SilentiumPC zaprezentowało wentylator Fluctus 120 PWM w wersji ARGB

1 grudnia 2021,
00:01
Krystian Ławniczak

Po niedawnej premierze słuchawek VIRO Infra ze stajni SPC Gear, przyszła kolej na przedstawienie światu podświetlanego wariantu udanego wentylatora. Mowa oczywiście o SilentiumPC Fluctus 120 PWM ARGB, który również opracowano z Synergy Cooling. Konstrukcja jest bliźniaczo podobna do swojego odpowiednika bez ledów na wyposażeniu. Jak zatem wygląda budowa oraz specyfikacja techniczna tytułowego śmigła?

Budowa SilentiumPC Fluctus 120 PWM ARGB
Na skróty
  • SilentiumPC zaprezentowało nową wersję wentylatora Fluctus 120 PWM w odsłonie z podświetleniem ARGB.
  • Śmigło ponownie prezentuje obiecujące rozwiązania, które zostały opracowane we współpracy z Synergy Cooling.
  • Konstrukcja jest już dostępna w sklepach, a kwota zakupu wynosi niespełna 70 złotych.

SilentiumPC Fluctus 120 PWM doczekał się wersji z adresowalnym oświetleniem, co może zachęcić kolejne grono użytkowników do jego zakupu. Jak już zostało wspomniane, specyfikacja techniczna jest niemalże identyczna w porównaniu z modelem bez dopisku ARGB, który swoją drogą doczekał się naszej recenzji.

Budowa wentylatora

Omawiane śmigło, jak sama nazwa wskazuje, ma rozmiar 120 mm i zostało wyposażone w łożysko typu FDB. Warto dodać, iż do tej pory było ono dostępne jedynie w zestawie z chłodzeniem Fera 5 ARGB. Zastosowany kształt łopatek ma zapewnić maksymalną wydajność na chłodnicach oraz po zamontowaniu w obudowie jako zwykły case fan. Ponadto charakterystyczne wycięcia mają znacząco przyczynić się do poprawy kultury pracy oraz wrażeń psychoakustycznych.

Wygląd łopatek

Podświetlenie obejmuje łopatki oraz rotor, a Fluctus 120 PWM ARGB można bez problemu połączyć z pozostałymi akcesoriami marki, takimi jak chłodzenia czy paski LED. Oczywiście istnieje możliwość bezpośredniego podpięcia wentylatora do złączą ARGB na płycie głównej. Na rogach urządzenia znalazły się gumki antywibracyjne, które są funkcjonalnym dodatkiem, jednak miejmy nadzieję, że zostały nieco poprawione względem starszego modelu. Nie zabrakło także znanych z poprzedniej wersji grawerów z nazwami firm odpowiedzialnych za projekt sprzętu.

SilentiumPC Fluctus 120 PWM ARGB – specyfikacja techniczna

Wentylator podepniemy do płyty głównej bądź kontrolera za pomocą 4-pinowego złącza PWM. Długość samego przewodu to 200 mm bez przedłużki. Dodatkowe 130 mm uzyskamy przy wykorzystaniu zintegrowanego rozdzielacza, który umożliwia połączenie dwóch śmigieł na jednym kablu.

Gumki antywibracyjne i grawer

Ciekawostką jest opcjonalny tryb półpasywny, zakres prędkości obrotowej konstrukcji to natomiast 300-1800 RPM. Na sprzęt producent udziela 6-letniej gwarancji, a kwota zakupu wynosi około 70 złotych. Warto dodać, iż tytułowy Fluctus jest już dostępny w sprzedaży.