fbpx

Wielki błąd w Javie. Zagrożeni są Intel, NVIDIA i Microsoft

W Javie odkryto wielką lukę zabezpieczeń pozwalającą na przejęcie kontroli nad dowolnym, niezabezpieczonym serwerem. Serwisy wielkich firm są zagrożone, lecz przykładowo AMD uniknęło większych problemów.

Na skróty
  • Błąd ten działa na podstawie wadliwej instrukcji w technologii log4j współpracującej z Javą.
  • Za pomocą odpowiednio spreparowanego fragmentu kodu atakujący jest w stanie uruchomić na serwerze swój dowolny program.
  • Producenci, tacy jak Intel, NVIDIA czy Microsoft, rozpoczęli naprawę programów podatnych na ataki, z kolei AMD rozpoczęło kontrolę bezpieczeństwa pomimo tego, że nowo odkryty błąd w zabezpieczeniach nie zagraża wspieranej przez nich technologii.

NVD (National Vunerability Database) to system zarządzany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Jest to ogromna baza danych zawierająca informacje o wszystkich podatnościach systemów informatycznych, języków programowania czy ogólnodostępnych aplikacji. Ostatnio wpłynął do niej bardzo niebezpieczny wpis. CVE-2021-44228, bo pod taką nazwą został sklasyfikowany, opisuje podatność języka Java wraz ze wszystkimi napisanymi z jej pomocą aplikacji. Chodzi konkretnie o bardzo chętnie używaną bibliotekę log4j.

Sam błąd działa w mniej więcej następujący sposób: Atakujący, wykorzystując odpowiednie polecenie, sprawia, że serwer hostujący na przykład stronę internetową zapisuje w logach specjalnie przygotowany przez atakującego fragment kodu. Fragment ten zawiera instrukcję dla biblioteki log4j, która usiłuje pobrać plik z dołączonego do instrukcji linku. Po pomyślnym pobraniu następuje uruchomienie pobranego skryptu, a ten, jako że został uruchomiony przez bibliotekę log4j, posiada uprawnienia administratora.

Informacje o podatności CVE-2021-44228
Źródło: NVD

Java – kto jest zagrożony luką bezpieczeństwa?

Problem spowodowany podatnością oznaczoną CVE-2021-44228 jest bardzo poważny, głównie ze względu na fakt, że działa na Javie. Jest to uniwersalny język programowania stosowany zazwyczaj w aplikacjach pracujących na Windowsie czy Androidzie, ale również na stronach internetowych.

AMD poinformowało, że wszystkie wspierane przez nich programy są odporne na lukę w systemie log4j. Co nie zmienia faktu, że firma zapowiedziała natychmiastowe kroki w celu rozwiązania problemu i udzielania pomocy innym korporacjom. Sytuacja oprogramowania wspieranego przez Intela jest nieco gorsza. Co najmniej 9 programów rozwijanych przez tego producenta jest zagrożonych. Mowa między innymi o technologii Intel Datacenter Manager oraz Intel System Studio.

Zdjęcie kodu w hackerskim stylu
Źródło: Freepik

NVIDIA oraz Microsoft nie poinformowali dotychczas, jakie wspierane przez nich programy są zagrożone atakiem ze strony nowego, poważnego błędu w Javie. Ich sytuacja zdaje się być trochę lepsza od sytuacji konkurencji, ponieważ sam Microsoft opiera większość swoich wewnętrznych systemów na autorskiej technologii dotNET.

Jeśli wspominamy o Javie i stworzonych za jej pomocą aplikacjach i grach, nie możemy zapomnieć o Minecrafcie. Twórcy poinformowali na swojej stronie, jak zabezpieczyć serwer Minecraft. Warto wspomnieć, że luka ta nie zagraża serwerom działającym na najnowszej wersji 1.18.

Kiedy problem zostanie rozwiązany?

Aktualnie National Vunerability Database nie podaje daty finalnego rozwiązania tego problemu. Organizacja informuje, że każdy powinien zaktualizować wszystkie posiadane biblioteki współdziałające z log4j do najnowszej wersji. Twórcy samej technologii zapowiedzieli w najbliższym czasie naprawienie wadliwie działającej instrukcji, co powinno uchronić wiele systemów przed przejęciem i uszkodzeniem.