fbpx

AMD ma szykować Zen 3 w odświeżonej wersji z taktowaniem do 5,0 GHz

18 maja 2021,
17:17
Krystian Ławniczak

Nie da się ukryć, że coraz częściej docierają do nas pogłoski na temat dużych premier. Tym razem za nieoficjalną informację odpowiedzialny jest użytkownik Twittera – Patrick Schur. Według wpisu nowe procesory mają przynieść zmiany jedynie w kwestii zegarów, a ich taktowania są nieznacznie wyższe niż w przypadku obecnych CPU opartych na Zen 3.

Układ AMD Ryzen
Na skróty
  • Jeden z użytkowników Twittera twierdzi, że odkrył dwa modele z odświeżonej generacji Zen 3.
  • Według doniesień Ryzen 9 5950 XT miałby osiągać 5000 MHz w trybie boost.
  • Premiera nowych jednostek mogłaby odbyć się podczas nadchodzących targów Computex.

Warto dodać, że odkryte zostały tylko dwa układy w postaci Ryzena 5 5600XT oraz Ryzena 9 5950 XT. Jednak jeśli AMD faktycznie zamierza odświeżyć swoją ofertę procesorów, to z pewnością doczekamy się większej liczby chipów.

Czy nowe jednostki Zen 3 mogą znaleźć swoje miejsce na rynku?

W przypadku zaprezentowania nam układów z dopiskiem XT, można spodziewać się dwóch opcji. Pierwszą z nich jest zastąpienie obecnych modeli, drugą zaś – współistnienie obydwu linii procesorów w różnych cenach.

Przy porównaniu obecnych jednostek z tymi odświeżonymi można dostrzec różnicę taktowań sięgającą jedynie 100 MHz bez jakiejkolwiek zmiany w budowie. Tak więc dla przykładu Ryzen 9 5950 XT miałby osiągać 5,0 GHz w trybie boost.

Odświeżone Zen 3, czyli kiedy można spodziewać się oficjalnych informacji?

Z reguły prezentacje nowych komponentów mają miejsce podczas dużych wydarzeń komputerowych. W kwestii ulepszonych CPU na architekturze Zen 3 warto zwrócić uwagę na nadchodzące targi Computex, które odbędą się za kilka tygodni.

Procesor AMD Ryzen

Oczywiście taki ruch ze strony AMD nie wykluczałby premiery Zen 4, która według doniesień ma odbyć się w czwartym kwartale 2022 roku. Jak będzie naprawdę, z pewnością dowiemy się już na początku czerwca za sprawą wspomnianych targów.