Simracing – co to jest? Jaki kokpit zbudować? Najlepsze gry simrace

W miarę popularyzowania się tego typu rozgrywki, coraz więcej tradycyjnych graczy i fanów gier wyścigowych, gdy pierwszy raz o nim usłyszy, zadaje sobie pytanie „Simracing? Co to jest?”. Wielu miłośników łączenia gier wideo z motoryzacją korzysta z zaawansowanego osprzętu, takiego jak wysokobudżetowe kierownice, pedały, specjalny kokpit z fotelem, skrzynia biegów, a nawet hamulec ręczny. Połączenie takiego zestawu z realistyczną produkcją to właśnie simracing, czyli symulowanie prawdziwego wyścigu w pokoju gracza.

24 października 2022

Wirtualne ściganie się z innymi graczami, czasem czy też sterowanymi przez komputer botami to popularny rodzaj gier. Warto wiedzieć, że można podejść do takich produkcji w bardziej rozbudowany sposób. Simracing oznacza wirtualne ściganie się, jednak przy wykorzystaniu naprawdę zaawansowanego sprzętu i specjalnych akcesoriów. Polega to na sprawieniu, by rozgrywka była możliwie najbardziej upodobniona do prawdziwych wyścigów.

Simracing to niezwykłe rozwiązanie, jeśli chodzi o gry. Chodzi tu o profesjonalne podejście do symulacyjnych “ścigałek”. Można znaleźć ogrom hobbystów, miłośników takiego stylu gry, którzy codziennie przemierzają długie kilometry w iRacing, Asseto Corsa, Dirt Rally czy F1 lub Forza Motorsport. Samych produkcji tego typu również jest stosunkowo dużo. Im bardziej realistyczna gra – tym lepiej. Dodatkowo ważna jest kwestia grafiki oraz fizyki. Warto, by tytuł był zrobiony możliwie najbardziej realistycznie. Zapewni to najlepsze wrażenia podczas simracingu. Ważny jest sprzęt oraz sama wybrana gra.

Warto zauważyć, że simracing zyskuje coraz większą popularność. Widać to zarówno wśród amatorskich graczy, jak i profesjonalnych kierowców. Nawet osoby, które biorą udział w prawdziwych rajdach czy wyścigach trenują przez simracing. Taka symulacja jest często bardzo realistyczna i genialnie oddaje to, co dzieje się na torze. Mimo wszystko nie ma tutaj samochodu – profesjonalny, zaawansowany osprzęt bez problemu wystarczy.

Simracing – co to jest?

Wyścigowe gry są niezwykle popularnym gatunkiem. Simracing jest pewnym rodzajem właśnie takiej rozgrywki. Chodzi tutaj o wykorzystywanie zaawansowanego sprzętu, jak kierownica z kokpitem, pedały, skrzynia biegów, hamulec ręczny, monitory ustawione wokół gracza czy profesjonalny fotel wyścigowy, by brać udział w wirtualnych wyścigach. Można grać oczywiście po prostu na kontrolerze. W simracingu chodzi jednak o korzystanie z odpowiedniego sprzętu. Oczywiście są również konkretne gry – możliwie najbardziej realistyczne, jak iRacing, Asseto Corsa itd.

Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ można usiąść za sterami potężnego samochodu wyścigowego bez większego wysiłku. Warto wiedzieć, że nawet topowi, profesjonalni kierowcy korzystają z simracingu w ramach standardowego treningu. Jest to idealna okazja, by sprawdzić się na trasie bez obawiania się o koszty czy ewentualne niebezpieczeństwo. Tacy kierowcy, jak Lando Norris, Max Verstappen czy Kajetan Kajetanowicz wykorzystują simracing, co przynosi wymierne efekty w postaci lepszych czasów podczas wyścigów.

Max Verstappen korzystający ze stanowiska simracingowego.
Źródło: Red Bull

Pełen realizm w grze oraz odpowiednie akcesoria pozwolą oddać się w pełni rozgrywce. Co jednak powoduje, że simracing tak mocno się wyróżnia? Jest to bardzo charakterystyczny rodzaj rozgrywki:

  • Trudność gry – simracing charakteryzuje się maksymalnym realizmem (mimo wszystko można ustawić opcje pod swój poziom umiejętności). Zwykle wiąże się to z naprawdę wysokim poziomem trudności. Trzeba zdecydowanie “umieć jeździć”, żeby rzeczywiście pokonać spory próg wejścia. Można oczywiście obniżyć niektóre opcje sprawiające problemy. Profesjonalni kierowcy korzystają jednak z pełnego realizmu tak jak miłośnicy simracingu na całym świecie.
  • Zaawansowany sprzęt – kontrolerem jest cały zestaw akcesoriów. Do simracingu wykorzystuje się wszystko, co może upodobnić miejsce gry do wnętrza prawdziwego samochodu. Gracze posiadają więc kierownicę, skrzynię biegów, pedały, hamulec ręczny, profesjonalny fotel, często nawet klatkę, specjalne buty lub nawet kask. Możliwości są tutaj nieograniczone i zależą tylko od osoby, która buduje stanowisko simracingowe.
  • Odpowiednio dobrana gra – miłośnicy simracingu wybierają tytuły możliwie najbardziej realistyczne. Obecnie na rynku jest wiele takich produkcji. Można tutaj wyróżnić między innymi Asseto Corsa, Forza Motorsport, iRacing, DIRT (cała seria), F1 (cała seria). Takich produkcji jest znacznie więcej.

Simracing to wybór przede wszystkim prawdziwych miłośników motoryzacji. Coraz więcej amatorskich graczy interesuje się jednak tematem – wszystko przez niepowtarzalne doznania podczas takiej formy rozgrywki.

Simracing i kokpit – co powinien zawierać oraz jak go zbudować?

Taki rodzaj rozgrywki wymaga odpowiedniego zestawu akcesoriów. Są one swego rodzaju “zaawansowanym kontrolerem”. Gracze upodabniają tutaj swoje stanowisku możliwie maksymalnie do tego, co można znaleźć we wnętrzu prawdziwego pojazdu. Należy wspomnieć, że wykorzystywane są tylko akcesoria dobrej jakości – simracing polega na symulacji, więc sprzęt musi być także na najwyższym poziomie.

Co powinno zostać zawarte w dobrym stanowisku? Elementów jest kilka, niektóre z nich są jedynie opcjonalne. Poniżej przygotowaliśmy listę akcesoriów do simracingu. Dodaliśmy również przykłady konkretnych modeli.

Kierownica i pedały, czyli podstawowy element kokpitu do simracingu

To najważniejsze elementy, jeśli chodzi o budowę zestawu do realistycznej gry w “ścigałki”. Kierownica i pedały są podstawą – warto wybrać wysokiej jakości elementy. Propozycji na rynku jest naprawdę dużo, zakup konkretnego modelu może być więc stosunkowo trudny. Warto sprawdzić przede wszystkim popularne, często wybierane przez miłośników simracingu modele.

Bardzo ciekawą propozycją może być tu zestaw Logitech G29, który zawiera właśnie kierownicę oraz pedały. To wysokiej jakości sprzęt. Warto zdecydować się na ten model przy większym budżecie oraz wyższych wymaganiach. Naprawdę dobrą propozycją będzie także kilkaset złotych tańszy Thrustmaster T150. Wybór zależy przede wszystkim od osobistych preferencji, ale te 2 modele sprawdzą się idealnie w stanowisku simracingowym.

Kokpit do simracingu: konstrukcja z fotelem, na której zbudujesz całe stanowisko

Budowę stanowiska należy rozpocząć od wyboru kierownicy i pedałów. Kolejny krok to połączenie tego z odpowiednim stelażem, czyli tzw. kokpitem do simracingu. Co warto o nim wiedzieć? To specjalna konstrukcja, która umożliwia wygodne rozmieszczenie wszystkich akcesoriów. Należą do nich kierownica oraz pedały, ale także znacznie więcej elementów, jak skrzynia biegów, hamulec ręczny itd. Niektóre modele mają zintegrowany fotel, do innych trzeba dodać swój.

Wybór kokpitu także może sprawić pewne problemy. Jest to dość charakterystyczna konstrukcja. Najważniejsza jest jednak sztywność i wytrzymałość. Najlepsze są więc kokpity z profili aluminiowych. Gwarantują one odpowiednie parametry do komfortowej gry. Przede wszystkim aluminium jest sztywne oraz solidne – dodatkowo ma sporo opcji rozbudowy i regulacji.

Mężczyzna grający na stanowisku simracingowym.
Źródło: Phoenix Racing

Jaki kokpit do simracingu będzie więc najlepszy? Wybór jest naprawdę duży. Dla wymagających dobrym wyborem będzie Next Level Racing NLR-S010. To rozbudowany kokpit ze zintegrowanym fotelem. Mniej wymagający docenią Next Level Racing NLR-S021 – ten model jest także znacznie tańszy.

Skrzynia biegów do simracingu to element, który dodatkowo zwiększa realizm

Warto wiedzieć, ze taki element można wybrać, kiedy posiadany zestaw pedałów zawiera również sprzęgło. Wtedy korzystanie z manualnej skrzyni biegów wiele zmienia. Pozwala to precyzyjnie kierować samochodem na torze, stosować zaawansowane techniki oraz znacznie zwiększa poziom realizmu. Taki element jest często wręcz konieczny w stanowisku simracingowym. Jeżeli trzeba – można go po prostu chwilowo odłączyć. To dość niewielki wydatek, więc warto zainwestować.

Na rynku można znaleźć wiele ciekawych propozycji. Wyróżniamy jednak dwie, które przyciągnęły naszą uwagę. Jedną z nich jest Logitech Driving Force Shifter. To skrzynia biegów do stanowiska simracingowego, która przypomina tę ze standardowego samochodu. Ten model w zupełności wystarczy do komfortowej gry, a cena nie będzie w tym przypadku wysoka. Dla bardziej wymagających znacznie lepszym wyborem jest Thrustmaster TH8A Add-On Shifter. To profesjonalna, sportowa skrzynia biegów do simracingu.

Hamulec ręczny – idealny dodatek do gier rajdowych i nie tylko

Jest to tylko dodatkowy element, jeśli chodzi o stanowisko do simracingu. Mimo wszystko bardzo się przydaje w grach wyścigowych oraz daje często wiele frajdy z używania. Taki element można kupić dopiero na końcu budowania całego stanowiska. Dodatek, który mimo wszystko warto mieć.

Hamulec ręczny dla mniej wymagających można znaleźć za około 200 zł na dowolnym serwisie aukcyjnym – są to autorskie modele różnych producentów, które często pasują do wielu różnych stanowisk simracingowych. Prawdziwi miłośnicy docenią jednak Thrustmaster TSS Handbrake Sparco Mod+. To profesjonalny hamulec ręczny, który idealnie sprawdzi się w zaawansowanym stanowisku do wirtualnych wyścigów.

Dodatki, czyli słuchawki bezprzewodowe, rękawiczki, wiele monitorów

Stanowisko simracingowe jest kompletne po złożeniu powyższych elementów. Mimo wszystko można zadbać o kilka dodatków, które sprawią, że wirtualne wyścigi będą wygodniejsze i przyjemniejsze.

Ważnym elementem będą przede wszystkim słuchawki bezprzewodowe. Pozwalają one lepiej wczuć się w klimat wyścigu lub rajdu. Można wybrać tak naprawdę dowolny model. Najlepiej jedna, by słuchawki oferowały dobry dźwięk przestrzenny. Zapewni to po prostu lepsze wrażenia z rozgrywki.

Stanowisko simracingowe Sparco na białym tle.
Źródło: Sparco Official

Rękawiczki do jazdy są pewnym gadżetem. Zapewniają one lepszy chwyt kierownicy, co na pewno przydaje się podczas rozgrywki. Taki element nadaje również klimatu – pozwala poczuć się, jak w prawdziwym samochodzie wyścigowym. Jest to swego rodzaju dodatek, jednak wielu miłośników simracingu z niego korzysta i poleca takie rozwiązanie.

Wiele monitorów w formie panoramy to także cecha charakterystyczna wielu stanowisk. To również kwestia estetyczna, która pozwala na perfekcyjną immersję. Wykorzystanie minimum 3 monitorów jest jednak dość dużą inwestycją. Można bez problemu korzystać z jednego ekranu – rozgrywka również będzie naprawdę przyjemna.

Gry do simracingu. Jakie są najlepsze?

Takich produkcji jest na rynku sporo. Do simracingu najlepsze są gry realistycznie, gdzie model jazdy naśladuje ten z prawdziwego toru. Poniżej zebraliśmy kilka najlepszych i najpopularniejszych tytułów. Jaką grę simracingową wybrać?

iRacing – symulator wyścigów wspierany przez NASCAR i IndyCar

Ta produkcja charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem realizmu. Jest ona znana z tego, że sam Max Verstappen (zawodowy kierowca wyścigowy) mówi o niej, jako ulubionej wśród tego typu gier. Deweloperzy rozwijają iRacing już od kilkunastu lat. Dzięki temu produkcja jest w stanie dogonić konkurencję oraz często ją wyprzedzać.

Screen z gry simracingowej iRacing.

Wsparcie gry przez NASCAR i IndyCar to tylko swego rodzaju potwierdzenie jej jakości. Warto zauważyć, że grafika jest tutaj świetna, model jazdy realistyczny, a wybór samochodów oraz tras zaskakująco duży. IRacing charakteryzuje się modelem biznesowym opartym na abonamencie. Za dostęp do gry trzeba płacić co miesiąc.

Assetto Corsa (oraz Competizione) – niezwykle popularna gra wyścigowa dla wymagających i amatorów

Produkcja, która zyskała ogromną popularność w czasie premiery. Obecnie są dostępne dwie odsłony, czyli Asseto Corsa – starsza, przeznaczona dla bardziej “hardkorowych” graczy oraz Asseto Corsa Competizione stawiająca na samochody klasy GT i prostszą, ale znacznie ładniejszą rozgrywkę.

Screen z gry simracingowej Asseto Corsa Competizione.

Seria Asseto Corsa charakteryzuje się bardzo realistyczną oprawą graficzną, symulacyjnym modelem jazdy i dość dużym wyborem tras czy też samochodów. Należy zauważyć, że pierwsza odsłona ma już kilka lat, a wciąż cieszy się ogromną popularnością.

rFactor 2 – najbardziej realistyczny symulator wyścigów na rynku

Wśród dostępnych produkcji to właśnie ta charakteryzuje się najwyższym poziomem realizmu, jeśli chodzi o model jazdy. Gry simracingowe muszą oddawać prawdziwe wyścigi. Tutaj udało się to najlepiej, dlatego tak wielu miłośników motoryzacji wciąż sięga po rFactor 2. Tę produkcję wyróżnia przede wszystkim ogromna scena modderska – to ona gwarantuje ciągłe życie tytułu. W ten sposób także stale przybywa contentu.

Screen z gry simracingowej rFactor 2.

Wysoki stopień realizmu przyciąga do rFactor 2 także zawodowców. Wiele profesjonalnych kierowców korzysta z tego symulatora. Mimo wszystko warto wiedzieć, że to również starsza produkcja, a cieszy się ogromną popularnością.

Seria gier DIRT – realistyczny symulator wyścigów rajdowych

Wydano kilka produkcji spod szyldu DIRT. Są to gry rajdowe z bogatą gamą samochodów i tras do wyboru. Cechą charakterystyczną jest także przepiękna oprawa audiowizualna. DIRT to idealny wybór, gdy potrzeba rajdowej gry simracingowej. Rozgrywka za pomocą zaawansowanych akcesoriów jest tutaj niezwykle przyjemna i dynamiczna.

Screen z gry DIRT Rally 2.0.

Ta seria charakteryzuje się wyłącznie symulacją rajdów. Model jazdy jest realistyczny, jednak “hardkorowi” gracze mogą odczuwać niedosyt. DIRT wyróżnia się stosunkowo niskim poziomem wejścia – można zacząć rozgrywkę bez większych umiejętności.

Seria gier F1 – symulator, w którym zasiądziesz za sterami bolidu

F1 to produkcje dla miłośników torowych wyścigów bolidów. Co roku jest wydawana kolejna odsłona. F1 jest grą simracingową stricte dla miłośników konkretnej niszy. Warto jednak zauważyć, że cieszy się ogromną popularnością. To gra simracingowa, którą wyróżnia genialna grafika, realistyczny model jazdy i niepowtarzalny klimat wyścigu F1.

Screen z gry simracingowej F1.

Ten tytuł jest warty sprawdzenia przez każdego fana motoryzacji. Warto zauważyć, że tutaj również próg wejścia nie będzie tak uporczywy. Gra na początku jest naprawdę prosta – można również dowolnie modyfikować trudność jazdy bolidem.

Czy warto wejść w simracing? Największe zalety realistycznych, wirtualnych wyścigów

Taki rodzaj rozgrywki jest dość charakterystyczny. Wymaga to zakupu sprzętu i przyzwyczajenia się do zupełnie nowego sposobu sterowania. Simracing nie jest dla każdego, jednak mimo wszystko miłośnicy motoryzacji i wielu graczy w ogóle niezwiązanych z branżą, znajdą tu coś dla siebie.

Wrażenia podczas takiej rozgrywki są po prostu niepowtarzalne. Simracing w dużym stopniu naśladuje prawdziwy wyścig. To zupełnie inny rodzaj gry, niż korzystanie ze standardowego kontrolera. Cena sprzętu może być tutaj przeszkodą – mimo wszystko, jeżeli jesteś miłośnikiem motoryzacji, warto rozważyć taką opcję.

Simracing – co to jest? Podsumowanie

Realistyczne wyścigi wirtualne to świetny sposób na rozrywkę, a dla zawodowców prawdziwy trening. Simracing jest niezwykle popularny i warty sprawdzenia. Podobne emocje można przeżyć tylko podczas jazdy prawdziwym samochodem wyścigowym. Gry pozwalają na wiele i sporo także wybaczają — simracing jest więc idealnym wyborem, jeśli chodzi o łatwo dostępne zawody, rajdy itd.

Koszt całego stanowiska może wynieść kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Można to jednak zrobić budżetowo i naprawdę dobrze. Sam proces tworzenia stanowiska to spora frajda. Rozgrywka później jest wyłącznie przyjemnością. Nie zawsze trzeba samemu kupować cały sprzęt. Na wielu targach z grami są zwykle dostępne stanowiska simracingowe, gdzie można przetestować takie rozwiązanie.

Arek Grabowski

UWaga! Gorące informacje!