Diablo Immortal – koniec mikro, a początek makropłatności?

5 lipca 2022,
22:34
Mateusz Żygadło

Do jakiego stopnia mogą dojść mikropłatności w grach? Blizzard demonstruje w Diablo Immortal, że jak na razie granicą jest wybudowanie domu. Jednorodzinnego, wolno stojącego.

Diablo Immortal Strona główna sklepu
Na skróty
  • Diablo Immortal osiągnęło olbrzymi sukces – 8,5 miliona pobrań i 24 milionów dolarów na samych urządzeniach mobilnych.
  • Cena ulepszenia postaci do maksymalnego stopnia to, zależnie od szczęścia, od 2,6 do 5 milionów złotych.
  • W grze istnieje dostatecznie dużo systemów kupowania rzeczy, by pogubić nawet weteranów.

Nie można się kłócić, że Diablo Immortal odniósł olbrzymi sukces. Ponad 8,5 miliona pobrań i zarobienie kwoty 24 milionów dolarów na samych urządzeniach mobilnych to niewiarygodne liczby. Blizzard osiągnął je jednak poprzez zatrważającą ilość uzależniających mikropłatności.

Jednoręki bandyta legendarnych klejnotów

Blizzard zaskoczył wszystkich tym, jak zrealizował mechanikę mikropłatności w swojej najnowszej produkcji. Wiedzieliśmy, że się pojawią, jak w każdej grze free2play. Jak się jednak okazało, Diablo Immortal należy do gier pay2win. Zapłacenie kilku czy kilkunastu złotych przy końcowych poziomach w świetnej darmowej grze jest akceptowalne przez większość osób, natomiast potrzeba wydania 540,000 euro (prawie 2,6 miliona złotych), aby mieć postać z najlepszym ekwipunkiem to już „drobna” przesada. Jeśli nie mamy szczęścia, ta kwota może wzrosnąć nawet do miliona euro (czyli prawie 5 milionów złotych). Na Reddicie gra zamiast pay-to-play jest już nazywana pay-to-unlock-more-ways-to-pay. Nic też dziwnego, jeśli można wybudować dom za mniejsze pieniądze niż ulepszyć postaci w grze.

Ta astronomiczna kwota jest związana z mechaniką legendarnych klejnotów. Po każdym skończonym lochu, przed którego startem wydamy 25 euro, by mieć szansę w ogóle je otrzymać, dostajemy ich tylko dziesięć. Jakość klejnotów jest mierzona w gwiazdkach:

  • 1 gwiazdka – 75% szansy na otrzymanie
  • 2 gwiazdki – 20% szansy na otrzymanie
  • 3 gwiazdki – 3.75% szansy na otrzymanie
  • 4 gwiazdki – 0.2% szansy na otrzymanie
  • 5 gwiazdka – 0.05% szansy na otrzymanie

Oznacza to, że klejnot z pięcioma gwiazdkami otrzymamy statystycznie raz na dwa tysiące klejnotów. Daje nam to jeden na dwieście prób. Czyli 5000 tysięcy euro na jeden losowy. Najprawdopodobniej jeszcze nie ten, który potrzebujemy, ponieważ do wymaksowania postaci potrzeba sześciu klejnotów. W tej chwili w grze znajdują się 32 wersje tych przedmiotów, z których każdy daje inny efekt.

Diablo Immortal Fanowski Symulator Rift
Symulator zdobywania legendarnych klejnotów. Przy moim szczęściu dostałbym jeden po wydaniu prawie 60 tysięcy złoty.

Całość tego systemu jest jeszcze legalna. Mimo, że jest to hazard dostępny dla nieletnich, to mechanika lootboxów nie jest objęta prawem. Zmienia się to jednak powoli, chociażby w Hiszpanii.

Pozostałe systemy wyłudzania pieniędzy w Diablo Immortal

Nie można inaczej nazywać systemów stworzonych przez sztab behawiorystów i psychologu, by zmaksymalizować zarobki. Jak widać poniżej, nawet weterani pogubią się w meandrach rzeczy, które można zakupić.

Waluty

W Diablo Immortal znajdują się aż trzy waluty. Są to:

  • złoto;
  • platyna;
  • wieczne kule.

Każdą z można kupić w sklepie lub zdobyć w bardzo małych ilościach w grze.

Diablo Immortal strona sklepowa z Wiecznymi Kulami
Ceny europejskie są identyczne jak w USA. Płacimy jednak w euro zamiast w dolarach.

Akcesoria Kosmetyczne

Najmniej kontrowersyjna rzecz, gdyby nie to że są one przypisane do postaci. Jeśli więc wydaliśmy 20 euro na przedmiot dla jednej z postaci, nie będzie on dostępny dla żadnej innej.

Ceny są od 15 do 25 euro.

Karnet Bojowy Premium

Czyli smutny standard, do jakiego przyzwyczaiły nas darmowe gry. Co poziom lub kilka dostajemy nieodpłatne przedmioty. Jeśli jednak chcemy dostawać lepsze, musimy zapłacić. Można też wykupić możliwość natychmiastowego wbicia 14 poziomów.

Karnet Bojowy kosztuje 4.99 euro, natomiast odblokowanie poziomów już 14.99 euro.

Rzadkie materiały do ulepszeń

Nie do zdobycia bez kupienia, a dodatkowo Błyszczący Odłamek i Kamienie Przekucia są drogie. Żeby ułatwić zrozumienie ich prawdziwej ceny, kosztują one 100 Wiecznych Kul. Nie da się jednak jednorazowo kupić takiego zestawu. Możemy zaopatrzyć się albo w dwa razy zestaw po 60 (za dwa euro) albo od razu w 300 (zapięć euro). Standardowa taktyka, by zmusić gracza do wydania większej ilości pieniędzy.

Przyszłość serii Diablo

Wszystkie te metody mikropłatności nie napawają optymizmem do powstającego Diablo 4. Blizzard zobaczył teraz, ile może zarobić na wykorzystywaniu graczy i – z materialnego punktu widzenia – miałoby olbrzymi sens, gdyby to powtórzył. Developerzy mówią inaczej, ale jak będzie faktycznie, zobaczymy dopiero w przyszłości.

Pomimo wszystkich metod mikropłatności, Diablo Immortal należy do jednej z najlepszych gier na urządzenia mobilne na dzień dzisiejszego. Jednak im dalej dojdziemy w grze i im bardziej będziemy wchodzić w interakcje z innymi graczami, tym więcej wydamy. Jednym ze zjawisk jest wyrzucanie nie płacących graczy z lochów, ponieważ „nie wnoszą oni nic do zdobywania legendarnych klejnotów”. Dla osób czekających na Diablo 4 lub chcących coś, co jest prawdziwym free2play pozostaje Path Of Exiles. Są w nim mikropłatności, ale pojawiają się w grze dość późno i sięgają kilkudziesięciu złotych maksymalnie.