Apple zrewolucjonizuje rynek VR już wiosną? Nowa era w historii firmy bliżej niż sądziliśmy

9 stycznia 2023,
16:04
Arek Grabowski
Gogle Apple Reality Pro na kolorowym tle
Na skróty
  • Według Marka Gurmana z Bloomberg pokaz gogli VR/AR od Apple odbędzie się jeszcze przed czerwcową konferencją WWDC.
  • Zakup gogli ma być możliwy pod koniec 2023 roku.
  • Gogle VR od Apple oferować mają bardzo dobry hardware i ogrom funkcji.
  • Według producenta ten sprzęt nie służy jednak do gier i nie znajdziemy tu żadnego dodatkowego kontrolera.
  • Cena gogli VR/AR od Apple może w Polsce sięgać nawet ponad 20 tys. złotych.

Jak donosi Mark Gurman, dziennikarz agencji Bloomberg, w swoim newsletterze „Power On”, już późną wiosną oficjalnie zaprezentowane zostaną długo wyczekiwane okulary AR/VR od Apple. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że sprzęt ma trafić do sprzedaży pod koniec 2023 roku. Według Gurmana prototypy już zostały wysłane do testów. Mimo wszystko urządzenie nie jest jeszcze dokończone – brakuje pewnych „ostatecznych szlifów”.

Plotki mówią o tym, że Apple przekładało dzień premiery gogli AR/VR wielokrotnie. Pierwotnie prezentacja miała odbyć się już w 2020 roku, ale ujrzymy ją dopiero trzy lata później. Według wielu opinii nadchodząca propozycja gogli od Apple może zrewolucjonizować ten segment rynku.

Funkcjonalność sprzętu ma być ogromna. Gogle od Apple to coś więcej niż tylko standardowy zestaw VR. Mają one rozszerzać rzeczywistość i dostarczać jakość, której nigdy wcześniej nie zobaczyliśmy. Przypomnijmy, że niedawno zapowiedziano również gogle PlayStation VR 2 – te jednak mają służyć stricte do gier.

Gogle MR jako jedno z najdroższych urządzeń Apple w ofercie firmy

Gogle MR (Mixed Reality) od Apple będą zdecydowanie ogromnym wydatkiem dla potencjalnych zainteresowanych. Ich cena jest szacowana na około 3 tys. dolarów. W Polsce będzie oczywiście znacznie drożej – podobno można spodziewać się nawet kwoty przekraczającej 20 tys. złotych. Gogle MR są czymś zupełnie nowym na rynku, a dbałość o szczegóły pozwolić ma stworzyć prawdziwie innowacyjne urządzenie. Przynajmniej oczekujący użytkownicy mają takie nadzieje.

Białe gogle VR na białym tle

Zestaw od Apple ma nazywać się Reality Pro. Gogle będą działać na systemie xrOS. Dodatkowo będą one wyposażone w aż cztery matryce krzemowe w formie układu MCM. Taka technologia zapewnić ma ogromną moc obliczeniową urządzenia.

Niedawno serwis The Information zdradził w raporcie sporo dodatkowych informacji o goglach AR/VR od Apple. Wiadomo między innymi, że będą posiadać dwa ekrany 4K czy też kilkanaście dodatkowych kamer i sensorów. Ruchy gałek ocznych użytkownika będą stale śledzone – każde oko ma być obsługiwane przez oddzielny czujnik. Producent planuje wypakować swój sprzęt najnowszymi technologiami, by wyznaczyć nowy standard jakości w tego typu urządzeniach.

Czy gogle Apple VR/AR wykorzystamy w grach wideo?

Informacje na ten temat trafiały już do opinii publicznej i według zapowiedzi Apple gogle ich produkcji nie będą przeznaczone do grania. W zestawie zabraknie nawet odpowiedniego kontrolera. Zamysł Apple Reality Pro jest taki, że mają to być gogle „poszerzające rzeczywistość”. Dzięki nim użytkownik będzie miał ułatwiony dostęp do aplikacji, danych oraz różnych funkcji.

Na rynku istnieje już kilka gier AR, między innymi Pokémon GO. Czy można więc spodziewać się, że przynajmniej takie produkcje zostaną obsłużone przez gogle MR od Apple? Niestety na ten moment wiadomo jedynie, że twórcy podkreślają zastosowanie sprzętu. Nie ma on służyć do gier – więcej jednak dowiemy się dopiero w momencie premiery lub prezentacji.

Dziecko z założonymi goglami PlayStation VR

Gogle będą niesamowicie drogie, jednak zdecydowanie będzie to pewna ewolucja, jeśli chodzi o VR i AR. Zestaw Apple Reality Pro zostanie prawdopodobnie zaprezentowany już za sześć miesięcy. Planowane jest jego pokazanie jeszcze przed konferencją WWDC w czerwcu.

Pamiętajmy, że Apple to nie jedyny branżowy gigant, który realizuje swoje plany na tym obszarze technologii – chociażby Meta oraz Xbox współpracują obecnie przy tworzeniu nowych gogli VR. To jednak również propozycja dla graczy, podczas gdy Apple Reality Pro będzie czymś jeszcze innym.