Ostatnimi laty w każdej grze znajduje się coraz więcej mikropłatności. Jednym z ich rodzajów są lootboxy, które jak wynika z badań, są dla wielu pierwszym krokiem do uzależnienia od hazardu. Duża grupa osób jest narażonych na utratę setek jak nie tysięcy złotych w ten sposób.
Wszystkie kraje mają problemy z lootboxami
Wielka Brytania nie jest pierwszym krajem, który miał debatę na temat zmiany praw dotyczących hazardu. W Hiszpanii zostały podjęte dokładne kroki, by utrudnić wpędzanie młodzieży i bardziej podatnych w ten problem. Minister Kultury Nadine Dorries, po dwudziestu dwóch miesiącach rozmów, piętnastu badaniach i opinii wielu ekspertów, doszła do odmiennych wniosków niż wszyscy.
Naszym zdaniem, byłoby przedwczesnym podjęcie działań w celach stworzenia regulacji, bez wcześniejszych starań wobec liderów branży, by zapewnić ochronę dzieciom, młodszym ludziom i wszystkim graczom
Minister Kultury Wielkiej Brytanii – Nadine Dorries
Swoją decyzję uzasadnia przez to, że nie można wymienić „nagród” na prawdziwe pieniądze. Z czym nie zgadza się nawet Brytyjska Komisja Hazardowa. Zamierzają poprzez rozmowy ze studiami, doprowadzić do popraw, których pierwsze efekty mamy zobaczyć już w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku.
Pozostawienie firm, by same zarządzały sobą, jest przepisem na tragedię. Istnieje co prawda plan zapasowy, że jeżeli „uznamy to za potrzebne do ochrony dzieci, młodych ludzi i dorosłych” Wielka Brytania wprowadzi zmiany prawne. Pozostaje jednak na ustach pytanie:
Ile osób będzie miało zrujnowane życie zanim dojdzie do takich obostrzeń?