fbpx

Escape From Tarkov: Hełmy. Najlepsze modele, ich rola i dlaczego są takie ważne?

W Escape From Tarkov hełmy, jako kluczowy element ochrony, stanowią wyraźną granicę rozdzielającą udaną wyprawę od sromotnej śmierci. Jak wybrać dobry hełm i nie wydać na niego fortuny? I czy rzeczywiście są one tak ważne, jak się o nich mówi? Wszystkie te kwestie poruszamy w tym poradniku do Escape from Tarkov.

6 minut temu

Po wyposażeniu broni i pancerza, (o nich więcej odpowiednio w poradniku nt. broni w Escape From Tarkov i poradniku nt. pancerzy w Escape From Tarkov) pora na najważniejszy element: hełm.
W Tarkowie każdy strzał, każdy rykoszet ma szansę na trafienie cię w głowę, w 99,99% przypadków powodując natychmiastowy zgon.

Wiedząc to, łatwo dojść do wniosku, że hełm jest nieodzownym elementem dobrego wyposażenia, a być może nawet ważniejszym od protekcji korpusu. Niechroniona głowa zachęca do konfrontacji przeciwników, którzy normalnie uciekaliby przed tobą w popłochu, umożliwiając szybkie zabicie cię jednym pociskiem, niezależnie od kalibru i wskaźnika penetracji.

Poradnik do Escape From Tarkov. Hełmy i ich prawdziwa wartość

Podstawowa funkcja hełmu to ochrona przed strzałami z zaskoczenia. Nieważne czy to zakamuflowany w kącie gość z Glockiem, snajper odległy o kilkaset metrów, czy scav wyposażony w najgorsze naboje, jakie tylko istnieją – jeżeli zauważy cię, zanim ty zauważysz go, ma on czas, aby dokładniej wycelować strzał w twojego „baniaka”.

Zasadzka w Escape From tarkov

Nawet jeśli nie zostaniesz zaskoczony, hełm nadal pełni swoją funkcję. Noszenie kamizelki nie ma dużego sensu, jeśli wystarczy, że podczas wymiany ognia pojedyncza kula trafi cię w głowę. W tym wypadku hełm bez osłony twarzy może i nie jest optymalnym rozwiązaniem, ale z racji dziwnego sposobu, w jakim hełmy w Escape From Tarkov mają ustawiane hitboxy, nawet one dają większą protekcję, niż się wydaje.

Najlepsze hełmy w Escape From Tarkov

Podobnie jak pancerze, hełmy mają różne właściwości wpływające na ich efektywność (więcej o tym piszę w poradniku o pancerzach w Escape From Tarkov). Na to, czy hełm jest „dobry” wpływa nie tylko jego jakość, ale też cena i dostępność. Te ostatnie są jeszcze ważniejsze w przypadku hełmów z racji, że są one znacznie częściej zabierane zabitym graczom i przez to nie wracają do pierwotnego właściciela z tytułu ubezpieczenia.

Kolpak – niedoceniany hełm w Escape From Tarkov

„Kołpak” sprawia, że nie ma wymówki na nienoszenie hełmu. 8000 rubli zapewnia podstawową protekcję, a szybkę można dostać w barterze za srebrny łańcuszek. Z tego powodu ten hełm ma reputację zawodnego, ale nic bardziej mylnego!

Kołpak - hełm z Escape From Tarkov

Po pierwsze, 2. klasa pancerza blokuje około połowy wszystkich pocisków istniejących w grze! Sam Kolpak ma też drugą funkcję – chroni on twoje nerwy. W połączeniu z szybką twoja głowa zyskuje niewrażliwość na większość kartridżów pistoletowych i strzelbowych, skutecznie broniąc cię przeciwko „kucającym w cieniach” – graczom, którzy z desperacji chowają się po kątach, czekając na łatwą, „bezhełmową” ofiarę.

Kiver-M – złoty standard dla hełmów

Kiver-M oferuję większą protekcję od Kolpaka, poszerzając grupę pocisków, które nie przebiją twojej makówki o kalibry karabinkowe takie jak 5.45x39mm (mniejsze kałachy) czy 5.56x45mm (rodzina M4 i inne bronie NATO). Co ciekawe, jest dostępny już na pierwszym poziomie Ragmana za aż… 2 łańcuszki (lub 35 000 rubli na poziomie 2. i 28 000 za szybkę)

Kiver-M - hełm z Escape From Tarkov

Nadal będąc stosunkowo tanim, Kiver oferuje poziom protekcji, który statystycznie jest adekwatny do normalnego rajdu. Dodając do tego dość dobrą wagę i ergonomię jest to złoty standard wśród hełmów Escape From Tarkov.

ZSh-1-2M

Tutaj zaczynamy wchodzić w ciężkie hełmy. ZSh-1 jest znacznie droższy od poprzednich hełmów (65 000 rubli i 20 000 lub 2 kawałki plexi szkła za szybkę), ale nadal jest znacznie tańszy od równie skutecznych konkurentów.

hełm z Escape From Tarkov

Jeżeli wybierasz się na większe strzelanie, to jest właśnie hełm odpowiedni do okazji. Dodatkowo ma on jedne z lepszych szybek, które nie tylko są tanie i mają 3. poziom protekcji, ale także stosunkowo wytrzymałe w porównaniu z tymi pasującymi do innych hełmów w Escape From Tarkov.

Vulkan-5 – najlepszy hełm w Escape From Tarkov

Szczerze mówiąc Vulkan-5 jest nieosiągalnym marzeniem każdego gracza z racji tego, że nie da się go kupić. Na tej liście zajmuje on jednak miejsce honorowe, jako jedyny hełm z 6. poziomem protekcji.

Vulkan 5- hełm z Escape From Tarkov

Jedyny egzemplarz, jaki był w moim posiadaniu w momencie przygotowania tego artykułu, był już po kilku naprawach („fabryczna” ilość punktów pancerza wynosi 55), natomiast mimo to nigdy mnie nie zawiódł. Vulkan to po prostu najlepszy hełm w Escape From Tarkov, kropka. Jeżeli znajdziesz egzemplarz w dowolnym stanie, traktuj go dobrze, a odwdzięczy ci się setkami odbitych pocisków…

FAST MT

FAST MT to hełm, który kupują ludzie z rublami na zbyciu. Dużą ilością rubli a dokładniej 148 tysięcy. Jest on tańszym i znacznie bardziej dostępnym zamiennikiem innego podobnego hełmu: zniesławionego AirFrame.

O ile AirFrame wymaga 4. poziomu lojalności Peacekeepera (i ukończonej masy questów), tak FAST wymaga tylko 3 poziomu albo Peacekeepera, albo Ragmana. Fast jest mimo tego bardzo, bardzo dobry, dając modułowość i protekcję równą droższemu odpowiednikowi, przy zachowaniu ergonomii (oczywiście AirFrame jest w tych kategoriach znacznie lepszy).

FAST MT- hełm z Escape From Tarkov

Podobnie jak lekkie kamizelki, lekkie hełmy w Escape From Tarkov, takie jak FAST MT, również mają swoją niszę. W połączeniu z lekkim karabinkiem, SMG, albo niezawodnym pistoletem otrzymujemy niezły zestaw szczura-szturmowca, idealny do walk w budynkach, wykonywania questów, czy po prostu bardzo zorganizowanych rajdów w miejsca, które często są pełne innych graczy.

BNTI LShZ-2DTM – najwydajniejszy ciężki hełm w Escape From Tarkov

Mój ulubiony ciężki hełm w całej grze. Ma on największą wytrzymałość w swojej kategorii i bardzo dobre części dodatkowe. Zarówno osłona karku, jak i szybka kosztują około 35 000 rubli, co razem z 160 000 za hełm nie jest mało, ale połączone dają całkowitą ochronę całej głowy.

Jeden z hełmów z Escape From Tarkov

W połączeniu z porządną kamizelką BNTI nie tylko robi z ciebie chodzący czołg, ale też sprawia, że wyglądasz, jak przystało na tę rolę, a to działa samo w sobie jako „mentalny pancerz” przeciwko żywym graczom. Właśnie z tego powodu jest to najwydajniejszy hełm Escape From Tarkov.

Bartłomiej Gawryszuk

Gracz od urodzenia, wielbiciel rachunku prawdopodobieństwa, projektant gier, poeta, człowiek. Dumny posiadacz bardzo imponującej kolekcji gier (o wiele za dużej zdaniem wielu), mnogiej osobowości i słodkiego kota potrafiącego wyłączyć komputer trzy razy w ciągu minuty. Z jakiegoś powodu uwielbia gry z motywem nieumarłych, piesze wędrówki i wszelkiej maści gry kooperacyjne. Godzinami potrafi gadać dlaczego World War Z Maxa Brooksa to najlepsza książka na świecie, pomimo wrodzonej awersji do horrorów.
UWaga! Gorące informacje!