fbpx

Gra o Tron – 15 najlepszych ciekawostek z serialu na podstawie prozy Martina

Gra o Tron to jeden z najpopularniejszych seriali na świecie, który ma ogromną rzeszę fanów. Występują w nim różne ciekawostki, nawiązania oraz tajemnice. Zebraliśmy 15 najlepszych — docenią je szczególnie prawdziwi fani sagi George’a R.R. Martina.

6 listopada 2022

Miłośnicy fantasy z pewnością znają Grę o Tron. To najpopularniejsza ekranizacja prozy, która cieszy się ogromną popularnością oraz pozytywnymi opiniami widzów. Warto wiedzieć, że w serialu występuje naprawdę dużo ciekawostek – niektóre są związane także z jego produkcją i nie tylko. Gra o Tron kryje wiele tajemnic, a my postaramy się odkryć najciekawsze. Wybraliśmy 15 ciekawostek, które zdecydowanie będą interesujące dla fana sagi George’a R.R. Martina.

Świat przedstawiony w Grze o Tron jest bardzo rozbudowany. Występują tu setki postaci, różne lokacje, ważne przedmioty itd. Nic dziwnego więc, że z ekranizacją sagi jest związane tak wiele ciekawostek. Nasza selekcja obejmuje kwestie związane z produkcją, serialem czy też samą prozą Martina.

George R.R. Martin w serialu, rekwizyty z serialu, jako pamiątka lub kurs języka Dothraków – sprawdź 15 najlepszych ciekawostek z serialu Gra o Tron

Poniżej zbieramy tylko wyselekcjonowane ciekawostki, które zdecydowanie zostaną docenione przez fanów Gry o Tron. Warto wiedzieć, że niektóre informacje zawierają spoilery. Dlatego właśnie – czytasz na własną odpowiedzialność! Mimo wszystko zadbaliśmy o to, żeby spoilerów nie było wiele.

George R.R. Martin, twórca sagi Gry o Tron miał zagrać w serialu

Sam twórca prozy wystąpił w serialu. Miał on rolę cameo – był gościem z Pentos na weselu Daenerys (ówcześnie najmłodszej znanej „gałęzi” z drzewa genealogicznego Targaryenów) i Khala Drogo. George R.R. Martin zagrał w pierwszym sezonie Gry o Tron. Niestety ostatecznie zmieniono scenę. Mimo wszystko pozostały pewne pamiątki z nagrywania tego fragmentu. Ostateczna wersja odcinka pilotażowego, która jest dziś dostępna, nie ma sceny, w której był George R.R. Martin.

George R.R. Martin w serialu Gra o Tron.

Dinklage “ukradł” pierścień z lwem, jako pamiątkę

Sam Diklage bardzo lubi dzielić się informacjami o ciekawostkach z produkcji Gry o Tron. Przyznał on, że zabrał swój pierścień z lwem. Traktuje to jako “pamiątkę”. Mimo wszystko zdradza on więcej informacji – na przykład, że Conleth Hill (Varys) i Lena Headey (Cersei) są najzabawniejszymi aktorami podczas produkcji.

Smok z Gry o Tron.

Ciekawe stwierdzenia twórcy efektów specjalnych do serialu Gra o Tron

Sven Martin jest odpowiedzialny za efekty w serialu. Stwierdził on, że podczas tworzenia ikonicznych smoków zainspirowały go “duże gęsi i to, jak poruszają skrzydłami, gdy nie latają”. Dość ciekawe porównanie majestatycznych stworów. Dodatkowo podpowiadał on Emilii Clarke, że “powinna głaskać smoki, jakby głaskała kota”. Sven Martin ma dość oryginalne podejście do tych konkretnych stworów w serialu.

Przykład smoka z Gry o Tron.

Prawdziwy kurs języka Dothraków na platformie Living Language

W 2014 roku został stworzony prawdziwy kurs języka Dothraków z serialu Gra o Tron. Udostępniono go na platformie Living Language. Kurs stworzył lingwista David J. Peterson. Warto wiedzieć, że współpracował on z twórcami Gry o Tron podczas kręcenia serialu. Praca w HBO oraz możliwości platformy Living Language sprawiły, że kurs powstał i sprawiał, że naprawdę można było nauczyć się tego języka.

Vaes Dothrak w Grze o Tron posługujący się językiem Dothraków.

Gra o Tron, jako najbardziej “krwawy” serial, który powstał

W tym serialu śmierć jest niezwykle popularna. Już przez 4 pierwsze sezony twórcy uśmiercili 133 ważne postacie. To naprawdę dużo. Warto zauważyć, że w jednej ze scen zginęło aż 7 istotnych postaci – chodzi o “Krwawe Gody”. W Grze o Tron tak mała granica między życiem, a śmiercią również pozostaje elementem charakterystycznym. To niezwykle “krwawy” serial, który wykorzystuje ten motyw świetnie.

Aktorzy z Gry o Tron.

Maester Aemon z Gry o Tron był niewidomy także naprawdę

Jest to jedna ze znanych postaci. W serialu Maester Aemon był grany przez Petera Vaughana. Jego postać charakteryzowała ślepota. W rzeczywistości również był niewidomy. Niestety Peter Vaughan zmarł w 2016 roku, miał 93 lata. Był on uznanym aktorem. Gra o Tron to jego niejedyna rola. Grał także w wielu innych produkcjach.

Peter Vaughan w Grze o Tron.

Głowa, jako piłka? Opowieści z planu Gry o Tron

Sami aktorzy są źródłem wielu ciekawostek o Grze o Tron. Na przykład Sean Bean, który w serialu gra Neda Starka zdradził bardzo interesującą informację. Podobno na planie kopał on swoją sztuczną głowę jak piłkę nożną. To dość ciekawe zjawisko – możliwe tylko podczas nagrywania Gry o Tron.

Ned Stark czekający na ścięcie w Grze o Tron.

W Grze o Tron widać odcięte głowy znanych polityków

Warto zauważyć, że jeden z odcinków zawiera odcięte głowy prezydentów USA. Można zobaczyć Donalda Trumpa i George’a W. Busha. Ta ciekawostka zyskała niezwykłą popularność. Podobieństwo jest oczywiście uderzające. Twórcy serialu pomniejszych ciekawostek i symboli wykorzystali naprawdę dużo.

Odcięte głowy Donalda Trumpa i Georga Busha w Grze o Tron.

Symbolika przepowiadająca późniejsze wydarzenia

W pierwszym sezonie Gry o Tron można odczytać symbolikę, która przepowiada naprawdę wiele znacznie późniejszych wydarzeń. Ned Stark z synami odnajduje martwego jelenia. Jest to oczywiście symbol rodu Baratheonów. Dodatkowo jest mowa o martwej wilczycy. To natomiast symbol rodu Starków. Ned znajduje również 6 młodych, osieroconych wikorów.

Jeleń (Baratheonowie) zranił wilka (Stark) i został zabity przez dużego lwa, który znalazł się tam jakby znikąd. Warto tutaj zauważyć, że ostatnie zwierzę jest symbole rodu Lannisterów. Jak wygląda tutaj nawiązanie do dalszej fabuły? Należy sięgnąć znacznie w przyszłość.

Przez dalszą historię Robert Baratheon doprowadza do skazania na śmierć Neda Starka. To jednak nie wszystko. Robert ginie podczas polowania. Władcą zostaje natomiast lew, którego nikt się nie spodziewał, czyli Lannisterowie.

Ned Stark w Grze o Tron.

Kraina Westeros ma nazwę, która pochodzi od prawdziwego miejsca

Akcja Gry o Tron toczy się w Westeros. Nazwa krainy pochodzi od prawdziwego miasta. Znajduje się ono w Szwecji. Jego nazwa to Västerås. Własnie na tym wzorował się sam pisarz George R.R. Martin.

Miasto Vasteras, od którego powstała nazwa krainy Westeros w Grze o Tron.

Peter Dinklage jest wręcz “wybrany” do roli Tyriona

Warto wiedzieć, że Peter Dinklage został wybrany przez samego twórcę sagi do swojej roli. Był to jedyny kandydat – nikt inny nie został nawet nominowany. Tyrion Lannister we własnej osobie jest właśnie Peterem Dinklage. Nie przesłuchiwano żadnego innego aktora. Można uznać, że to najlepiej dopasowana do swojej roli postać.

Peter Dinklage, jako Tyrion Lannister w Grze o Tron.

Bezpośrednie nawiązanie do Władcy Pierścieni w Grze o Tron

W Grze o Tron jest wiele nawiązań do innych filmów czy seriali. Nie mogło tu zabraknąć oczywiście Władcy Pierścieni. Na Żelaznym Tronie można zobaczyć miecz samego Gandalfa Białego, czyli Glamdring. To bardzo ciekawe nawiązanie do całego uniwersum, ponieważ widać je na symbolu całej Gry o Tron.

Gandalf Biały z mieczem i żelazny tron.

Jeden aktor, pięć różnych postaci – Ian Whyte, jako “uniwersalny” bohater

Obsada serialu jest mocno rozbudowana. Można jednak znaleźć wyjątki jak Ian Whyte. Zagrał on aż pięć różnych postaci. Można go zobaczyć, jako białego wędrowca w sezonie pierwszym oraz drugim. Był także Gregorem Cleganem. To już sezon trzeci. Ian Whyte wcielił się również w olbrzyma Dongo. To działo się w sezonie trzecim i czwartym. Został on także Wun Wunem – sezon piąty oraz szósty. Natomiast w sezonie siódmym i ósmym Ian Whyte stał się olbrzymem, który zabija Lyanna Mormont.

Ian Whyte, jako jedna z postaci w Grze o Tron.

Gościnni aktorzy w Grze o Tron – Ed Sheeran, Will Champion, czy Brann Dailor

Serial ma wiele sezonów i odcinków. Przez cały ten czas wystąpiło naprawdę dużo muzyków. W Grze o Tron można zobaczyć między innymi Eda Sheerana, Branna Dailora, perkusistę Coldplay, czyli Willa Championa, Chrisa Stapletona, Jonsi, Garego Lightboya itd. Przez te wszystkie odcinki, wystąpiło wielu muzyków – to dość charakterystyczne dla tego serialu.

Ed Sheeran w Grze o Tron.

Rodzina Charliego Chaplina – historii kina w obsadzie Gry o Tron

W obsadzie Gry o Tron występuje Oona Chaplin. To bardzo ciekawa postać. Wciela się ona w Talisę. Warto jednak wiedzieć, że Ooona jest wnuczką Charliego Chaplina.

Ciekawostek w Grze o Tron jest oczywiście znacznie więcej. Mimo wszystko wymieniliśmy tylko te, które uznaliśmy za najciekawsze.

Oona Chaplin w Grze o Tron.

Gra o Tron, jako rozbudowane uniwersum z ogromem nawiązań symboli i ciekawostek

Ta produkcja jest jedną z największych, jeśli chodzi o seriale. Gra o Tron charakteryzuje się mocno rozbudowanym lore, które obejmuje postacie, lokacje, przedmioty, ubiór, miejsca, regiony – niemal wszystko. Jest tam naprawdę wiele miejsca na różnego rodzaju nawiązania czy ciekawostki. Tak wiele sezonów i odcinków oznacza także dużo tajemnic do odkrycia.

Warto wiedzieć, producenci ściśle współpracowali z Georgem R.R. Martinem. Jeżeli pojawiają się więc ciekawostki i nawiązania, są one tam celowo. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe domysły. George R.R. Martin to prawdziwy twórca fantasy. Każde nawiązanie ma sens i jest wplecione w świat.

Niedawno pojawił się także Ród Smoka, czyli prequel do wydarzeń z Gry o Tron. Serial dzieje się 200 lat przed akcją z popularnego serialu. Produkcja obejmuje na ten moment tylko jeden sezon, ale kolejne są zapowiedziane i produkowane. Ród Smoka opowiada o rodzie Targaryenów. To bardzo mocne rozbudowanie lore Gry o Tron. Niektóre, nawet znane, wątki zostały tutaj rozwinięte, inne natomiast dopiero rozpoczęto.

Warto zauważyć, że w Rodzie Smoka twórcy także zadbali o ogrom nawiązań i ciekawostek. Można tam znaleźć wiele zupełnie nowych tajemnic. Sezon drugi serialu został zapowiedziany na 2023 rok. Pierwsza seria oferuje aż 10 odcinków. Na Filmwebie widnieje ocena 7,7 dla Rodu Smoka — to całkiem wysoko.

Arek Grabowski

UWaga! Gorące informacje!