Coraz więcej użytkowników Steam deklaruje posiadanie procesorów AMD

Z pewnością czas stagnacji i monopolu Intela na rynku procesorów minął. Jak wynika z comiesięcznej ankiety Steam – AMD zaskarbiło sobie uznanie wielu graczy. Według badania popularnej platformy z grami, ilość jednostek CPU od AMD w komputerach użytkowników wynosi ok. 30%. Za ten fakt zdecydowanie odpowiedzialna jest seria Ryzen oraz obecna CEO amerykańskiego przedsiębiorstwa – Lisa Su.

11 maja 2021
Na skróty
  • Według ankiety Steam – użytkownicy procesorów AMD stanowią 30%.
  • W badaniach pojawiła się także informacja o wzroście liczby rdzeni na komputer.
  • Wiele wskazuje na zbliżające się zmiany na rynku CPU.

Nie bez powodu układy AMD znajdują swoje zastosowanie zarówno w niskim segmencie cenowym, jak i w jednostkach skierowanych do profesjonalistów. Ten sukces można z pewnością przypisać dużej ilości rdzeni, opłacalności oraz niskiemu procesowi technologicznemu.

Wykres jednostek na Steam

Co więcej, AMD udowodniło nam, że wsparcie kilku generacji dla jednej platformy jest możliwe i może pozytywnie odbijać się na popularności. Widocznym efektem tych decyzji jest między innymi omawiany wzrost ilości używanych CPU od AMD.

AMD Ryzen, czyli koniec stagnacji w kwestii liczby rdzeni

Sięgając pamięcią kilka lat wstecz można przypomnieć sobie iloma rdzeniami dysponowały ówczesne procesory skierowane na rynek konsumencki. Nawet najwyższe jednostki Intela z serii Core i7 nie posiadały więcej niż cztery rdzenie z obsługą HT. Ta sytuacja zmieniła się za sprawą premiery CPU z rodziny Ryzen, ponieważ w odpowiedzi na wielordzeniowe jednostki AMD, Intel zaprezentował nam układy o nazwie kodowej Coffee Lake.

Wzrost ilości rdzeni

Ósma generacja Intela przyniosła ze sobą przede wszystkim wzrost ilości rdzeni na procesor. Skutki tych działań znów możemy zaobserwować w ankiecie Steam, gdzie wyraźnie widać wzrost ilości jednostek sześciordzeniowych i ośmiordzeniowych.

Jak AMD oraz Intel wpłyną na wyniki kolejnych badań?

Odpowiedź na postawione pytanie z pewnością nie należy do łatwych. W tej kwestii pozostaje nam jedynie obserwowanie poczynań producentów oraz śledzenie zbliżających się premier. Niedawne pogłoski wskazywały na zwiększenie ilości rdzeni w nadchodzących jednostkach AMD z generacji Zen 4.

Jednostki AMD oraz Intela

W swoich biurach nie próżnuje z pewnością także Intel, ponieważ już teraz wiemy całkiem sporo o nowych procesorach z rodziny Tiger Lake-H, które mają przynieść ze sobą litografię w postaci 10 nm. Biorąc pod uwagę bieżące informacje można spodziewać się wielu nowości na rynku procesorów oraz licznych zmian w kwestii wyboru wśród konsumentów.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!