Symbole na padzie PlayStation – skąd się wzięły i co oznaczają?

Potencjalny nabywca konsoli Sony czy Microsoftu z całą pewnością zwraca uwagę na budowę, rozmaite funkcj lub wygodę użytkowania pada. Części z tego grona przeszła przez głowę myśl, skąd wzięły się takie, a nie inne symbole, i co oznaczają? W tym tekście pokrótce wyjaśnimy założenie twórcy kontrolerów PlayStation.

27 marca 2022

Zacznijmy może od prostoty. Doskonale wiemy, że dużo łatwiej zapamiętujemy rzeczy nieskomplikowane, które nie wymagają znacznego skupienia. Już w dzieciństwie poznajemy takie symbole jak kółko czy krzyżyk. To samo tyczy się liter, które Microsoft stosuje na swoich padach.

Co na to Sony?

Tytułowe pytanie musiało wywołać niemałe zainteresowanie, całą zagadkę rozjaśnił bowiem główny designer kontrolerów – Teiyu Goto. To właśnie ta osoba odpowiada za wygląd pierwszych DualShocków i następnych generacji. Jakie motywacje stały zatem za umieszczeniem tych charakterystycznych, a zarazem prostych kształtów?

Było to dosyć trudne. Wtedy inni producenci przypisywali klawiszom różne litery lub kolory. My chcieliśmy coś prostego, łatwego do zapamiętania. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na ikony lub symbole. Zaraz po tym wpadłem na kombinację trójkąta, kółka, iksa oraz kwadratu. Każdej figurze przypisałem znaczenie oraz kolor.

Na pierwszy rzut oka powody wydają się dość proste i czysto teoretycznie równie dobrze sprawdziłyby się inne grafiki na przełącznikach, ale czy na pewno?

Banalne kształty, a może głębszy sens?

Pierwsza część wypowiedzi sugeruje, że nie trzeba doszukiwać się w tym głębszego przekazu, ot kilka figur łatwych do zapamiętania. To jednak jeszcze nie koniec, poszczególne symbole nie zostały bowiem wybrane do końca przypadkowo, a mają one budzić podświadome skojarzenia.

Trójkąt odnosi się do punktu widzenia; to skojarzyłem z głową lub wskazówką, wybrałem kolor zielony. Kwadrat symbolizuje kartkę papieru, co łączy się z dokumentem lub menu. Kółko i iks reprezentują „tak” i „nie” – czyli podejmowanie decyzji. Oznaczyłem je kolejno jako czerwone i niebieskie.

Zgodnie z przysłowiem – geniusz tkwi w prostocie. Może to właśnie dlatego Teiyu Goto został wybrany na głównego designera DualShocków.

Microsoft nie mógł postąpić inaczej

Ze zdobytą wiedzą bez problemu możemy analizować również wygląd padów Xboxa, które także cechują się prostotą symboli. Zielona literka A często służąca do zatwierdzania z całą pewnością odnosi się do słowa accept, w dodatku jej kolor przywołuje na myśl sygnalizację świetlną nadającą komunikat „jedź”.

konsole Xbox Series X i S

Analogicznie wygląda czerwony przycisk z literą B. Kolor ten kojarzy nam się z odrzuceniem lub zakazem, a jak dobrze wiemy – wspomniany przełącznik z reguły umożliwia cofnięcie lub przerwanie jakiejś akcji.

Krzyżyk czy iks?

Wracając do tematu konsoli Sony, postaramy się rozwiać jeszcze jedną wątpliwość, która mogła być powodem sporów wielu graczy. Naprzeciw problemowi ponownie wyruszył nie kto inny jak sam producent. Brytyjska grupa PlayStation przeprowadziła sondę z zapytaniem, jak gracze nazywają symbol umieszczony na dole kontrolera.

Okazało się, że aż 4 na 5 osób odpowiedziało, iż używa określenia „iks”. Spór został szybko zażegnany dzięki oddziałowi Sony, który wyjaśnił, dlaczego niebieski kształt to krzyżyk. Tajemnica tkwi w szczegółach, ponieważ w przypadku litery X wysokość jest większa od szerokości. Podobnie ma się sprawa z kółkiem, które w żadnym wypadku nie powinno być mylone z literką O.

Wnioski

Morał tej publikacji jest jeden – za pozornie nieskomplikowanymi rzeczami często stoją całkiem zmyślne pomysły, a prostota może okazać się drogą do sukcesu.

Pad do PlayStation 5 leżący na konsoli.

W kwestii padów jest to przede wszystkim ułatwienie i umożliwienie graczom intuicyjnego działania, które znacznie skraca czas reakcji.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!