fbpx

The Lord of the Rings: Gollum – twórcy bronią płatnego DLC z sindarinem

19 kwietnia 2023,
08:00
Kaja Piaścik
Gollum w grze The Lord of the Rings: Gollum

Niedawno poznaliśmy zawartość edycji specjalnej The Lord of the Rings: Gollum, czyli Precious Edition. W jego skład wchodzi m.in. DLC Sindarin VO, czyli dialogi w jednym ze stworzonych przez Tolkiena języków elfów. Dla wszystkich, którzy nie zdecydują się na rozszerzoną wersję gry, dodatek z Sindarinem będzie dodatkowo płatny – informacja o tym wywołała wśród czekających na tytuł graczy mieszane reakcje. Teraz Daedalic Entertainment broni zasadności płatnego DLC do produkcji o Gollumie, która trafi do sprzedaży już 25 maja.

Sindarin w Gollumie dla oddanych fanów Tolkiena

Część internautów wyraziła swoje niezadowolenie związane z tym, że chcąc w pełni doświadczyć klimatu Śródziemia w grze, musi zapłacić za Edycję Skarbu. W odpowiedzi deweloperzy ze studia Daedalic wyjaśnili, dlaczego DLC zawierające udźwiękowienie w sindarinie nie jest częścią wersji podstawowej oraz podkreślili, że nie jest ono wyłącznie częścią Edycji Skarbu. Da się je też kupić osobno.

Jak mówią twórcy, Sindarin VO jest skierowany głównie do „prawdziwych wielbicieli Tolkiena”. W  tańszej edycji The Lord of the Rings: Gollum i tak usłyszymy elfy mówiące czasem swoim natywnym językiem, jednak żeby wszystkie korzystały z sindarinu, trzeba posiadać DLC. Chociaż można będzie dokupić je osobno, Daedalic podkreśla, że specjalna edycja gry oferuje najwięcej w stosunku do ceny.

Elfy z podstawowej wersji gry będą od czasu do czasu mówić w swoim języku. Ponadto rozszerzenie Sindarin VO uwzględnia dodatkowe sindarińskie kwestie dla niektórych postaci w tle.

Daedalic dla serwisu Eurogamer

Słyszane w tle dialogi w języku elfów mają podbijać klimat i pogłębiać doświadczenie świata przez graczy. Może wydawać się zatem, że sindarin w Gollumie nie powinien stanowić odrębnego, płatnego DLC. Twórcy w oświadczeniu dla portalu Eurogamer podkreśliło, że argumentem jest tutaj jakość produkcji:

Daedalic poszedł o krok dalej i zatrudnił profesjonalnych aktorów głosowych, którzy zostali przeszkoleni w języku sindarińskim przez naszych ekspertów od lore. To DLC dla prawdziwych wielbicieli Tolkiena, którzy chcą jeszcze bardziej zanurzyć się w świecie Śródziemia.

Po wielu opóźnieniach The Lord of the Rings: Gollum już za niewiele ponad miesiąc trafi na PC oraz konsole PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One i Xbox Series X/S. W późniejszym terminie możemy też spodziewać się wersji na Switcha.