Lochy Bursztynowego Gryfa – twórcy zaprezentowali fragment rozgrywki z kaszubskiego RPG-a

Do sieci trafiła kolejna dawka materiałów prezentujących najnowsze dzieło polskiego studia Frozengem. Twórcy zaprezentowali nam kreator postaci oraz fragment rozgrywki z Lochów Bursztynowego Gryfa, czyli RPG-a osadzonego w świecie kaszubskich wierzeń i legend.

30 lipca 2022
Na skróty
 • Studio Frozengem opublikowało fragment rozgrywki oraz prezentację kreatora postaci ze swojej najnowszej produkcji o nazwie Lochy Bursztynowego Gryfa.
 • Tytuł ten będzie dungeon crawlerem osadzonym w świecie wierzeń dawnych Pomorzan.
 • Premiera kaszubskiego RPG-a fantasy planowana jest na 2023 rok.

Na kanale YouTube poświęconemu grze Lochy Bursztynowego Gryfa pojawiły się dwa nowe materiały, w których studio Frozengem zaprezentowało nam kolejną dawkę informacji w temacie swojego najnowszego dzieła. O grze mogliśmy dowiedzieć się już wcześniej z opublikowanego przez twórców trailera, w którym to pokrótce zaprezentowane zostały jej główne założenia. Tym razem jednak mamy do czynienia z konkretami, przedstawiony nam został bowiem zarówno dostępny w grze kreator postaci, jak i krótki fragment samej rozgrywki.

Lochy Bursztynowego Gryfa – kreator postaci

W systemie tworzenia naszego bohatera znajdziemy klasy, których po RPG-u fantasy mogliśmy się spodziewać. Wśród dostępnych rodzajów postaci znalazły się bowiem charaktery takie jak:

 • rycerz (ricerz);
 • barbarzyńca (barch);
 • łotr (dulas);
 • myśliwy (jachtôrz);
 • druid (gùslin);
 • kapłan (żérca);
 • mag (maga);
 • mag bojowy (kùtin);
 • wolny chłop (leman).

Prócz samej klasy, do wyboru będziemy mieli także płeć, portret oraz pochodzenie naszego bohatera. Wśród statystyk, które nasza postać będzie rozwijać, znalazł się klasyczny zestaw siły, zręczności, kondycji oraz inteligencji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zarówno samej klasie jak i pochodzeniu naszego bohatera poświęcone zostały specjalne opisy, co z pewnością zadowoli wszystkich fanów kaszubskiej kultury.

Lochy Bursztynowego Gryfa, czyli Legend of Grimrock w Kaszubach

Choć przedstawiony na nagraniu fragment rozgrywki raczej nie powala dynamiką, tak należy pamiętać, że jest to raczej klasyczny dla dungeon crawlerów widok. Materiał ten jednak z pewnością trafi w gusta fanów gry Legend of Grimrock – wydanej w 2012 roku produkcji z tego samego gatunku. Prócz siatkowego systemu walki z perspektywy pierwszej osoby, gra zaoferuje nam bogatą historię, opartą na wierzeniach dawnych Pomorzan. Naszej przygodzie towarzyszyć będzie również niesamowicie klimatyczna muzyka, za której kompozycje odpowiedzialny jest Przemysław Ziółkowski, a za wykonanie – Percival Schuttenbach.

Lochy Bursztynowego Gryfa powstają we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, współfinansowane są natomiast przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Premiera produkcji studia Frozengem planowana jest na rok 2023, choć prawdopodobnym jest, że o grze usłyszymy jeszcze tej jesieni podczas festiwalu Steam Next.

UWaga! Gorące informacje!