Do internetu wyciekły grafiki ukazujące rewers procesora Zen 4

25 maja 2021,
19:25
Krystian Ławniczak

Nie tak dawno, bo 22 maja, użytkownik o pseudonimie ExecutableFix przedstawił nam informacje odnośnie do nadchodzących procesorów Ryzen z architekturą Zen 4. Zaskakującym mógł być wówczas fakt, że nowa platforma będzie bazować na gnieździe LGA, co byłoby przeciwne dotychczasowym rozwiązaniom AMD. Dziś za sprawę tej samej osoby w sieci zagościły grafiki przedstawiające układ styków omawianych jednostek.

Procesor AMD Ryzen
Na skróty
  • Dzięki wpisowi jednego z użytkowników uzyskaliśmy grafiki przedstawiające miejsca styku procesora opartego na architekturze Zen 4.
  • Generacja o nazwie kodowej Raphael najpewniej nie przyniesie wstecznej kompatybilności z pamięciami DDR4.
  • Zmiana gniazda na LGA w platformie AM5 może wskazywać na potwierdzenie dotychczasowych informacji odnośnie do zwiększenia liczby rdzeni w konsumenckich układach.

Przypomnijmy więc kilka faktów. Socket AM5 ma obsługiwać procesory LGA-1718, liczba ta nie jest przypadkowa, oznacza bowiem liczbę pinów umieszczonych w gnieździe. Oprócz zmiany platformy, jednostki Zen 4 mają przynieść także obsługę najnowszych standardów, w tym DDR5 oraz PCIe 4.0.

Co przyniesie ze sobą zmiana socketu w AM5?

Z pewnością taki ruch ze strony amerykańskiego producenta nie jest przypadkowy. Pozostaje jedynie pytanie – co wniesie taka decyzja? Nie bez przyczyny AMD w płytach głównych pod procesory z rodziny Threadripper zastosowało gniazdo LGA. Doskonale wiemy, że owe jednostki cechuje znacznie większa liczba rdzeni w porównaniu do konsumenckich CPU.

Taki zabieg może wskazywać na plany AMD związane ze zwiększeniem dostępnych rdzeni w Zen 4. Potwierdzałoby to wówczas pogłoski, które już wcześniej sugerowały taki ruch w nowej generacji Ryzen.

AMD Zen 4 – podobieństwa i różnice względem Intel Alder Lake

Jak można zauważyć, rywalizacja Intela oraz AMD nabiera coraz większego tempa, a żadna ze stron nie ma zamiaru zwolnić. Coraz częściej można spotkać się z informacjami dotyczącymi przyszłych układów Intela 12 generacji o nazwie kodowej Alder Lake. Podobnie do Zen 4, ma ona przynieść między innymi obsługę standardu DDR5. Warto byłoby więc wstępnie porównać, co najpewniej zaprezentują nam obaj giganci.

CPU AMD

Według dotychczasowym przecieków Zen 4 ma nie posiadać wstecznej kompatybilności z DDR4, w odróżnieniu od Core 12 generacji. Drugą z kolei informacją jest obsługa 28 linii PCIe przez Zen 4, ale jedynie w standardzie 4.0, co jest kolejną różnicą między procesorami Raphael oraz Alder Lake. Tym, co łączy obydwa przedsiębiorstwa, jest natomiast ciężka praca nad przyszłymi premierami, tak więc nam – zwykłym użytkownikom – pozostaje jedynie bacznie obserwować sytuację.