fbpx

Intel Core i9 11950H – Tiger Lake-H w benchmarku Geekbench 5. Poznaliśmy wydajność procesora

3 maja 2021,
23:46
Krystian Ławniczak

Do premiery nowych układów Intela z rodziny Willow Cove pozostało niewiele czasu. Nadchodzące jednostki amerykańskiego przedsiębiorstwa będą oparte na 10 nm procesie technologicznym w przeciwieństwie do dotychczasowych procesorów, korzystających z architektury Skylake opracowanej na 14 nm litografii. Jednak już teraz znamy wydajność jednego z tych CPU. Dokładniej rzecz biorąc, to Intel Core i9 11950H, który pokaz swojej wydajności zaprezentował w Geekbench 5.

Intel Tiger Lake-H
Na skróty
  • Premiera Intel Tiger Lake-H w 10 nm jest tuż za rogiem.
  • Nowy model z rodziny Willow Cove został dostrzeżony w Geekbench 5.
  • Najnowsze modele Intela zaoferują wiele rdzeni oraz wysokie taktowania.

Jedenasta generacja mobilnych CPU o oznaczeniu Tiger Lake-H została przygotowana z myślą o wymagających użytkownikach. Nie powinien więc zdziwić nas fakt, że nowe procesory zobaczymy głównie w jednostkach skierowanych do graczy i profesjonalistów.

Intel Tiger Lake-H – dużo rdzeni i wysokie taktowania

Do tej pory w sieci pojawiło się wiele informacji dotyczących nowych jednostek z serii Tiger Lake-H. Z dobrodziejstw nowej architektury oraz usprawnionego procesu technologicznego skorzystają takie układy, jak:

ModelRdzenieWątki
Core i5 11260H612
Core i5 11400H612
Core i7 11600H612
Core i7 11800H816
Core i9 11900H816
Core i9 11980HK816

Warto dodać, że w tabeli wyników jednego z benchmarków zagościł pierwszy układ z rodziny Tiger Lake-H. W bazie Geekbench 5 pojawił się procesor o nazwie i9 11950H, co wskazywałoby na kolejny model z nowej generacji.

Wydajność nowej i9

Według danych ten 8-rdzeniowy procesor uzyskał wynik 1365 punktów w obliczeniach jednordzeniowych oraz 6266 w kwestii wydajności wielu rdzeni, co może robić wrażenie, biorąc pod uwagę fakt, że jest to jednostka mobilna.

Co może zaoferować Tiger Lake-H?

Oprócz nowej architektury układy Intela cechuje dostępność wielu modeli. Jednak nie są to jedyne atuty Willow Cove, ponieważ ulepszona litografia może oznaczać również mniejsze zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie, niższe temperatury. Biorąc pod uwagę wszystkie parametry Tiger Lake-H, można dojść do wniosku, że nowe procesory mają szansę na pojawienie się w nieco mniejszych laptopach.

Układ Intel

Niższe temperatury i pobór mocy to dodatkowa oszczędność miejsca na takich elementach, jak bateria czy układ chłodzenia. Tak więc prawdopodobne jest, że doczekamy się nie tylko mniejszych, ale również smuklejszych modeli.

Premiera Intel Tiger Lake-H tuż za rogiem

Dzięki nieoficjalnym informacjom na temat nowych CPU wiemy już całkiem sporo, szczególnie o jednostce Core i9 11950H, która pojawiła się w benchmarku. Można więc przypuszczać, że Tiger Lake-H w pierwszej kolejności ujrzymy w laptopach klasy premium, a omawiane procesory będą parowane z wydajnymi kartami graficznymi oraz szybkimi pamięciami.

Parametry i9 11950H

Intel ma w planach zaprezentować nam jedenastą generację mobilnych CPU za niespełna 2 tygodnie. Pozostaje tylko pytanie, ilu producentów zdecyduje się na zastosowanie tych układów tuż po premierze?