Kiepskie kwartalne wyniki Activision Blizzard

26 kwietnia 2022,
21:03
Jacek Kowal

To był ciężki kwartał dla Activision Blizzard. Zgodnie z opublikowanym raportem finansowym notuje spadki w różnych kwestiach, od liczby aktywnych graczy aż po przychody z ich produktów.

Activision Blizzard opublikował niedawno kwartalny raport finansowy, który niestety nie jest zbyt optymistyczny.

Smutny raport Activision

Zgodnie z raportem zarówno liczba aktywnych graczy jak i sprzedaż Call of Duty mocno spadły. Zarobki firmy osiągnęły 1.7 miliarda, co wydaje się całkiem niezłym wynikiem, ale jeśli zestawimy to z zeszłorocznymi 2,28 miliardami to dostrzeżemy, że coś jest nie tak jak powinno. Dodatkowym sygnałem jest fakt, że jeszcze rok temu miesięcznie firma notowała 435 milionów aktywnych graczy. Dziś liczba ta sięga 372 milionów.

Postać skacząca na mapę w Call of Duty: Warzone
Źródło: Raven Software, Infinity Ward, Activision, Inc.

Activision twierdzi, że Call of Duty: Vanguard sprzedało się gorzej niż Call of Duty: Black Ops Cold War. Poza tym Warzone również traci zainteresowanie graczy. Jeżeli chodzi o przychody netto to Call of Duty Mobile trzyma się równie dobrze jak rok temu, ale łącznie dla całej serii Call of Duty na konsolach i komputerach kwota ta spadła. Mimo to firma nie planuje porzucać swojej marki i ciągle poszerza jej zasoby. Jeszcze w tym roku pojawć się mają Modern Warfare 2 i nowe Warzone .Activision oznajmiło, że MW2 będzie „najbardziej zaawansowaną grą w historii serii”, a Warzone będzie posiadać „oszałamiające innowacje”.

Jeżeli chodzi o inne marki

Blizzard nie może się pochwalić oszałamiającymi wynikami. Jego wyniki finansowe też były niższe niż rok temu, ale to może być usprawiedliwione brakiem większych premier. To się może szybko zmienić bowiem w planach jest dodatek do World of Warcraft, premiera Diablo Immortal na urządzenia mobilne (nastąpi ona 2 czerwaca) no i oczywiście to na co czeka najwięcej osób, czyli Diablo 4 i Overwatch 2. Prace nad oboma grami postępują ponoć bardzo dobrze.

Sytuację trochę podbudowuje wynik Kinga, który należy do Activision Blizzard od 2015 roku. Jego Candy Crush Saga zwiększył swoje przychody o 8% natomiast liczbę użytkowników wszystkich swoich produktów podniósł o ponad 10%.

Nietypowa forma raportu

Publikacja wyników Activision Blizzard nie była tradycyjna, ponieważ firma nie przeprowadziła telekonferencji ani nie przedstawiła oficjalnej prezentacji. Spowodowane jest to zapewne jej trwającym nadal przejęciem przez Miceosoft. Oczekuje się, że transakcja ta zostanie zamknięta jeszcze w ciągu tego roku podatkowego Microsoftu, który kończy się 30 czerwca 2023 roku. Co prawda umowa została już podpisana, ale rząd USA ma obiekcje. Niektórzy senatorowie obawiają się jak sprzedaż ta może wpłynąć na pracowników firmy. Pewnym jest też, że przedsiębiorstwo nie ma ostatnio łatwo. Jest ono pod ciągłą presją ze względu na kulturę organizacyjną a także kontrowersje związane z Bobbym Kotickiem, prezesem Activision Blizzard. Jest on oskarżony o ukrywanie przypadków molestowania seksualnego i wiedzę na temat nadużyć.