fbpx

W tym roku w branży gier pracę straciło kilka tysięcy osób

12 grudnia 2023,
17:15
Jacek Kowal

W tym roku branża gier straciła około 9000 pracowników. Jakie są powody tak znaczących redukcji personelu?

Widok z gry Dead Island 2

Nie da się ukryć, że 2023 był rokiem nierównym. Z jednej strony pojawiło się wiele interesujących produkcji, ale z drugiej wiele firm znacząco redukowało swój personel. Jacy producenci postawili pożegnać swoich pracowników?

Masowe zwolnienia programistów w 2023

Wyliczenia pochodzą ze strony videogameslayoffs.com, gdzie Farhan Noor, Senior Software Engineer w AppsGenii Technologies, śledził sytuację zwolnień przez cały obecny rok. Według jego szacunków w tym roku w topce rozwiązujących umowy jest aż pięć przedsiębiorstw. Są nimi:

  • Unity – 1165 zwolnień;
  • ByteDance – 1000 zwolnień;
  • Embracer Group – 964 zwolnienia;
  • Epic – 830 zwolnień;
  • Amazon – 715 zwolnień;

Warto pamiętać, że nie są to jedyne firmy, które masowo rozwiązywały umowy ze swoimi pracownikami. Do innych należą między innymi Xbox Game Studios, Sony Interactive Entertainment, CD Projekt, Ubisoft, Blizzard, Electronic Arts, Take-Two, Team17 i Frontier Developments.

Dodatkowo z powodu trwającej restrukturyzacji Embracer Group w poniedziałek zamknięto studio TimeSplitters, w związku z czym z pracą pożegnało się 80 osób. To wszystko ma jednak pewien powód, który konsultant branżowy Serkan Toto wyjawił niedawno w wywiadzie dla GamesIndustry.biz.

Znaczenie wydajności wyraźnie wzrosło na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy. Obecnie dużo uwagi przykłada się do redukcji kosztów i zarządzenia szczuplejszymi zespołami. Na dyrektorów studiów spadła presja ograniczania wydatków, a największymi są niestety ludzie, którym trzeba zapłacić za ich pracę.

Na każdym rynku są momenty ekspansji i wycofania. Podczas pandemii Covid-19 doświadczyliśmy znaczącego wzrostu liczby gier, przez to tworzyło się wiele nowych studiów, a także sporo było przejmowanych. Teraz natomiast sytuacja się zmieniła i twórcy zwyczajnie muszą się do niej dostosować.

Serkan Toto