Escape from Tarkov – pancerze (Armor). Najlepsze wyposażenie ochronne i kamizelki

Uzbrojenie to nie tylko pukawki, ale też zbroja. Sprawdź, jak się dobrze wyposażyć, ale nie wydać fortuny na wyposażenie lub jego naprawę!

9 lutego 2023

Tarkov to niebezpieczne miejsce, w którym niebezpieczne chodzić bez protekcji. Chodzi oczywiście o wdzianka, które są w stanie zatrzymać pociski, zanim dokonają one perforacji twoich mięciutkich organów.

Będąc sequelem do mojego zestawienia najlepszych broni w Escape from Tarkov, wydawałoby się, że lista pancerzy jest mniej ważna od rankingu pukawek, nie? A jednak…

Dlaczego w Escape from Tarkov pancerz jest ważniejszy od broni?

Odpowiedź jest banalna – w grze, w której śmierć oznacza stratę ekwipunku, nie liczy się, ile zabijemy, tylko czy my sami przeżyjemy. Jeszcze lepiej! Nawet jeśli zginiemy, a całe nasze wyposażenie jest ubezpieczone, pancerze mają znacznie większą szansę na powrót do nas.

Zacznijmy od początku: wszyscy gracze mają broń palną, nie wszyscy mają w niej amunicję zdolną do przebijania porządnego pancerza. Trafienie w normalnych warunkach na gracza, który pluje pestkami zdolnymi do penetracji klasy 4, jest rzadkością z racji, że takie pociski same w sobie są bardzo rzadkie. Znaczną większością miotanych kul są kalibry karabinowe (5.45x39mm i 5.56x45mm), a przeciętne kartridże tych wymiarów penetrują maksymalnie klasę pancerza 2.

Wykres penetracji pocisków karabinowych Escape From Tarkov
Źródło: eft.monster

Korzystając z tej statystyki, łatwo dojdziemy do wniosku, że najefektywniej jest korzystać z pancerzy o klasie 3 lub 4, jeśli nie spodziewamy się przeciwników z niesamowicie dobrymi pociskami (nie polujemy na Scav bossów, nie idziemy do Laboratoriów ani na bardziej niebezpieczne mapy takie jak Latarnia). Jeżeli nie będziemy mieli dużego pecha, to w zasadzie jesteśmy niezniszczalni, a kto nie lubi być niezniszczalny? Właśnie dlatego porządne pancerze w Escape from Tarkov są na wagę złota.

A co jeśli będziemy mieli pecha? Ubezpieczone pancerze mają większą częstotliwość wracania do właściciela niż broń palna. Dlaczego? Karabinki są znacznie lżejsze i poręczniejsze niż zdobyczny pancerz, a mają porównywalną wartość. Biorąc pod uwagę, że większość zgonów dobrze opancerzonych graczy jest z rąk jeszcze lepiej wyposażonych, szansa na odzyskanie sprzętu jeszcze bardziej wzrasta.

Najlepsze pancerze w Escape from Tarkov warte swojej ceny

Tak więc szukamy byle jakiego pancerza pomiędzy klasą 3 a 4, tak? To nie takie proste. Oprócz ceny każdy pancerz ma również dwa inne ważne kryteria wpływające na jego efektywność: obszary, które on chroni, i materiał, z którego jest zrobiony.

Obszary ochrony

Na ten moment w grze zawarty jest bardzo sztywny system hit boxów pancerzy. Poszczególne kamizelki nie mają swojego własnych hit boxów, natomiast całe ciało jest podzielone na obszary, które są chronione poprzez pancerze. Skutkuje to nietypowymi sytuacjami, w których pancerz tylko pozornie nie chroni boków, kamizelki chroniące ramiona bronią także dłonie, a przeciwnikowi wyposażonemu w przyłbicę nie da się przemycić ołowiu pod nią.

Pancerze w Escape from Tarkov posiadają trzy obszary ochrony klatka piersiowa, żołądek i ramiona. Kamizelki, które chronią wszystkie obszary, są często drogie i ciężkie, natomiast te, które chronią tylko klatę, są lekkie, nie ograniczają mobilności i… również drogie. Metodą eliminacji możemy dojść do pancerzy, które powinny nas interesować, jeżeli chcemy mieć kieszenie pełne rubli.

Na co wpływa materiał pancerza w Escape from Tarkov?

Materiał, z którego jest wykonany pancerz lub hełm wpływa na spadki wytrzymałości przedmiotu oraz koszty i efektywność naprawy. Różne materiały mają różne parametry i występują w kamizelkach o różnych poziomach pancerza. Jeżeli nie interesują cię dokładne liczby:

  • Aramid jest najtrwalszym i najtańszym w naprawie materiałem, ale oferuje protekcję klasy 2 (3 w jednym przypadku)
  • Ceramika jest najmniej wytrzymała i najgorsza w naprawie. Oferuje natomiast klasę protekcji 4 i wyżej
  • Zarówno stal zbrojeniowa, jak i UHMWPE (Ultra-high-molecular-weight polyethylene) są ultra wydajne w naprawie i oferują wysokie klasy protekcji, ale UHMWPE jest znacznie wytrzymalszy

A teraz trochę liczb. Poniżej znajduje się tabelka parametrów wszystkich materiałów, w stosunku do „Połączonych materiałów”.

Tabelka materiałów z Escape From Tarkov

Najlepsze pancerze w Escape from Tarkov

Wykorzystując całą wiedzę, jaką zamieściłem powyżej, a także dostępność i ceny kamizelek, skonstruowałem zestawienie najefektywniejszych pancerzy, godnych swojej ceny:

6B23-1

Najtańszy sensowny pancerz w Escape from Tarkov, kosztujący nieco ponad 50 000 rubli. W porównaniu do innych kamizelek w podobnej cenie nie jest ceramiczny i oferuje protekcję przed kalibrami karabinowymi.

Pancerz 6B23-1

Zhuk-3

Najwydajniejsza kamizelka o klasie pancerza 3. Teoretycznie tańsza od 6B23-1, jest dostępna tylko i wyłącznie w barterze Skiera za… czapkę i drewnianego kota. Wytrzymała, wydajna i tania (pod warunkiem że masz wymagane przedmioty).

Kirasa-N – najlepsza kamizelka klasy 3 w Escape from Tarkov

Kamizelka trochę droższa od 6B23-1, ale znacznie wytrzymalsza. W porównaniu do poprzednich na liście znacznie mniej ogranicza mobilność, a jej kolor idealnie kamufluje użytkownika w słabiej oświetlonych budynkach. Jeżeli miałbym 70 000 rubli na zbyciu, zdecydowanie preferowałbym Kirasę niż coś mniej wytrzymałego, nawet o większej klasie pancerza.

Pancerz Kirasa

Kirasa jest również wysoce dostępna. Poza możliwością wytworzenia jej (stosunkowo tanio) w bazie, sam Ragman na Poziomie Lojalności 2 oferuje ją za karton mleka, puszę koli i kawę. Szczerze mówiąc dziwi mnie czemu nie jest to najczęściej noszony pancerz w Escape from Tarkov.

6B3TM-01M

To jest przykład pancerza, który jest gorszy od Kirasy. Niska trwałość, wysokie kary do mobilności, a jednak jest na tej liście. Dlaczego? Kolejny barter na drugim poziomie Ragmana pozwala zdobyć tą kamizelkę za marne 3 łańcuszki i dzbanek, sprawiając, że jest to najprawdopodobniej najtańszy pancerz o klasie 4.

Pancerz 6B3TM-01M

Crye Precision AVS – najlepsza kamizelka klasy 4 w Escape from Tarkov

Moja ulubiona kamizelka w całej grze. Klasa 4 zapewnia odporność na większość kartridży, połączone materiały są wydajne w naprawie i bardzo wytrzymałe, a cały pancerz zaskakująco mało ogranicza mobilność.

Pancerz crye precision z Escape From Tarkov

Dodatkowo AVS ma jeden z najlepszych układów ekwipunku! Crye Precision pozwala naraz przenosić 5 magazynków karabinowych, 5 granatów a do tego posiada 2 sloty 2×2, mieszczące magazynki bębenkowe, większy łup taki jak hełmy czy kanistry, a nawet umożliwia posiadanie w gotowości dodatkowego SMG! Jeżeli masz pieniądze, nie ma lepszego zakupu niż ten pancerz w Escape from Tarkov.

Trooper – najwydajnieszy lekki pancerz w Escape from Tarkov

Jeżeli szukam kamizelki do pary z MP5 albo innym SMG, mobilność to słowo kluczowe. Trooper nie tylko zapewnia wysoką klasę pancerza tanim kosztem, ale też robi to bez zbytniego ograniczania prędkości noszącego. Jednak czynnikiem, który sprawia, że Trooper jest taki dobry, jest jego wytrzymałość.

Jest to najwytrzymalsza lekka kamizelka z klasą pancerza powyżej 3. Jedyny minus tego świetnego pancerza jest jego niska dostępność – nie da się jej kupić od handlarzy.

Bartłomiej Gawryszuk

Gracz od urodzenia, wielbiciel rachunku prawdopodobieństwa, projektant gier, poeta, człowiek. Dumny posiadacz bardzo imponującej kolekcji gier (o wiele za dużej zdaniem wielu), mnogiej osobowości i słodkiego kota potrafiącego wyłączyć komputer trzy razy w ciągu minuty. Z jakiegoś powodu uwielbia gry z motywem nieumarłych, piesze wędrówki i wszelkiej maści gry kooperacyjne. Godzinami potrafi gadać dlaczego World War Z Maxa Brooksa to najlepsza książka na świecie, pomimo wrodzonej awersji do horrorów.
UWaga! Gorące informacje!