Ruszyła alfa Elite Dangerous: Odyssey. W planach cztery fazy rozwoju gry

Gry wyprzedziły nieco rzeczywistość i to właśnie w nich zwykły człowiek ma okazję przechadzać się po dalekich planetach. Albo będzie miał. Tak jak w Elite Dangerous: Odyssey, które niedługo zaoferuje nam taką możliwość.

29 marca 2021
Na skróty
 • Dzisiaj wystartowała alfa Elite Dangerous: Odyssey.
 • Twórcy gry podzielili jej rozwój na cztery fazy.
 • W pierwszym etapie będziemy mogli już podejmować się różnych zadań oraz wchodzić w interakcję z innymi graczami.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami twórcy Elite Dangerous dotrzymali terminów, a nowe rozszerzenie do gry o podtytule Odyssey trafiło dzisiaj do wersji alfa. Aby ograć tytuł, będzie nam oczywiście niezbędna podstawowa wersja gry, do której przypiszemy ten dodatek (dostępny aktualnie w przedsprzedaży).

Dla przypomnienia, Elite Dangerous: Odyssey ma wprowadzać do gry dodatkowe elementy, takie jak eksploracja obcych planet na piechotę, nowe misje, które możemy wykonać w różny sposób, oraz więcej niewidzianych wcześniej lokacji.

Cztery fazy rozwoju Elite Dangerous: Odyssey

Umieszczenie Odyssey w alfie oznacza, że prace nad rozszerzeniem nadal trwają. Co więcej, twórcy gry ogłosili, że podzielili rozwój gry na cztery etapy. Każdy z nich skupi się na innym aspekcie rozszerzenia, co z jednej strony pozwoli graczom stopniowo wczuwać się w jej świat, a z drugiej pomoże określić, które kwestie wymagają jeszcze usprawnienia.

I tak rozpoczynająca się dzisiaj faza dotyczyć będzie pierwszych kroków, jakie postawimy w świecie Elite Dangerous: Odyssey. Ograniczeni zostaniemy do jednego systemu gwiezdnego, aby jak najbardziej zwiększyć liczbę interakcji między graczami, a w międzyczasie wykonamy początkowe misje. Nacisk zostanie położony na podstawowe systemy rozgrywki i tworzenie sieci.

Faza druga skupi się na walce i broni. Wraz z nią zyskamy możliwość kupowania własnych statków i wykonywania zadań w sąsiednich systemach. Faza trzecia z kolei to czas na eksplorację oraz pierwsze spacery po obcych planetach. Wreszcie, faza czwarta na warsztat weźmie zgodność wszystkich systemów, a także doda więcej różnych rodzajów statków.

Dokładną rozpiskę wszystkich elementów wprowadzanych w kolejnych etapach znajdziecie na grafice poniżej.

Plan rozwoju alfy Elite Dangerous: Odyssey
Plan rozwoju alfy Elite Dangerous: Odyssey. Źródło: Forums Frontier

Rozszerzenie Odyssey – wymagania na PC

Kilka dni przed podzieleniem się fazami rozwoju gry jej twórcy podali również wymagania sprzętowe, jakie będą musiały spełniać nasze komputery dla optymalnej rozrywki. Zaznaczyli jednak, że wymagania te mogą ulec zmianie w późniejszym czasie, w trakcie rozwijania gry.

Wymagania zalecane (wysokie ustawienia/1080p):

 • Procesor: Intel Core i5-8600K / AMD Ryzen 5 1600 (zalecane powyżej 4 GHz)
 • Pamięć: 12GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 5500
 • Miejsce na dysku: 60GB

Wymagania minimalne (niskie ustawienia/720p):

 • Procesor: Intel Core i5-4590 / AMD FX-4350
 • Pamięć: 8GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 770 / AMD Radeon R9 280X
 • Miejsce na dysku: 60GB
Powierzchnia planety w Elite Dangerous: Odyssey
Odyssey obiecuje spacery po obcych planetach. Źródło: Steam

Dorota Żak

Absolwentka UJ, nałogowo ogląda filmy, żeby utrzymać status filmoznawcy. W wolnym czasie można znaleźć ją z książką i koniecznie z kubkiem dobrej herbaty pod ręką. Dalej smuci ją zakończenie trylogii Mass Effect, ale gdyby do końca życia miała grać tylko w jedną grę, pewnie padłoby na Fallout: New Vegas.
UWaga! Gorące informacje!