fbpx

Xbox chciał przejąć Nintendo w 2020 roku. Ujawniono e-maile, które to potwierdzają

19 września 2023,
15:03
Arek Grabowski
Brygadzista Spike

Szef działu Xbox, Phil Spencer, w 2020 roku powiedział, że postrzega Nintendo jako kluczowy cel przejęcia. Te informacje pochodzą z omyłkowo opublikowanych dokumentów sądowych Microsoftu. W rozmowie e-mailowej z wiceprezesem wykonawczym Microsoftu i dyrektorem handlowym Takeshim Numoto Phil Spencer został zapytany, dlaczego firma nie dąży do przejęcia Nintendo, kiedy omawia potencjalne zakupienie TikToka.

Takeshi, całkowicie zgadzam się, że Nintendo jest dla nas głównym atutem w grach, a dziś gry są naszą najbardziej prawdopodobną drogą do osiągnięcia znaczenia dla konsumentów. Odbyłem wiele rozmów [z Nintendo] na temat ściślejszej współpracy i czuję, że jeśli jakakolwiek amerykańska firma miałaby szansę z Nintendo, to prawdopodobnie jesteśmy na najlepszej pozycji.

Niefortunna (lub szczęśliwa dla Nintendo) sytuacja polega na tym, że Nintendo siedzi na dużym stosie gotówki, mają [zarząd], który do niedawna nie naciskał na dalszy wzrost rynku lub wzrost wartości akcji.

Phil Spencer, szef działu Xbox

Spencer dodał, że Mason Morfit, były członek zarządu Microsoftu i prezes ValueAct, „intensywnie nabywa akcje Nintendo”. Miało to „stworzyć możliwości” dla firmy dotyczące przejęcia. Plany związane z Nintendo najwidoczniej zostały odsunięte na dalszy plan – około półtora roku później Microsoft ogłosił zamiar przejęcia Activision Blizzard.

To nie pierwszy raz, kiedy Microsoft rozważa przejęcie Nintendo

W 2021 roku opublikowano raport badający początki konsolowej działalności Microsoftu. Według niego Nintendo „wyśmiało” firmę podczas próby przejęcia około 20 lat temu.

Pierwszą firmą, po którą sięgnęliśmy, było EA. Powiedzieli: „Nie, dzięki”, a potem Nintendo. Steve zmusił nas do spotkania z Nintendo, aby sprawdzić, czy rozważą przejęcie.

Po prostu roześmiali się wniebogłosy. Wyobraź sobie godzinę, podczas której ktoś się z ciebie śmieje. Tak właśnie wyglądało to spotkanie.

Kevin Bachus, dyrektor Xbox ds. relacji z podmiotami zewnętrznymi (20 lat temu)

Z wywiadu dla serwisu Bloomberg wynika, że Microsoft podejmował próby przejęcia Nintendo około 2003 roku. Plan jest więc obecny w firmie już od dawna. Mimo wszystko nie przyniósł skutków, a Microsoft przez ten czas przejął wiele znaczących zewnętznych studiów, jak Activision Blizzard. Obecnie gigant z Redmond skupia się również na sprzęcie. W sieci pojawił się przeciek odświeżonych konsol Xbox Series X i Series S. Wygląda on na zamierzony, jednak Microsoft nic nie potwierdza.