Zmarł Sir Clive Sinclair, twórca ZX Spectrum, legenda komputerów

17 września 2021,
22:15
Gabriela Zubek – Woźny

Nie żyje sir Clive Sinclair, jeden z autorów kultowego komputera ZX Spectrum będącego do dziś jedną z ulubionych technologicznych pozycji w historii rozwoju branży informatycznej. Brytyjczyk zmarł w wieku 81 lat po długiej walce z chorobą.

Współczesna technologia posunęła się tak do przodu, że w tym momencie gra na 4k nie sprawia praktycznie żadnego problemu, ekran nie trzeszczy, a sam komputer nie wyziewa ducha pod wpływem ilości danych, jakimi musi operować. Wszystko to jest możliwe dzięki legendom komputerowym, które stawiały coraz to dalsze kroki w dziedzinie rozwoju elektroniki i pecetów. Jedną z tych ikon jest sir Clive Sinclair (tytuł, który uzyskał w latach osiemdziesiątych od samej angielskiej głowy rodu królewskiego za swoje zasługi dla państwa brytyjskiego), twórca jednego z kamieni milowych w branży komputerowej – ZX Spectrum.

Sir Clive Sinclair zmarł w wieku 81 lat z przyczyn zdrowotnych

Lata 80. były obfite w sukcesy dla sir Sinclaira. Zasłynął on nie tylko z kieszonkowych kalkulatorów (Sinclair Executive w 1972 r.), pojazdów C5 (które pojawiły się po spektakularnym sukcesie komputerów domowych, by niestety finalnie okazać się totalnym fiaskiem), ale przede wszystkim rozpowszechnieniem samych komputerów ZX Spectrum, pierwotnie mających nazywać się ZX-82 (duchowy i techniczny dziedzic ZX-81). Nad wynalazkiem pracował nie tylko sam sir Sinclair, ale także grono innych osób, jak Steve Vickers czy Rick Dickinson(między innymi odpowiedzialny za element nieodłączny w korzystaniu z tej pięknej maszyny – klawiaturę), nadających mu kształt znany nam do dzisiaj.

Komputer ZX Spectrum
Komputer ZX Spectrum. Źródło: Wikipedia

Rzeczą, która czyniła ten komputer domowy naprawdę wyjątkowym, okazała się metoda umieszczania programów na klawiaturze, polegająca na łączeniu słów kluczowych z przypisanymi do nich przyciskami. Naturalnie nie było możliwe umieszczenie wszystkich wyrazów i przypisanie ich do jednego klawisza, więc zaczęto wykorzystywać kombinacje klawiszy, jak symultaniczne przytrzymanie wybranych opcji. Całkiem przyjemny system, jak się człowiek przyzwyczai. Kolejną cechą decydująca o ogromnym sukcesie maszyny był kolor, a mianowicie, Spectrum był jedyną opcją komputerową oferującą kolorowy odbiór obrazu, który nie kosztował (aż!) takiego majątku i zamykał się w kwocie poniżej stu funtów.

Sir Clive Sinclair z kalkulatorem Sinclair Executive
Sir Clive Sinclair z kalkulatorem Sinclair Executive

W Polsce funkcjonował odpowiednik wynalazku brytyjskiego twórcy, Timex Computer 2048, będący popularnym zamiennikiem maszyny właściciela firmy Sinclair Research, znanej również jako Sinclair Radionics (w tamtym momencie) założonej w 1961 roku. Marka została wchłonięta później przez firmę Amstrad założonej przez Alana Michaela Sugara.

Sam sir Sinclair do końca swoich dni nie zaprzestał ciągłych odkryć i badań. Odszedł w wieku 81 lat.