Codzienna dawka planszówkowych nowin!

Wracaj do nas regularnie i bądź na bieżąco!

Jak się mądrze zasłodzić – Cuksy. Recenzja.

26 sierpnia 2024,
23:19
Aleksandra Danowska

„Cuksy” to logiczna gra dla jednego gracza. Do rozgrywki nie potrzeba dużo miejsca – wystarczy mieć gdzie położyć pudełko, małe karty  i kilka elementów. Dobrze wziąć głęboki wdech, zrobić wydech, skupić się i rozpocząć rozwiązywanie zadań.

Cuksy - pudełko

Cuksy to raczej proste zagadki, które dorosły dość szybko rozwiąże. Dla dziecka łamigłówki na wyższych poziomach mogą być początkowo zbyt trudne, ale to pozwoli mu sięgnąć po grę za jakiś czas, by zmierzyć się z kolejnymi zadaniami.
Z pewnością dobrze posiadać orientację przestrzenną, by umieć dopasować tetrisowe klocki do nadrukowanych cukierków. Ktoś, kto to od razu widzi, nie ma problemu z przechodzeniem do kolejnych zadań. Inni muszą chwilkę pogłówkować ;)
Dla graczy, którzy mają za sobą wiele logicznych rozgrywek tego typu, pozostanie niedosyt. Na szczęście w internecie znajdują się kolejne łamigłówki (80 zadań podzielonych na cztery poziomy trudności). To pozwoli dłużej cieszyć się grą.
Ja spędziłam bardzo przyjemne niedzielne przedpołudnie mierząc się z zadaniami najpierw z Cuksów, a potem ze specjalnej stronki. Z pewnością do zagadek wrócę za jakiś czas.

7 /10
Ocena redakcji
serwisu GamesGuru
  • Proste reguły
  • Zróżnicowany poziom zadań
  • Dobre wykonanie
  • Ładna oprawa graficzna
  • Dodatkowe zagadki w internecie
  • Zbyt łatwe zagadki dla graczy zaprawionych w gry logiczne

Jeśli nie macie z kim grać, a chcielibyście nieco pogłówkować, przychodzą z odsieczą gry logiczne dla jednego gracza. Jest kilka znanych marek specjalizujących się w tego typu grach. Coraz częściej nasze rodzime wydawnictwa włączają do swojej oferty jednoosobowe gry logiczne. Hotel, Ptaki, a obecnie Cuksy to logiczne zagadki przeznaczone raczej dla mniej doświadczonych lub młodych graczy. Wydane zostały przez Muduko, które specjalizuje się w grach dla młodszych i rodzinnych. Pudełkowo polecane od siódmego roku życia, ale bystry sześciolatek powinien już umieć rozwiązać przynajmniej początkową pulę zadań.

Cuksy - elementy gry

Jakie śliczne wnętrze pudełka!

Cuksy mają śliczne, słodkie ilustracje na pudełku. Również wnętrze gry przyciąga wzrok. Ale oprócz atrakcji wizualnych pełni też rolę pola gry. Namalowane we wnętrzu spodniej części pudełka cukierki są wykorzystywane do rozwiązywania łamigłówki. Do tego jest też kilka tetrisowych kształtów i zestaw 60 zagadek podzielonych na cztery stopnie trudności. Wszystko wykonane jest porządnie, ilustracje są ładne i przejrzyste. Instrukcja to zaledwie dwie niewielkie strony – reguły gry są niezmierne jasne i przystępne. Poznanie kilku graficznych oznaczeń na kartach pozwala od razu zasiąść do rozgrywki. Możemy zacząć od dowolnego zadania, ale lepiej jednak rozgrzać szare komórki przechodząc przez karty od początku.

Cuksy - wnętrze pudełka

Każde zadanie wskazuje zestaw żetonów, jakie należy użyć do rozwiązania. Każdy z nich musi zostać wykorzystany, żaden nie może wychodzić poza pole gry czy zachodzić na inny kształt. A ponieważ są jednostronnie zadrukowane, to nie można robić lustrzanych ich odbić. Choć czasami bardzo by się przydały 🙂

O, cukierek

Choć motyw przewodni jest uroczy, to po jakimś czasie zapomina się, że gramy cukierkami. Skupienie przy zagadkach jest niezbędne, bo każde zadanie ma tylko jedno rozwiązanie. Gdy jesteśmy pewni, że prawidłowo poukładaliśmy tetrisy, możemy to sprawdzić obracając daną kartę na drugą stronę – prezentuje ona prawidłowe rozwiązanie, czyli poprawne ułożenie klocków.

Cuksy - rozwiązanie zadania

Jeśli się pomyliliśmy – nie szkodzi. Zawsze możemy wrócić do tego zadania i spróbować ponownie się z nim zmierzyć. Zaletą gier logicznych jest to, że raczej trudno zapamiętać rozwiązanie. Dzięki temu można za jakiś czas znów usiąść do gry.

Hotel, Ptaki, Cuksy, czyli sporo zagadek

Przed Cuksami Muduko wydało Hotel i Ptaki, również gry logiczne dla jednego gracza. Każda z nich ma inny sposób podpowiedzi. Wszystkie jednak wykorzystują pudełko jako pole gry i mają karty z zadaniami. Hotel i Ptaki posiadają trójwymiarowe figurki, które trzeba odpowiednio rozmieścić.

W Hotelu potworki mieszkają na różnych piętrach. Niektóre się lubią, inne wręcz przeciwnie, nie mogą przebywać nawet na tym samym piętrze. Każde zadanie ma cząstkowe podpowiedzi, które mają naprowadzić na rozwiązanie. Jest kilka ikonek o różnym znaczeniu, co początkowo utrudnia płynne rozwiązywanie, bo trzeba sprawdzać co znaczą. Jednak po kilku zagadkach już się pamięta ich znaczenie i zabawa idzie płynnie. Każde zadanie prezentuje, jakie potworki należy użyć do jego rozwiązania – im trudniejsza zagadka, tym więcej postaci w niej występuje. Niemniej dla mnie rozwiązanie 60 zagadek nie stanowiło problemu. Dzieciakom z pierwszych klas szkoły podstawowej zabawa może sprawić na dłużej więcej frajdy.

Hotel - łamigłówka

Ptaki mają podobny do Hotelu system zagadek. Tutaj jednak ptaszki rozmieszcza się przyczepiając je na krawędzi pudełka. Mnie jednak wygodniej było układać je na stole, gdy sprawdzałam, czy wszystko jest prawidłowo ustawione. Na kartach jest kilka specjalnych oznaczeń, które stanowią podpowiedzi do rozwiązania. Niekiedy tych wskazówek było w nadmiarze, bo bez ostatniej czy przedostatniej można już było prawidłowo ustawić ptaki. Jednak z pewnością dla mniej wprawionych graczy każde naprowadzenie jest cenne.

Ptaki - łamigłówka

Z tych trzech gier najbardziej lubię system wskazówek występujący w Ptakach. Mimo iż gra okazała się raczej łatwa, to bardzo dobrze się przy niej bawiłam. Największym wyzwaniem dla mnie były Cuksy, choć i one nie przysporzyły mi zbyt wielu trudności.

Wszystkie gry mają dodatkowe zagadki dostępne w internecie. Linki do odpowiednich stron znajdują się w serwisie Muduko. Po rozwiązaniu zadań z kart z gry warto sięgnąć po dodatkową pulę zabawy. Trzeba mieć na uwadze, że do rozwiązania zadań z sieci należy posiadać egzemplarz gry.

A jeśli miałabym uporządkować gry w kolejności frajdy jaką miałam z grania to wygrywają Cuksy, Ptaki zajmują drugie miejsce, a Hotel niestety zamyka tę stawkę.

Cuksy - karty

Posmakowałam Cuksów dzięki współpracy barterowej z Wydawnictwem Muduko. Ptaki wypożyczyłam od Sportowców na planszy, a Hotel pochodzi z moich prywatnych zbiorów.

Aleksandra Danowska

Gram w gry planszowe i karciane, rozwiązuję łamigłówki, kolekcjonuję gry. Lubię wykreślanki i gry, w które może grać jedna osoba. Uwielbiam też czytać.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najpierw najnowsze Najpierw najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze