Plany AMD odnośnie do Zen 3+ wyciekły do sieci

21 maja 2021,
22:29
Krystian Ławniczak

W niedawnym artykule pisaliśmy o odświeżonej wersji desktopowych procesorów Zen 3. Jak się jednak okazuje, pierwsze w kolejności będą jednostki laptopowe pod nazwą kodową Rembrandt-H, które zaoferują kilka usprawnień i zagoszczą na nowym gnieździe w postaci FP7.

Mobilna wersja procesora Ryzen
Na skróty
  • Według grafiki, która wyciekła do sieci, AMD ma w planach wypuszczenie w 2022 roku jednostek mobilnych opartych na Zen 3+.
  • Nowe układy o nazwie Rembrandt-H miałyby zaoferować nowe standardy, takie jak PCIe Gen 4 czy obsługę pamięci DDR5.
  • Oprócz wspomnianych jednostek można zauważyć, że AMD planuje wprowadzić procesory z serii Van Gogh oraz Dragon Crest, które miałyby bazować na architekturze Zen 2.

Po raz kolejny za ujawnienie informacji odpowiedzialny jest użytkownik Twittera znany jako Vegeta. Podał on bowiem cele AMD związane z nadchodzącymi układami dla urządzeń mobilnych. Plany, które wyciekły do sieci, jasno wskazują na premierę Zen 3+ w 2022 roku.

Zen 3+, czyli niższa litografia oraz nowe standardy

Rembrandt-H ma przynieść ze sobą proces technologiczny w postaci 6 nm, PCIe generacji czwartej, interfejs USB 4, grafikę w formie Navi 2, obsługę standardu pamięci DDR5 oraz LPDDR5, a TDP omawianych jednostek ma sięgać 45 W. Niewykluczone, że AMD wprowadzi także CPU o niższym poborze mocy skierowane do urządzeń o mniejszych wymiarach, pod postacią Rembrandt-U.

https://twitter.com/Broly_X1/status/1395434495923343364

Wspomniane procesory mają trafić zarówno do laptopów, jak i urządzeń pokroju tableta czy komputerów 2w1. Z pewnością niższa litografia Zen 3+ odciąży układy chłodzenia, a co za tym idzie – nawet mocniejsze CPU znajdą swoje miejsce w małych jednostkach.

Oprócz Zen 3+ AMD chce wprowadzić CPU oparte na Zen 2

Według grafiki na rynek zostaną wypuszczone także komputery oparte na serii Van Gogh oraz Dragon Crest. Procesory APU z obydwu rodzin mają trafić do produktów premium, które również zostały oznaczone jako urządzenia mobilne. Całość miałaby bazować na rdzeniach Zen 2 ze wsparciem układu graficznego w postaci Navi 2, a deklarowane TDP pozostałoby w obrębie 9 W.

Roadmap procesorów AMD

Na uwagę zasługuje również Barcelo-U, które miałoby współistnieć z układami o architekturze Zen 3+. Biorąc pod uwagę plany osadzone w 2022 roku, można zakładać, że o pierwszych modelach z nowymi procesorami usłyszmy na targach CES, które odbędą się na początku stycznia w Las Vegas.