Pentiment – narracyjna przygoda oczami średniowiecznego iluminatora

10 listopada 2022,
22:44
Amira El Berrah

Co robi ilustrator żyjący na początku XVI wieku, gdy zostanie wplątany w trwającą ponad dwie dekady serię morderstw? Oczywiście zacznie szukać zabójcy! Za kilka dni odbędzie się premiera Pentiment, którego ilustrowany świat został zainspirowany manuskryptami i księgami przepisywanymi i ozdabianymi niegdyś ręcznie.

Pentiment okładka
Na skróty
  • 15 listopada 2022 roku odbędzie się premiera Pentiment.
  • Grafika i dźwięk w grze są inspirowana średniowieczną sztuką.

15 listopada 2022 roku odbędzie się premiera Pentiment. Świat gry jest ilustrowany i inspirowany iluminowanymi manuskryptami i drzeworytami niczym w średniowiecznej Europie, gdy zaczynały następować wielkie polityczne i religijne zmiany. Tytuł opracowało studio Obsidian Entertainment, a wydawcą jest Xbox Game Studio.

Pentiment – sztuka naśladuje śmierć

Fabuła gry ma zostać osadzona na początku XVI wieku w Niemczech. Bohater, w którego się wcielimy, to Andreas Malera, artysta-ilustrator w opactwie Kierasau. Nasza postać, przebywając w Alpach Bawarskich, zostaje uwikłana w sprawę tajemniczych morderstw, ciągnącą się od wielu lat.  Aby poznać prawdę, zdeterminowany Malera podejmuje wysiłek, by przesłuchać wszystkich w opactwie, a każda podjęta przez niego decyzja niesie ze sobą długotrwałe konsekwencje. Nie wcielamy się w grze w postać pierwszoplanową, oglądamy raczej rozgrywkę z boku, pozyskujemy informację i zdobywamy wskazówki mające nas doprowadzić do zdemaskowania mordercy.

Po świecie Pentiment poruszamy się za pomocą map bawarskiego miasteczka Tassing i okolicznych terenów, do których uzyskamy dostęp dzięki dziennikowi. Wykonujemy również rozmaite zadania. W grze dostępne będą mini-gry, takie jak na przykład łamigłówki mające pomóc naszej postaci odkryć klucz z informacjami.

Pentiment zawiera przy tym elementy takie jak publiczne egzekucje, drastyczna przemoc lub sceny mogące wywołać obrzydzenie, odniesienia do aborcji czy napaści i czynności na tle seksualnym, ostry język oraz niewielkie wstawki na temat nadużywania alkoholu lub halucynacji po spożyciu innych substancji. Reasumując, bardzo średniowiecznie.