Znamy styczniowe wyniki ankiety Steam dotyczącej sprzętu

Chyba każdy użytkownik platformy Steam chociaż raz spotkał na swojej drodze prośbę o pozwolenie na przeskanowanie parametrów komputera. Proces jest dość szybki, a pozwala zebrać całkiem sporo informacji na temat konfiguracji sprzętowych graczy, które później są publikowane.

8 lutego 2022
Na skróty
  • Poznaliśmy wyniki comiesięcznej ankiety Steam dotyczącej sprzętu na styczeń.
  • Dzięki owemu badaniu dowiedzieliśmy się, że liczba użytkowników procesorów AMD odnotowała wzrost na niekorzyść Intela.
  • Spadła również liczba komputerów wyposażonych w dawnego króla ankiet Steam – GTX 1060.

Zanim przejedziemy do czystego hardware, warto przybliżyć sytuację popularności systemów operacyjnych, Windows 10 zaliczył bowiem niemalże 4-procentowy spadek, co jasno wskazuje na coraz większą popularność Jedenastki.

Popularność procesorów

Styczeń okazał się miesiącem korzystnym dla AMD. Wyniki jasno wskazują na większą popularność modeli Czerwonych o dokładnie 0,25%. Taką samą wartość traci na tym oczywiście Intel.

Jeśli chodzi o liczbę rdzeni, to znacznie więcej jest układów 4-rdzeniowych, dokładniej o 0,43%. Wśród nich z pewnością znalazły się budżetowe jednostki pokroju starszych Ryzenów 3 lub nawet poprzednich generacji Core i5.

Co słychać w kwestii kart graficznych?

Całkiem spory, bo 0,40-procentowy spadek odnotował GTX 1060, który był niegdyś najczęściej pojawiającą się kartą w owym badaniu. Znacznie wzrosła jednak liczba użytkowników GeForce’ów GTX 1650, czyli budżetowych GPU NVIDII.

Ciekawostką jest większa liczba laptopów wyposażonych w RTX 3060, ta grupa jest teraz bowiem o całe 0,32% liczniejsza. Dzięki zgromadzonym danym, można wysnuć wniosek, że w obecnych czasach znacznie popularniejszy jest sprzęt budżetowy.

Krystian Ławniczak

Wielki fan tematyki hardware, który w szczególności uwielbia wszystko, co wiąże się z overclockingiem i chłodzeniem. Wolną chwilę lubi poświęcić dobrej książce, a w sytuacji najwyższej wagi nie odmawia pomocy z wadliwym sprzętem. Oprócz obcowania z komponentami lubi rozwijać się także w innych dziedzinach iT i wbrew pozorom, siłownia nie jest mu obcym miejscem.
UWaga! Gorące informacje!