fbpx

AMD oficjalnie kończy wsparcie dla GCN

23 czerwca 2021,
12:12
GAMESGURU

Graphics Core Next, czyli architektura, na której bazowały liczne karty graficzne Radeon, odchodzi na emeryturę. Wysłużone GCN zostało zastąpione w pierwszej kolejności przez RDNA, a teraz za sprawą GPU z rodziny RX 6000 – także RDNA 2. Większość osób śledzących rynek spodziewało się takiej decyzji, jednak jakie konsekwencje tego działania poniosą użytkownicy starszych układów?

Karta graficzna AMD
Na skróty
  • AMD kończy wsparcie dla Radeon z rodziny 7000, 200, 300 oraz Fury.
  • Karty graficzne bazujące na architekturze GCN nie otrzymają kolejnych wersji sterowników.
  • Wyjątkowi podlegają RX 400 oraz RX 500, których rdzenie również bazują na Graphics Core Next.

Dotychczasowa architektura AMD nie była wprawdzie najlepsza pod kątem efektywności energetycznej czy wydajności względem topowych układów konkurencji. Oferowała natomiast duże wsparcie, przez co nawet leciwe modele dostawały najnowsze sterowniki, a co za tym idzie – oferowały wyższą wydajność niż karty, z którymi konkurowały za czasów swojej świetności.

Co oznacza koniec wsparcia GCN?

Na początku warto wspomnieć, że GPU, które bazują na architekturze Graphics Core Next, to układy z serii Radeon 7000, 200, 300 oraz Fury. Decyzja podjęta przez AMD skutkuje zaprzestaniem wydawania kolejnych wersji sterowników. Z pewnością nie była to łatwa decyzja, ponieważ w internecie pojawiło się nawet specjalne określenie dla utrzymywanej wydajności kart Radeon również po latach.

AMD Fine Wine

Mowa oczywiście o Fine Wine, dzięki któremu Radeon HD 7970 był w stanie znacząco wyprzedzić GTX 680 w grze Doom. Brak aktualizacji sterowników nie oznacza jednak zakończenia żywota karty graficznej. Użytkownicy wciąż będą mogli korzystać z modeli bazujących na GCN, jednak w perspektywie czasu ich wydajność będzie się pogarszać.

Historia architektury GCN oraz dalsze plany AMD

Radeony HD 7000, czyli pierwsze układy, których rdzeń został wyprodukowany zgodnie ze standardami Graphics Core Next, zostały wprowadzone na rynek w roku 2011. Trzeba zatem przyznać, że 10-letnie wsparcie może robić wrażenie. Należy również dodać, że sama architektura doczekała się wielu usprawnień, dzięki którym otrzymaliśmy takie karty, jak R9 290 czy R9 390.

Roadmap architektury Radeon

Ostatnimi GPU, które wykorzystały GCN i nie otrzymają kolejnych sterowników, są Radeony R9 Fury. Jako ciekawostkę warto dodać, że karty z rodziny Polaris, czyli między innymi RX 470, również korzystają z Graphics Core Next, jednak AMD nie zdecydowało się na ich porzucenie. Można zakładać, że te decyzje były spowodowane nieustającymi pracami nad obecnymi modelami oraz ich przyszłymi następcami.