Według doniesień ZA/UM anulowało rozszerzenie Disco Elysium i planuje zwolnienie 1/4 zespołu

16 lutego 2024,
08:00
Kaja Piaścik
Harry du Bois stojący na pomniku konnego jeźdźca

Jak przekazał portal szwedzkiej agencji z branży gier wideo GLHF, studio ZA/UM anulowało podobno samodzielne rozszerzenie Disco Elysium, w wyniku czego może zostać zwolnionych 24 pracowników studia – około 1/4 całego zespołu.

Jak podają blisko związane ze sprawą źródła GLHF, prezes ZA/UM Ed Tomaszewski w rozmowie z pracownikami powiedział, że zamknięty projekt pod roboczą nazwą X7 był „od roku do dwóch lat od ukończenia” i mógł wymagać „więcej czasu i wysiłku niż Disco Elysium”. Z kolei CEO studia Ilmar Kompus w wewnętrznej korespondencji oznajmił podobno, że zwolnienia dotkną „zespół X7, ale także nasze zespoły niezwiązane z rozwojem i projekty niezwiązane z X7”.

Wraz z anulowaniem X7 proponujemy przekształcenie naszego zespołu w celu wsparcia naszych dwóch pozostałych gier. To dostosowanie prawie na pewno doprowadzi do zwolnień, które dotkną głównie zespół X7, ale także nasze zespoły niezwiązane z rozwojem i projekty niezwiązane z X7.

Ilmar Kompus, CEO ZA/UM (według przekazów GLHF)

Według doniesień wymienione w osobnej wiadomości grupy, które są zagrożone zwolnieniami, uwzględniały scenarzystów i inżynierów w projekcie X7, a także artystów 3D, 2D i technicznych oraz pracowników działów animacji, IT i produkcji w całej firmie, a zatem w europejskim studiu oraz oddziałach w Wielkiej Brytanii.

Źródła podają także, że to już trzeci anulowany projekt ZA/UM w ciągu trzech lat. Sequel Disco Elysium pod kryptonimem Y12 został podobno zamknięty w 2022 roku, a nową grę sci-fi pod nazwą roboczą P1 zawieszono w zeszłym roku.

W produkcji są jeszcze dwa projekty nazywane wewnętrznie C4 oraz M0. Ten drugi może być osadzony w uniwersum Disco Elysium.

Kolejne doniesienia o niepokojącej sytuacji w ZA/UM

O wewnętrznych problemach w studiu ZA/UM stało się głośno w październiku 2022 roku, gdy wyszło na jaw, że główni twórcy Disco Elysium: główny designer Robert Kurvitz, dyrektor artystyczny Aleksander Rostov oraz główna scenarzystka Helen Hindpere opuścili firmę pod koniec poprzedniego roku, prawdopodobnie „nie z własnej woli”.

Wkrótce potem Kurvitz rozpoczął proces sądowy przeciwko ZA/UM, a konflikt pogłębiał się wraz z kolejnymi wzajemnymi oskarżeniami i sprawą, którą producent Disco Elysium Kaur Kender wytoczył udziałowcom studia. Według informacji z marca 2023 roku wnioski zostały ostatecznie wycofane prawdopodobnie ze względu na brak twardych dowodów, ale oświadczenia obu stron przekazywane przez portal Gameindustry.biz wskazywały na ciągnącą się niezgodę.

Teraz źródła GLHF także mówią o domniemanej toksycznej sytuacji oraz problematycznym zarządzaniu w ZA/UM. Kierownictwo podobno „zawsze zachowywało się tak, jakby istniał wróg, czy to stary zespół Disco, prasa, czy nawet ludzie tam pracujący”. Studio miało nie doceniać zespołu, rzekomo woląc zatrudniać nowe osoby z zewnątrz niż dawać awanse pracownikom z wewnątrz firmy. Jak ten sam rozmówca przekazał portalowi, „nie sądzę, by kobiety były traktowane tak samo, a ich praca nie była tak ceniona”.

Inne źródło stwierdziło z kolei, że studio „zmieniło się w to, czemu było przeciwne Disco Elysium”.