SilentiumPC Fortis 5 już dostępny! Chłodzenie powtórzy sukces poprzednika?

Współpraca polskich marek SilentiumPC i Synergy Cooling w ciągu ostatnich miesięcy owocuje coraz to nowszymi systemami chłodzenia CPU powietrzem. Po zaprezentowaniu odświeżonego modelu Fera 5 oczywiste było, że następne miejsce w kolejce zajmuje legendarny Fortis 5.

10 grudnia 2021
Na skróty
  • Marka SilentiumPC zaprezentowała nową serię systemów chłodzenia CPU Fortis 5.
  • W porównaniu do poprzednika nowe modele wprowadziły zaprojektowaną na nowo konstrukcję i jeszcze lepszą wydajność.
  • Nowe układy dorównywać mają nawet dwukrotnie droższej konkurencji (np. popularnemu i uznanemu chłodzeniu Noctua NH-D14).

Jak można się domyślić, SilentiumPC Fortis 5 to następca prawie bezkonkurencyjnego Fortisa 3. Według samego producenta zapewnia on jeszcze większe możliwości, wykorzystując m.in. asymetryczny w dwóch osiach radiator zaprojektowany od podstaw.

Nowy układ dostępny jest w trzech wersjach: podstawowej, ARGB oraz Dual Fan. W każdym z nich zastosowano odświeżony 140-milimetrowy wentylator PWM Fluctus z łożyskiem FDB, którego wariant z podświetleniem ARGB niedawno zaprezentował polski producent. Ostatni model zapewnia dodatkowy 120-milimetrowy wentylator tej samej nazwy montowany z drugiej strony radiatora.

Oferują one szeroki zakres obrotów od 300 do 1400 RPM, a nawet wspierają tryb półpasywny. Przy niskim obciążeniu procesora wentylatory mogą się wyłączyć, przez co cały układ jest właściwie bezgłośny. Oprócz tego producent gwarantuje wyjątkowo cichą pracę.

SIlentiumPC Fortis 5 poprawia niedoskonałości poprzednika i idzie o krok dalej

Jednym ze znanych problemów Fortisa 3 był niestety jego montaż. Wymagał on przykręcenia radiatora do podstawki dwiema śrubkami. O ile z tą pod wentylatorem nie było problemu, o tyle z drugiej strony czekało na nas trójkątne wcięcie w całej konstrukcji. Wymagało ono bardzo długiego śrubokręta. W SPC Fortis 5 kształt został przemodelowany i nie trzeba się aż tak gimnastykować przy montażu.

Silentium Fortis 5 ARGB
Źródło: silentiumpc.com

Maksymalne TDP producent określił na poziomie 220 W. Pierwsze testy dostępne w sieci pokazały, że nowe chłodzenie od SilentiumPC dorównuje wydajnością czołowej Noctunie NH-D14, tym samym zachowując nawet dwa razy niższą cenę.

SilentiumPC udziela na te modele aż 6-letnią gwarancję. W przypadku wariantu z podświetleniem, w pudełku znajdziemy również kontroler ARGB. Oczywiście można użyć też kompatybilnej płyty głównej do sterowania podświetleniem.

Chłodzenie zgodne jest ze wszystkimi najpopularniejszymi podstawkami, również z nowym Intel LGA 1700. Wszystkie trzy modele są już dostępne w następujących cenach:

  • SilentiumPC Fortis 5 – 189 zł
  • SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan – 219 zł
  • SilentiumPC Fortis 5 ARGB – 239 zł

Wojciech Chybciński

Wielbiciel komputerów i wszystkiego, co z nimi związane. Systematycznie śledzi wszelkie nowinki ze świata technologii przy okazji ucząc się dat premier na pamięć. Po godzinach zwykle nałogowo słucha muzyki i próbuje swoich sił w grach komputerowych.
UWaga! Gorące informacje!