fbpx

Escape from Tarkov – najlepsze bronie. Karabiny, strzelby, pistolety i SMG

Najważniejsza część każdej roboty to wybór odpowiedniego narzędzia. Nie inaczej jest, gdy zadajemy sobie pytanie, jakie są najlepsze bronie w Escape from Tarkov. W tym artykule opisujemy nie tylko najefektywniejsze, ale też najbardziej ekonomiczne z nich, które znajdziemy w świecie gry.

10 stycznia 2023

Escape from Tarkov posiada rozwinięty system modyfikowania broni, całą masę kalibrów i naboi, system penetracji i rykoszetów i całą masę innych mechanik mających na celu urealnienie growych pukawek. Jak w takim razie wybrać najlepszą broń w Escape from Tarkov? Jakie są kryteria? Spokojnie, w tym artykule zawarłem najefektywniejsze bronie, które mają nie tylko dobre osiągi, ale także są wysoce dostępne nawet dla najświeższych graczy.

Najlepsze bronie w Escape from Tarkov

Co sprawia, że broń jest „dobra”. Przede wszystkim, różne rodzaje spluw mają inne zadania. Krabinki służą do polowania na większe zdobycze, karabiny szturmowe mają być uniwersalne, podczas gdy pistolety służą jako broń zapasowa.

Kolejnym kryterium jest cena. Najprościej mówiąc, im droższa broń, tym większy żal, gdy ją stracimy. To samo tyczy się amunicji. Nie ma sensu wystrzeliwać całej zawartości swojego portfela. Różne kalibry posiadają również inne rodzaje nabojów, każdy o innych parametrach, cenie i jakości.

Mówiąc krótko: najlepsza broń o taka, która jest w stanie przynieść duży zysk, samemu kosztując jak najmniej.

Colt M4A1 5.56×45 – szwajcarski scyzoryk Escape from Tarkov

M4A1 to bardzo uniwersalna broń. W zależności od części można zrobić z niej dużo różnych wersji tej ikonicznej broni, od przerośniętej PDW przez karabin wyborowy po LMG.

Zmodyfikowany karabin M4A1 z Escape From Tarkov

Dlaczego ta broń jest pierwsza na liście? Bardzo proste: dostępność. Części do platformy M4 można bardzo często znaleźć, kupić za bezcen, a standardowa wersja broni jest dostępna od Peacekeeper’a na poziomie lojalności 2 za około 500$.

Wersja PDW M4A1

W porównaniu do platformy AK 5.34×39 M4 może i ma rzadszy kaliber pocisków, ale w przeciwieństwie do kałachów każdy z nich jest wart swojej ceny. Zapomnij o śmieciowych statystykach nabojów PRS, PS czy US. Nieważne co załadujesz do magazynka, będziesz usatysfakcjonowany rezultatem.

AKS-74UN – najporęczniejszy kałach

Osobiście traktuję mniejsze kałachy w Escape from Tarkov jako zło konieczne. Jest ich za dużo, ich modyfikacja jest bardzo nieprzyjemna, a naboje kalibru 5.34×39 są albo bardzo drogie, albo bardzo słabe. Niemniej jednak ten składany kałaszek zasługuje na wyróżnienie.

AKS-74UN

Jako jedyny model AK, z którego korzystam nieprzymuszony, idealnie sprawdza się on w roli przerośniętego SMG. Po wykosztowaniu się na pociski BT, BP czy PP, z łatwością możemy polować na przeciwników na tyle bogatych, aby korzystać zarówno z przyłbic kuloodpornych, jak i pancerza wyższej klasy protekcji. Po prostu powiedzmy, że nie bez powodu jest to ulubiony kałach Tagilli…

Mk47 Mutant – najlepszy karabin Escape from Tarkov

Jedyną bronią lepszą od M4A1 jest… M4A1 w rosyjskim kalibrze. Większym rosyjskim kalibrze tak dokładniej. To bardzo ważna różnica. Każdy pocisk 7.62×39 jest lepszy od swojego odpowiednika NATO, praktycznie wszystkie z nich będąc w stanie przebić klasę pancerza 3 (zamiast 2). Są one również bardziej dostępne, chociażby z racji, że tego samego kalibru korzysta SKS, ulubiona broń Scavów.

Mk47 "Mutant"

Oczywiście nie oznacza to, że Mk47 jest pozbawione wad. Unikalne dla Mutanta części osiągają ceny często (co najmniej) dwukrotnie większe od tych M4A1. Na szczęście, będąc tą samą platformą, większość elementów takich jak kolby, celowniki czy uchwyty pasuje do obu.

Pomimo tak wysokiej ceny, Mk47 jest zdecydowanie warte wydatku. Łącząc niezawodność zachodniej platformy z wynikami rosyjskiej amunicji, ta bestia nieczęsto ma potrzebę przechodzenia w tryb full-auto.

Strzelba MP-43-1C – dubeltówka sprawiedliwości

Klasyczna dubeltówka i jedyna strzelba, która może wystrzelić dwa pociski naraz. W grze, w której jeden strzał jest w stanie zabić, a strzelby często są w stanie to osiągnąć nawet bez celowania, dwa takie strzały w cenie jednego są na wagę złota. Ten prawdziwy Robin Hood gry, za marne 10 tysięcy rubli jest w stanie powalić nawet największe sztuki, dając ci natychmiastowy dostęp do słodkiego łupu.

MP41-1C Dubeltówka z Escape From Tarkov

Do takiego samozwańczego wymierzania sprawiedliwości najlepiej nadają się dowolne slugi. Większość z nich spokojnie rozwali dowolną kamizelkę, zostawiając korpus ofiary bez żadnej ochrony. I tutaj wkracza drugi pocisk, który kończy robotę. Tani, efektywny i efektowny sposób na szybki zarobek.

MP-133 – niezawodna strzelba Escape from Tarkov

Polarne przeciwieństwo dubeltówki. Ta „pompka” jest powolna, metodyczna i lśni podczas dłuższych potyczek. Pociski można w hurtowych ilościach wytwarzać w kryjówce, chałupniczo tworząc naboje zdolne do penetracji klasy pancerza 3.

MP-133 Strzelba z Escape From Tarkov

Racja, od strony osiągów szału nie ma, ustępując pod tym względem samopowtarzalnej MP-153, ale ta ma znacznie mniej dostępnych modyfikacji. Osobiście preferuję „pompkę” z racji możliwości przerobienia jej na bardzo kompaktową i ergonomiczną broń. Inna sprawa, że mam w zwyczaju dość szybko kilkać, kiedy ktoś mi wyskoczy przed nos, niekoniecznie celnie…

Karabinek szturmowy Kel-Tec RFB 7.62×51

Czasami M4A1 po prostu nie wystarcza, jeśli chodzi o czystą siłę ognia. Na takie właśnie sytuacje biorę ze sobą RFB. Ten solidny, ergonomiczny karabinek jest zasilany najlepszym kalibrem w całej grze.

RFB- Karabinek szturmowy z Escape From Tarkov

Ponad połowa dostępnych naboi z tego kalibru z łatwością przebija protekcję klasy 4, przy czym połowa z tej połowy ma wskaźniki penetracji znacznie, znacznie większe niż te potrzebne do przebijania opancerzenia klasy 6.

RFB jest w stanie doskonale ujarzmić odrzut tych małych bestii, jednocześnie zachowując zaskakująco dobre rozmiary i szybkostrzelność. Czego chcieć więcej? No może tłumika, bo hałas jest olbrzymi, nawet w porównaniu z platformą M4.

Molot VPO-101 7.62×51 – postrach weteranów Escape from Tarkov

Dlaczego? Za 48 tysięcy rubli na Jaeger poziom 2 możesz zdobyć broń zdolną do wypluwania pocisków tego samego kalibru co broń wyżej.

Vepr Hunter karabinek z Escape From Tarkov

To znaczy, że za 50 tysięcy rubli masz naprawdę sporą szansę rozwalenia kogoś, kto ma nawet 10 razy więcej wart sprzęt. Naboje do pudełka, broń często wraca po ubezpieczeniu, i można próbować, w zasadzie ile wlezie.

Glock 17

Pistolety mają specjalne miejsce w Escape from Tarkov – towarzyszące albo biedocie, albo tym którzy za priorytet mają obrabianie skrzynek, nie ludzi. Lekkie i małe, nie zajmują miejsca ani na masowe ilości kabli czy narzędzi, ani na zdobyczną, lepszą broń.

Glock 17 z Escape From Tarkov

Ze wszystkich pistoletów nie ma lepszego przedstawiciela niż Glock 17 właśnie. Tani i dostępny (Mechanik poziom 1), wysoce modyfikowalny i posiada nie tylko naboje ledwo będące zlikwidować kogoś po trafieniu w twarz, ale też te zdolne do penetracji bardzo dobrego pancerza (klasa 2-4) lub zadające naprawdę spore obrażenia plus krwawienie (QuakeMaker 4 Life).

HK MP5 – niedoceniane SMG Escape From Tarkov

Co, jeśli powyższy kaliber można by dozować w ilościach wręcz hurtowych, przy zachowaniu wręcz laserowej celności i stabilności? To jest właśnie myśl techniczna pistoletów maszynowych. Będąc bezpośrednią ewolucją Glocka 17, MP5 nadal ma opinię broni desperata.

HK MP5

Tak się składa, że ci, którzy tak twierdzą, mają bardzo niezdrową tendencję do zapominania, jak ważna jest szybka kuloodporna w hełmach. W każdym razie MP5 to kompaktowe i niezawodne SMG nagradzające korzystanie ze sprytu. Idealne dla graczy, którzy chcą „Glocka tylko bardziej”.

Najlepsze bronie w Escape from Tarkov – podsumowanie zestawienia

Inna sprawa mieć do wyboru masę narzędzi, inna móc wybrać odpowiednie. Broń należy wybierać w zależności od średniego dystansu potyczek, przewidywanego ekwipunku przeciwników i stanu swojego własnego portfela.

Nie bój się eksperymentować z modyfikowaniem broni i dobieraniem nabojów, porównywaj wyniki poszczególnych kombinacji i pokonuj przeciwników jeszcze zanim wejdziesz na mapę, korzystając z ekwipunku idealnego na daną okazję. Tarkov stoi przed tobą otworem!

Bartłomiej Gawryszuk

Gracz od urodzenia, wielbiciel rachunku prawdopodobieństwa, projektant gier, poeta, człowiek. Dumny posiadacz bardzo imponującej kolekcji gier (o wiele za dużej zdaniem wielu), mnogiej osobowości i słodkiego kota potrafiącego wyłączyć komputer trzy razy w ciągu minuty. Z jakiegoś powodu uwielbia gry z motywem nieumarłych, piesze wędrówki i wszelkiej maści gry kooperacyjne. Godzinami potrafi gadać dlaczego World War Z Maxa Brooksa to najlepsza książka na świecie, pomimo wrodzonej awersji do horrorów.
UWaga! Gorące informacje!