Współpraca Asusa i Noctua ma zaowocować wydajnym układem chłodzenia GPU

6 sierpnia 2021,
22:16
Krystian Ławniczak

Połączenie sił dwóch firm nie jest w świecie hardware niczym nowym, wszakże nawet nie tak dawno prezentowaliśmy udaną współpracę SilentiumPC oraz Synergy Cooling, która przyniosła ciekawy produkt. Dziś jednak możemy uzyskać coraz więcej informacji na temat kolaboracji tajwańskiego producenta sprzętu komputerowego ze znaną marką chłodzeń rodem z Austrii.

Możliwy wygląd chłodzenia Asus oraz Noctua
Na skróty
  • W bazie EEC pojawiła się karta graficzna oznaczona symbolem RTX3070-8G-NOCTUA.
  • Wszystko wskazuje na to, że Asus ponownie zdecyduje się na współpracę z austriackim producentem chłodzeń.
  • Noctua może być odpowiedzialna za cały projekt odpromiennika, czyli radiatora, wentylatorów oraz pasty termoprzewodzącej.

W świecie topowych kart graficznych konstruktorzy często decydują się na chłodzenia cieczą. Nie dziwi więc fakt wykorzystywania doświadczenia przedsiębiorstw odpowiedzialnych stricte za tę kategorię. Co stoi zatem na przeszkodzie w budowie wydajnego systemu odprowadzania ciepła, wykorzystując sprawdzone rozwiązania?

RTX 3070 w beżowo-brązowym wydaniu

Wszystko wskazuje na to, że pogłoski są jednak prawdą, jedno z ostatnich zgłoszeń do Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej jasno wskazuje bowiem na współpracę Asusa z inną marką w kategorii coolerów. Ponadto nazwa RTX3070-8G-NOCTUA definitywnie określa, o jakim podmiocie mowa.

Karta graficzna Asus z wentylatorami Noctua

Nie ma jednak pewności, czy obie firmy zdecydują się na zachowanie charakterystycznej kolorystyki w tym jakże unikatowym układzie. Trzeba natomiast przyznać, iż dostępne w sieci grafiki prezentują się co najmniej ciekawie. Warto również wspomnieć, że tajwańskie przedsiębiorstwo podjęło już podobną współpracę, czego efektem było chłodzenie AiO z wentylatorami austriackiej firmy.

RTX 3070 od Asus i Noctua – wygląd i premiera

Nieznaną pozostaje wciąż kwestia wyglądu oraz ścisłości połączenia sił. Nie wiemy, czy Asus zdecyduje się na użycie jedynie wentylatorów, podobnie jak to miało miejsce w jednym z chłodzeń cieczą. Może okazać się, że Noctua będzie odpowiedzialna za cały projekt, łącznie z radiatorem oraz pastą termoprzewodzącą.

Chłodzenie Noctua

Niestety nie mamy żadnych informacji na temat premiery owego modelu, jednak biorąc pod uwagę, iż rodzina RTX 3070 jest już z nami jakiś czas, a kolejna generacja od NVIDII zbliża się coraz większymi krokami, można zakładać, że nie będziemy zmuszeni długo czekać. Pozostaje nam jedynie wypatrywać prezentacji i sugerowanej ceny.