. Jeżeli chcecie zerknąć na reguły jeszcze przed zdobyciem własnej kopii gry, możecie sięgnąć po udostępnioną w internecie ilustrowaną instrukcję. Sama gra dostępna jest do kupienia w sklepie Stardew Valley w cenie 55 dolarów. Niestety na chwilę obecną sklep oferuje dostawę wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Niewykluczone jest, że w przyszłości ulegnie to zmianie.

Karty surowców w Stardew Valley: The Board Game
Przykładowe karty surowców w grze. Źródło obrazu: Stardew Valley Shop.

Współpraca, a nie rywalizacja

Głównym celem graczy jest wspólne dbanie o swoją dolinę. Aby to zrobić, mogą doglądać zbiorów, hodować zwierzęta, eksplorować okolicę i zbierać surowce. Przy okazji będą mogli poznać mieszkańców okolicy i zyskać ich sympatię.

Najważniejsze jednak stanie się wypełnianie konkretnych zadań i wyzwań. Aby zwyciężyć, należy ukończyć 4 zadania Grandpa’s Goals oraz przywrócić 6 lokacji Community Center Rooms. Tutaj pojawia się ograniczenie czasowe. Na zrobienie tego wszystkiego mamy zaledwie rok (do wyczerpania się kart z puli Season Deck). Nasza porażka oznaczać będzie, że dolina zostanie zagarnięta przez korporację Joja, a tego byśmy raczej nie chcieli.

Karty postaci w Stardew Valley: The Board Game
Przykładowe karty postaci w grze. Źródło obrazu: Stardew Valley Shop

Dorota Żak

Absolwentka UJ, nałogowo ogląda filmy, żeby utrzymać status filmoznawcy. W wolnym czasie można znaleźć ją z książką i koniecznie z kubkiem dobrej herbaty pod ręką. Dalej smuci ją zakończenie trylogii Mass Effect, ale gdyby do końca życia miała grać tylko w jedną grę, pewnie padłoby na Fallout: New Vegas.
UWaga! Gorące informacje!