fbpx

W sieci pojawiły się nowe informacje o AM5 oraz Zen 4

23 maja 2021,
23:19
Krystian Ławniczak

Z każdym kolejnym dniem dowiadujemy się coraz więcej na temat nadchodzących procesorów AMD oraz Intela nowej generacji. Jak można zauważyć, obie strony starają się prowadzić równą walkę. Nie tak dawno pojawiły się doniesienia o planach AMD związanych z odświeżoną wersją Zen 3. Tym razem poznaliśmy informacje na temat zupełnie nowej architektury w postaci Zen 4, która ma zagościć na platformie AM5.

Procesor AMD Ryzen
Na skróty
  • Dzięki jednemu z użytkowników Twittera dowiedzieliśmy się, że Zen 4 ma być oparte na platformie LGA-1718.
  • Nowe układy mają cechować się IPC o 25% wyższym względem jednostek bazujących na Zen 3.
  • AM5 wraz z procesorami Ryzen o nazwie kodowej Raphael będą najpewniej zaprezentowane pod koniec 2022 roku, co umożliwiłoby premierę Zen 3+.

Za wpis odpowiedzialny jest użytkownik o pseudonimie ExecutableFix, który przedstawił nam ciekawe informacje na temat zamiarów AMD. Można zauważyć, że nadchodzące chipsety serii 600 będą obsługiwać wszystkie najnowsze standardy, takie jak PCIe 4.0 oraz DDR5.

AM5, czyli zmiana socketu na wzór HEDT

Jak doskonale wiemy, AMD od wielu lat serwowało nam swoje procesory oparte na sockecie typu PGA. Oczywiście w historii firmy zdarzały się wyjątki od tej reguły, czego dowód stanowią układy Threadripper. Z pewnością może jednak zdziwić fakt, że amerykańskie przedsiębiorstwo planuje oprzeć nowe konsumenckie CPU na sockecie LGA-1718.

Warto również zwrócić uwagę na podaną nazwę, gdyż 1718 oznacza liczbę pinów, które znajdą swoje miejsce w gnieździe. Na pewno nie zaskakuje decyzja w sprawie pamięci, ponieważ na bliską premierę DDR5 w nadchodzących platformach wskazywało wiele informacji.

Co wiemy na temat architektury Zen 4?

Kolejna generacja procesorów Ryzen oparta na Zen 4 ma nosić nazwę kodową Raphael oraz zastąpić dotychczasowe CPU z serii 5000. Wiemy także sporo na temat samej budowy opisywanych układów, ponieważ całość ma bazować na 5 nm litografii, osiągać taktowania rzędu 5 GHz, a także przynieść wzrost IPC o 25% względem Zen 3.

Gniazdo LGA

Nie można ukryć, że zmian jest dużo, jednak wiele wskazuje również na zwiększenie liczby rdzeni w konsumenckich układach oraz zastosowaniu zintegrowanej grafiki w postaci RDNA 2. Według pogłosek AMD ma w planach zaprezentować nam omawiane jednostki nie wcześniej niż przed końcem 2022 roku, co miałoby swoje uzasadnienie, biorąc pod uwagę możliwość wprowadzenia odświeżonych układów Zen 3.