fbpx

V Rising – poradnik. Jak zacząć wampirzą przygodę? Wskazówki i porady

Ta wspaniała gra jest tak samo cudowna, jak momentami wysoce konfundująca za sprawą unikalnych mechanik w niej występujących. Nasz poradnik do V Rising został stworzony po to, aby kolejnym miłośnikom spijania krwi czas potrzebny na wgryzienie się w wampirze arcydzieło spod skrzydeł Stunlock Studios upływał znacznie przyjemniej.

8 czerwca 2022

Poradnik do V Rising. Wampirze mechaniki

Zanim ruszysz w nowy, wspaniały świat V Rising powinieneś poznać możliwości i limitacje swojej wampirzej formy. Zaczniemy więc od tego kluczowego wątku.

Światło, czyli twój największy wróg

Zgodnie z powszechną wiedzą wampiry są wrażliwe na światło. Jest to również prawdziwe w V Rising, gdzie po spędzeniu kilku sekund na słoneczku dochodzi do spontanicznego zapłonu twojej postaci. Nie muszę chyba pisać, że jest to dość bolesne doświadczenie, dlatego, zanim wyjdziesz na łowy, sprawdź godzinę.

Zegar czasu z V Rising

Cień sposobem na wybawienie

Wszystkie obiekty rzucają cień, który jest tym dłuższy im bliżej nocy. Oczywiście jaskinie, namioty i inne budowle również blokują promienie słoneczne, umożliwiając stosunkowo bezpieczną eksplorację. Podczas dnia da się nawet podróżować, przemykając spod drzewa do drzewa lub korzystając z podziemnych przejść. W ten sposób możesz prowadzić aktywny tryb życia nawet po świcie, nie będąc zmuszonym do oczekiwania na zachód w trumience.

Wraz z postępami odkryjesz różne sposoby ochrony przed zabójczym promieniowaniem. Praktyczne środki takie jak peleryna czy krem przeciwsłoneczny znacznie wydłużą czas, który masz na ponowne znalezienie cienia, podczas gdy mniej przenośne rozwiązania (zamek, tworzenie mgły z palonych kości) zapewnią ci bezpieczeństwo na twoim terytorium

Krew w V Rising i jej źródła

Nie jest dziwne, że wampiry potrzebują krwi. Bez niej nie tylko szybko zginiesz, ale też jest ona potrzebna do Manipulacji Krwią – umiejętności pozwalającej bardzo szybkie leczenie ran.

Panel krwi

Jak zdobyć krew? Osłab dowolną żyjącą istotę (do około 20% HP) i wciśnij „F”.

Pasek życia jelenia

Tuż pod paskiem życia istoty znajdziesz typ i jakość jej krwi. Jeżeli jesteś w potrzebie krwi, nie ma to zbyt dużego znaczenia, ale każdy rodzaj daje różne bonusy, których siła zależy od jakości krwi. Dla bardziej wybrednych sugeruję, aby zadowalać się jakością powyżej 20%. Jest to próg, który nadal zapewni sensowne bonusy bez szukania „dawcy” w nieskończoność.

Albo możesz zignorować to co napisałem i wcinać szczury, jak chcesz.

V Rising sczurek

Zbieranie surowców

Podczas gdy zasobów jest multum, można je podzielić na kategorie:

  • Zwierzęce – Te biegające worki skóry i kości łatwiej upolować włóczniami. Wyjątkiem są nieumarli, którzy otrzymują dodatkowe obrażenia od kos (kosy, takie jak żniwiarze mają).
  • Ludzkie – Nici, papiery, serca, wszystko, co nie należy do pozostałych kategorii, znajdziesz tutaj.
  • Minerały – Wszystko co pochodzi z ziemi. Maczugi najlepiej sprawdzają się przy ich wydobywaniu.
  • Drewno – No, drzewa. Najszybciej ścinane siekierami. Kto by pomyślał?
  • Roślinne – Kwiaty, zioła, i inne. Najefektywniej zbierać je mieczem.

Zakładanie bazy w V Rising

Bardzo szybko odczujesz… płonącą potrzebę znalezienia schronienia. A także lepszego ekwipunku. Zanim zaczniesz budować kolejne rzeczy wiedz, że przeprowadzka jest bardzo, bardzo trudna. Dlatego najpierw musisz znaleźć idealne miejsce.

Jak znaleźć dobre miejsce na bazę?

Jest to zadziwiająco proste! Charakterystycznie wyglądające płaskowyże są pełne zasobów, lecz pozbawione zagrożeń, ponadto często posiadają ruiny, z których można pozyskać olbrzymie ilości kamienia do budowy twojego własnego zamku.

V Rising mapa przykładowych miejsc na bazę
Zaznaczone na obrazku są charakterystyczne „płaskowyże”

Questy i krew V

V Rising zaskakująco dobrze prowadzi gracza poprzez kolejne etapy rozwoju za pomocą zadań, więc jeżeli miałbyś wyciągnąć tylko jedną rzecz z tego poradnika, to jeśli nie wiesz co robić, podążaj za questami.

Lokalizacje i profity najprzydatniejszych „dawców”

Dużą częścią gry jest polowanie na posiadaczy Krwi V odblokowującej nowe umiejętności i przepisy. Pokonanie części z nich stanowi niewidzialną barierę ku dalszej progresji, niektórzy są opcjonalni. Poniżej przedstawiona jest dwójka nosicieli Krwi V, których upolowanie jest bardzo opłacalne dla aspirujących wampirzych władców.

Karta postaci bossa nr2

Dlaczego warto? Umiejętność Lidii pozwala zadawać olbrzymie obrażenia z bezpiecznej odległości, must-have dla wszystkich graczy solo i/lub PvP.

Karta postaci bossa nr1

Dlaczego warto? Zarówno dla mocnej umiejętności, jak i kuszy, które są potężnymi narzędziami podczas gry ze znajomymi, a także przeciw konkretnym, bardzo trudnym do pokonania bossom. Wędkowanie (odblokowane przez wędkę) jest bardzo dobrym źródłem nie tylko zasobów takich jak olej czy ości, ale też ksiąg z recepturami, których nigdy za dużo.

Mapa pomocnych bossów

Powyżej ostatnia wskazówka – miejsca w których znajdziesz powyższych delikwentów. Podczas gdy Rufus zawsze przebywa w obszarze Tartaku (obszar po lewej), tak Lidia lubi przechadzać się, szczególnie po zaznaczonej drodze.

Bartłomiej Gawryszuk

Gracz od urodzenia, wielbiciel rachunku prawdopodobieństwa, projektant gier, poeta, człowiek. Dumny posiadacz bardzo imponującej kolekcji gier (o wiele za dużej zdaniem wielu), mnogiej osobowości i słodkiego kota potrafiącego wyłączyć komputer trzy razy w ciągu minuty. Z jakiegoś powodu uwielbia gry z motywem nieumarłych, piesze wędrówki i wszelkiej maści gry kooperacyjne. Godzinami potrafi gadać dlaczego World War Z Maxa Brooksa to najlepsza książka na świecie, pomimo wrodzonej awersji do horrorów.
UWaga! Gorące informacje!