SilentiumPC Fluctus 120 PWM – polski patent na ciszę

26 czerwca 2021,
19:29
Krystian Ławniczak

SilentiumPC Fluctus 120 PWM to najnowszy wentylator polskiego producenta, który został zaprojektowany dzięki połączeniu sił z Synergy Cooling. O nowej marce specjalizującej się w opracowywaniu układów chłodzenia po raz pierwszy usłyszeliśmy zaledwie dwa lata temu, a pierwszym efektem współpracy wspomnianych firm był cooler CPU o nazwie Fera 5. Teraz natomiast na półkach sklepowych pojawiło się autorskie śmigło wykorzystane w wyżej wymienionym modelu.

Budowa SilentiumPC Fluctus 120 PWM
Na skróty
  • SilentiumPC wypuściło na rynek Fluctus 120 PWM, czyli wentylator, który ma cechować się zaskakująco dobrą kulturą pracy.
  • Dzięki charakterystycznemu kształtowi łopatek omawiane śmigło ma znacząco redukować emisję irytujących tonów.
  • Wentylator ma również obniżyć temperatury podzespołów z zakresu od 1°C do 3°C.

Nie da się ukryć, że Fera 5 zrobiła spore zamieszanie na rynku chłodzeń CPU. Jest to bowiem produkt kosztujący nieco ponad 100 złotych, który ma oferować nie tylko zaskakującą wydajność, ale również znakomitą kulturę pracy. Jak się okazuje, wentylator fabrycznie goszczący na radiatorze jest od niedawna dostępny w wielu sklepach.

SilentiumPC Fluctus 120 – specyfikacja oraz wykorzystane technologie

Na samym początku warto wspomnieć, że tytułowe śmigło na pierwszy rzut oka nie różni się znacząco od konkurencyjnych produktów. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, ponieważ według SilentiumPC charakterystyczne wykończenie łopatek ma skutkować znaczącym polepszeniem kultury pracy, głównie dzięki redukcji irytujących tonów. Ze strony producenta możemy dowiedzieć się, iż wspomniane rozwiązanie oczekuje na opatentowanie.

Wygląd wentylatora

Za właściwą pracę dziewięciu łopatek odpowiada łożysko FDB. Zakres pracy Fluctusa zaczyna się na 300 RPM, a kończy na 1800 obrotach na minutę. Ponadto użytkownik będzie w stanie całkowicie zatrzymać pracę śmigła, korzystając z trybu półpasywnego. Na uwagę zasługują także gumki antywibracyjne oraz rozdzielacz PWM mogący okazać się znacznym ułatwieniem, kiedy miejscem docelowym produktu ma być radiator chłodzenia CPU. Jak sama nazwa wskazuje, Fluctus 120 to konstrukcja o rozmiarze 120 mm, na którą producent udziela 6-letniej gwarancji.

Czy SilentiumPC Fluctus 120 może zrewolucjonizować rynek?

Fluctus 120 miał już okazję pokazać, na ile go stać, podczas premiery chłodzenia Fera 5. Nie zmienia to jednak faktu, że montaż na innym coolerze może przynieść różne wyniki. Według SilentiumPC ich najnowszy produkt jest w stanie obniżyć temperatury od 1°C do 3°C względem modeli konkurencji.

Łopatki śmigła

Biorąc pod uwagę projekt, który jest owocem pracy dwóch firm, oraz wniesienie wniosku o patent, można stwierdzić, że imponujące wrażenia psychoakustyczne Fluctusa nie są jedynie mrzonkami. Na sam koniec chciałbym jeszcze dodać, że tytułowy bohater wpisu zagościł w naszych redakcyjnych testach sprzętu, gdzie nie tylko sprawdzimy, jak naprawdę radzi sobie na chłodnicy AiO, ale także porównamy go do takich modeli wentylatorów, jak popularne Arctic P12.