Hogwarts Legacy: Rośliny i zielarstwo, czyli sianie oraz sadzenie po czarodziejsku

W Hogwarts Legacy rośliny mogą być dla nas istotnym elementem rozgrywki. W końcu to zielarstwo, w tym sianie roślin, pozwala nam wytworzyć wspomagające mikstury czy wyhodować żywą broń. W tym poradniku pokażemy, gdzie kupować rośliny i jak działa zielarstwo w Hogwarts Legacy.

15 marca 2023

Jak sadzić w Hogwarts Legacy rośliny? Najpierw musisz odblokować zielarstwo

W Hogwarts Legacy rośliny mogą być potężnymi sprzymierzeńcami. Jednak żeby móc skorzystać z ich mocy, musisz najpierw przejść odpowiednie misje fabularne. Są to questy z wątku głównego i pojawią się stosunkowo szybko, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. Zajęcia z zielarstwa u profesor Garlick odblokują ci możliwość siania roślin, ich uprawy i zbiorów. Natomiast lekcja eliksirów u profesora Sharpa umożliwi ci wykorzystanie pełnego potencjału magicznych roślin we wzmacniających miksturach.

Hogwarts Legacy: rośliny. Sianie roślin, zielarstwo i gdzie kupować rośliny. Profesor Garlick
Profesor Garlick wykłada w Hogwarts Legacy zielarstwo

Sianie w Hogwarts Legacy jest bardzo proste

Całą mechanikę dotyczącą zielarstwa poznasz podczas krótkiego wątku z profesor Garlic, który jest elementem głównej osi fabularnej Hogwarts Legacy. Sianie roślin polega w grze na zdobyciu nasion, posadzeniu ich przy odpowiednim stole i poczekaniu, aż licznik wzrostu rośliny dobije do zera. 

Hogwarts Legacy: rośliny. Sianie roślin, zielarstwo i gdzie kupować rośliny. Dojrzała roślina
Tak wygląda roślina gotowa do zbioru

Wyhodowaną roślinę możesz zebrać i użyć do uwarzenia mikstury lub jako broń w walce. Zwróć jednak uwagę, że po zebraniu, np. liści malwy, ta będzie rosnąć od nowa i po jakimś czasie znów będzie gotowa do zbioru. Tu kryje się bardzo wygodna mechanika gry- jeśli nie opróżnisz doniczki specjalnym przyciskiem, to roślina po każdym zebraniu będzie rosnąć od nowa. Jest to swego rodzaju auto odnawialne i bardzo wygodne źródło zasobów.

Hogwarts Legacy: rośliny. Sianie roślin, zielarstwo i gdzie kupować rośliny. Zebranie rośliny
Zbierana roślina automatycznie sadzi się i podlewa na nowo

Hogwarts Legacy i zielarstwo. Od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do produkcji mikstur i roślinnych składników na masową skalę musisz odblokować Pokój Życzeń, legendarne pomieszczenie, które odnajdziesz w jednej z głównych misji fabularnych Hogwarts Legacy. Rośliny możesz uprawiać właśnie tam, o ile wyczarujesz sobie stół zielarski. Jeśli jednak się spieszysz, możesz skorzystać ze swojego stołu w szklarni.

Hogwarts Legacy: rośliny. Sianie roślin, zielarstwo i gdzie kupować rośliny. Wyczarowywanie stołu
Niezbędne w zielarstwie jest wyczarowanie sobie miejsc do pracy

Stołów zielarskich jest kilka rodzajów. Podstawowy podział to wielkość doniczek na stołach. Duże stoły mają duże doniczki, na średnich stoją średni doniczki, a na małych- małe doniczki. Są też stoły z jedną, dwiema lub trzema doniczkami naraz.

Stoły zielarskie w Hogwarts Legacy. Rośliny mają różne potrzeby

Jak pewnie się domyślasz, nie każda doniczka pasuje do każdej rośliny. Gra co prawda pozwala sadzić w zbyt dużych naczyniach, jednak nie możesz posadzić niczego dużego w za małej donicy. 

Hogwarts Legacy: rośliny. Sianie roślin, zielarstwo i gdzie kupować rośliny. Sadzenie roślin
Malwa jest jedną z podstawowych roślin

W związku z tym, że w Hogwarts Legacy rośliny muszą zostać posadzone na odpowiednich stołach, pamiętaj o wyznaczeniu odpowiednio dużo miejsca w Komnacie Tajemnic i wyczarowaniu sobie kilku rodzajów stołów. Na początku do dyspozycji dostaniesz tylko podstawowe, małe wydajne stoły. Żeby to zmienić, udaj się do sklepu Księgi i Zwoje w południowym Hogsmeade, gdzie znajdziesz schematy na większe i lepsze stoły.

Hogwarts Legacy: rośliny. Sianie roślin, zielarstwo i gdzie kupować rośliny. Księgi i Zwoje
Do Ksiąg i Zwojów warto wybrać się ze sporą ilością gotówki. Niektóre schematy (wzory) są drogie

Gra pozwala na jednoczesne dojrzewanie kilku rodzajów magicznych składników, dlatego warto to wykorzystać. Jednak żeby móc dużo sadzić, musisz mieć nasiona. Jak je zdobyć?

Gdzie kupować rośliny w Hogwarts Legacy?

W Hogwarts Legacy rośliny możesz kupić wyłącznie w dwóch sklepach w Hogsmeade. Pierwszym jest Magiczna Rzepa, gdzie zaopatrzysz się w nasiona roślin służących wyłącznie do przyrządzania mikstur.

Hogwarts Legacy: rośliny. Sianie roślin, zielarstwo i gdzie kupować rośliny. Magiczna rzepa
W sklepie możesz również kupić już gotowe rośliny

Drugim sklepem są Muchomory i Astry. Tam natrafisz na nasiona roślin bojowych, które np. będą zatruwać (jadowita tentakula) lub kąsać przeciwników (chińska kapusta kąsająca).

Hogwarts Legacy: rośliny. Sianie roślin, zielarstwo i gdzie kupować rośliny. Muchomory i astry
W Muchomorach i Astrach możesz kupić wspomagacze walki

Dobrą wiadomością dla ciebie z pewnością będzie informacja, że raz kupione nasiona nie muszą być kupowane ponownie. Można stwierdzić, że w sklepach po prostu odblokowujesz możliwość siania konkretnych roślin, a zasób w postaci nasion jest w magiczny sposób nieskończony. 

Profity z zielarstwa możesz zwiększyć

Uniwersum Harry’ego Pottera jest rozbudowane i różnorodne, podobnie też jest w Hogwarts Legacy. Rośliny, jakie możesz hodować, różnią się od siebie nie tylko magicznymi właściwościami, ale też czasem wzrostu. Niestety nie możesz przyspieszyć tego procesu, ale możesz zwiększyć ilość zasobów zbieranych z dorosłej rośliny. Zrobisz to, dodając nawóz podczas sadzenia.

Hogwarts Legacy: rośliny. Sianie roślin, zielarstwo i gdzie kupować rośliny. Nawóz
Warto używać nawozu podczas siania rośliny

Nawóz wytworzysz w kompostowniku, który możesz wyczarować. Jeśli wolisz, możesz go też kupić w Magicznej Rzepie w Hogsmeade.

Hogwarts Legacy i rośliny. Bonus, czyli stanowisko do siekania

W sklepie Księgi i Zwoje możesz kupić ciekawy schemat. Pozwoli ci on wyczarować w pokoju życzeń stanowisko do siekania.

Hogwarts Legacy: rośliny. Sianie roślin, zielarstwo i gdzie kupować rośliny. Stanowisko do siekania
Stanowisko do siekania co kilka minut sprezentuje nam roślinną niespodziankę

Ten osobliwy przedmiot będzie co jakiś czas wytwarzał losowe roślinne składniki, które mogą ci się przydać.

Michał Oziębły

UWaga! Gorące informacje!