fbpx

Joipaw, czyli konsola dla psów. Gry wideo również dla czworonogów

Powiedzmy sobie szczerze: nasi czworonożni przyjaciele zasługują na dużo więcej uwagi niż jesteśmy w stanie im często poświęcić. Joipaw poprzez stworzenie konsoli dedykowanej dla psów ma na celu ułatwienie im przetrwania codziennej rozłąki oraz jednoczesnego dbania o ich zdrowie. Na pewno to rozwiązanie nie zastąpi fizycznej bliskości ale ma potencjał i jest interesujące.

Na skróty
  • Do sprzedaży trafiła konsola do gier dla psów.
  • Twórcami Joipaw są Dersim Avdar i Marco Jenny.
  • Projekt ma za zadanie poprawić jakość życia pupili.

Firma Joipaw to brytyjski startup, który został stworzony z myślą o domowych pupilach, jakimi są psy i zwierzęta będące częścią ludzkiej społeczności. Założyciele są pasjonatami gier wideo, aktywności na świeżym powietrzu i zdrowego stylu życia. Celem projektu jest dążenie do lepszego zrozumienia, pomoc w dbaniu o zdrowie i samopoczucie naszych czworonożnych przyjaciół i jeszcze większe włączenie ich do naszego życia poprzez pokazanie światu jak bardzo są inteligentni.

Pies w wirtualnej rzeczywistości – jak sztuczna inteligencja ma nas do siebie zbliżyć?

Joipaw zostało założone przez Dersima Avdara i Marco Jenny’ego z myślą o łagodzeniu nudy i lęku separacyjnego dla szczeniaka imieniem Kawet należącego do współwłaścicieli firmy. Gdy nie mogli poświęcić mu wystarczającej uwagi, której potrzebował, twórcy zdali sobie sprawę z tego, iż pomysł ma większy potencjał. Przeprowadzone w 2017 roku badania nad zapewnieniem stymulacji umysłowej u psów z wykorzystaniem ich interakcji z komputerem, która według nich ma korzystny wpływ na starzejące się psy, są dobrym wstępem do zgłębienia i rozwinięcia tematu.

„Nasz cel jest prosty: pomóc każdemu psu na planecie prowadzić dłuższe, zdrowsze i szczęśliwsze życie. Robimy to zmieniając codzienne fizyczne i umysłowe treningi w zrównoważony styl życia dzięki naszej konsoli, grom i trackerowi do noszenia.”

Joipaw

Czym jest konsola Joipaw?

Konsola Joipaw to ekran dotykowy dostosowany do psich potrzeb. Zwierzaki mogą bawić się nosem na ekranie i zostają za to nagradzane. Podstawa wyświetlacza ma regulowaną wysokość i automatyczny dozownik smakołyków uruchamiany przez interaktywne gry logiczne. Jak klasyczne wyzwanie polegające na walnięciu kreta czy wyborze większej ilości bąbelków po którejś ze stron obrazu.

Urządzenie posiada mikrofon i kamerę full HD, jest odporne na ślinę, a czuły tracker na obroży psa ma również pozwolić na dodatkową kontrolę nad niektórymi grami. Platforma zapewnia nie tylko najlepiej opracowane przez siebie modele interakcji i gry poznawcze. Mamy na niej także możliwość stworzenia własnego profilu i zarządzania nim. Podobnie jak w aplikacjach zdrowotnych z jakich korzysta wiele osób na swoich smartfonach, smartwatchach czy innych urządzeniach.

„Nasza firma oferuje holistyczne podejście do profilaktyki zdrowotnej psów. Łączymy zarówno stymulację poznawczą, jak i fizyczną w postaci dostosowanej do potrzeb psa konsoli, urządzenia do noszenia oraz platformy programowej, która pozwala śledzić wskaźniki zdrowia Twojego psa.”

Dersim Avdar, współwłaściciel Joipaw

Dane zbierane przez platformę zdrowia mają dzięki algorytmom sztucznej inteligencji zwrócić naszą uwagę na wczesne sygnały świadczące o tym, że ze zdrowiem lub samopoczuciem pupila może być coś nie tak i kiedy konieczna staje się wizyta u weterynarza. Projekt ma również wspomóc walkę z demencją u psów. Jej objawami są między innymi dezorientacja, niepokój, zmiana rytmu dobowego, lęki czy nietrzymanie moczu.

Dzięki zdalnemu monitorowi możemy zobaczyć i usłyszeć, co u naszego pupila i oczywiście dzielić się godzinami rozrywki i budowania więzi ze swoim zwierzakiem podczas gier i zajęć, śledząc także najnowsze wyniki badań naukowych nad psami.

Konsola Joipaw ma zapewnić rozrywkę dla piesków, a będąc w jej temacie. Xbox przygotował coś co ma zadbać w te mroźne dni o zdrowie, samopoczucie i bezpieczeństwo naszego pada, a mianowicie doczekał się on własnego ubranka!