Wysyłka pamięci Kingston DDR5 rozpocznie się w 3. kwartale 2021 roku

7 maja 2021,
23:15
GAMESGURU

W świecie sprzętu komputerowego rozwój jest nieunikniony. Po kilku generacjach platform opartych na pamięciach DDR4 przyszła kolej na nowość. Już od dłuższego czasu wiemy o nadchodzących modułach DDR5, które mają przynieść ze sobą wiele korzyści. Do producentów planujących wprowadzenie kości na rynek dołączył także Kingston, a ich RAM ma być przystosowany do podkręcania.

Kości pamięci Kingston
Na skróty
  • Kingston planuje rozpocząć wysyłkę pamięci DDR5 w 3. kwartale 2021 roku.
  • Nowe kości mają oferować znaczną poprawę w kwestii taktowań.
  • Moduły DDR5 trafiły już do producentów płyt głównych.

Producent pamięci ujawnił, że rozpoczął przygotowywanie modułów również z myślą o podnoszeniu taktowań przez entuzjastów. Ponadto pierwsze egzemplarze trafiły już do podmiotów odpowiedzialnych za płyty główne, takich jak Asus, Gigabyte czy MSI.

RAM DDR5 od Kingston – premiera tuż za rogiem

Według amerykańskiego przedsiębiorstwa nowe kości będą zgodne z profilami XMP oraz mają umożliwiać ręczną regulację z opcją ustawienia napięcia powyżej 1.1 V. Producent wydał także oświadczenie związane z nowymi modułami.

Kingston Technology Company, Inc., światowy lider w produkcji pamięci i rozwiązań technologicznych, ogłosił dzisiaj, że wysłał do swoich partnerów zajmujących się płytami głównymi moduły DDR5 z możliwością podkręcania, aby rozpocząć kwalifikacje na platformie pamięci nowej generacji. Firma Kingston zaprojektowała swoje moduły DDR5 ze wstępnie ustawionym profilem XMP, ale także umożliwiła partnerom zajmującym się płytami głównymi ręczną regulację układu scalonego odpowiedzialnego za zarządzanie energią (PMIC) poza specyfikację 1,1 V DDR5, umożliwiając w ten sposób maksymalną elastyczność przetaktowywania. Kingston spodziewa się, że swoje rozwiązania DDR5 dostarczy w trzecim kwartale.

Walidacja pamięci wymaga współpracy całego ekosystemu komputerowego, a firma Kingston w ciągu swojej 33-letniej historii nawiązała bliskie kontakty z wiodącymi producentami płyt głównych i chipsetami. Ten krok stanowi kontynuację procesu wprowadzania na rynek wiodących rozwiązań pamięci o wysokiej wydajności i możliwości przetaktowywania pod koniec tego roku.

Kingston Technology

Jak można zauważyć, DDR5 jest naprawdę blisko, a w planach są już nawet szybsze moduły, podobnie jak to miało miejsce przy obecnej generacji pamięci.

Co może zaoferować nam RAM DDR5?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na częstotliwość, bo ta ma zaczynać się od wartości 4800 MHz i dochodzić do ponad 5,5 GHz. Z pewnością zmianie ulegną także opóźnienia oraz sama pojemność w stosunku do pojedynczego układu. Warto także dodać, że TeamGroup wspominał o możliwości podniesienia napięcia nowych kości do 2,6 V przy chłodzeniu ciekłym azotem.

Moduły RAM

Niewiadomą pozostaje wciąż jednak cena omawianych modułów oraz platforma, która przyniesie ze sobą obsługę nadchodzącego standardu. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doniesienia o Zen 4, można zakładać, że jako pierwsze pojawią się płyty główne dedykowane procesorom AMD kolejnej generacji ze wsparciem dla pamięci DDR5.